Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parku Śląskim ponownie zobaczymy rzeźby Anny Dębskiej. Rzeźby przejdą renowację

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Rzeźby Parku Śląskiego
Rzeźby Parku Śląskiego Arc
W parkowych magazynach na renowację czekają rzeźby Anny Dębskiej - „Źrebaki”, „Wilki” i „Gazele”. Renowacja obejmie uzupełnianie ubytków oraz przywrócenie pierwotnego charakteru dziełom. W przestrzeni Parku Śląskiego rzeźby te zobaczymy z powrotem w połowie tego roku. Poznajmy dzieje parkowych rzeźb.

Do Parku Śląskiego powrócą rzeźby Anny Dębskiej

Parkowe rzeźby Anny Dębskiej trafią do renowacji. W magazynach Parku Śląskiego, w związku z ich złym stanem technicznym, jest kilka rzeźb tej artystki, takich jak Wilki”, „Gazele” czy „Źrebaki” oraz „Perkoza”, do której jednak nie ma pewności, że to dzieło tej artystki. To kolejna inwestycja w ramach projektu miejskiego „Modernizacja Parku Śląskiego”.

- Użyte materiały będą tożsame lub nawet identyczne, jak te pierwotnie wykorzystywane przy ich tworzeniu - zaznacza Artur Cieślak, dyrektor techniczny Parku Śląskiego.

- Wszystko jest oczywiście ujęte w programach prac konserwatorskich, bo rzeźby są wpisane do rejestru zabytków - dodaje Artur Cieślak.

Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeźb są "Źrebaki". Można je było zobaczyć przy Domu Turysty PTTK, a następnie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Po renowacji rzeźba ta stanie tuż przy budynku dyrekcji parku.

Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeźb są "Źrebaki".

W Galerii Rzeźby Śląskiej można było zobaczyć rzeźbę „Wilki”, które tworzą kompozycję z rzeźbą „Totem” Józefa Trienatowskiego. Rzeźba ta przeszła już jedną renowację, jednak niezbyt pomyślną. Po ponownej renowacji, cała kompozycja – „Totem” i „Wilki” zostanie postawiona na polanie przy świątyni Petrycha.

- Powinny stać w przestrzeni otwartej, a to miejsce spodobało się również wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Po renowacji, na swoje stare miejsce, czyli w okolice stawu Perkoz przy Ogrodzie Bylinowym, wróci rzeźba o tej samej nazwie, a oczy odwiedzających Rosarium ponownie będą cieszyć „Gazele” - mówi Artur Cieślak.

Renowacja obejmie uzupełnianie ubytków oraz przywrócenie pierwotnego charakteru dziełom. Prace te mają potrwać do połowy tego roku. Co więcej, już na wiosnę, do Parku Śląskiego powróci inna rzeźba - „Kobieta z dzbanem” Zbigniewa Januszewskiego. Rzeźba ta została skradziona w 2016 roku, jednak autor zrobił dwie takie rzeźby. Druga stoi w Debrznie. Burmistrz tej miejscowości zgodził się na odlew, dzięki czemu przy Dużym Stawie, naprzeciwko Dużego Kręgu Tanecznego znowu zobaczymy „Kobietę z dzbanem”.

Nie przegapcie

Galeria Rzeźby Śląskiej i inne rzeźby w Parku Śląskim

Jeden z największych symboli Parku Śląskiego jest najwyższa parkowa rzeźba, czyli "Żyrafa". Koncepcję plastyczną rzeźby przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka oraz twórca projektu konstrukcji, Jerzy Tombiński. Rzeźba ta została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 1959 roku.

W 2000 roku, wysoką na ponad 16 metrów konstrukcję, przemalowano na kolor żółty, dodając brązowe łaty. "Żyrafa" przeszła też w 2011 roku renowację. Po odzyskaniu iluminacji oraz pierwotnego wyglądu, według założeń oryginalnego projektu, „Żyrafa” została wpisana do rejestru zabytków przez miejskiego konserwatora zabytków w Chorzowie.

- W 1963 roku, przy współudziale Związku Polskich Artystów Plastyków, została otwarta Galeria Rzeźby Śląskiej. Obecnie to jedna z najciekawszych kart w historii parku. Artyści z całej Polski przyjeżdżali na Śląsk i w okolicy restauracji Łania tworzyli na oczach zainteresowanych spacerowiczów. Inicjatorami i pomysłodawcami plenerów byli członkowie sekcji rzeźby katowickiego okręgu ZPAP, w szczególności Teresa Michałowska-Rauszerowa, Jerzy Egon Kwiatkowski i Tadeusz Ślimakowski - pisze Łukasz Respondek w albumie "Park wielu pokoleń".

Galeria Rzeźby Śląskiej powstawała etapami. Pomysłodawcy plenerów dążyli też do stworzenia stałej, plenerowej kolekcji rzeźby śląskiej. Galeria wzbogacała się o nowe dzieła w cyklu dwuletnim. Do stałej kolekcji Galerii Rzeźby Śląskiej miały wejść najbardziej wartościowe prace. Ostatni plener odbył się w 1983 roku.

Jedne z najważniejszych dzieł pierwszego pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej to m.in.

  • „Rodzina” i „Niezwyciężeni” Jerzego Kwiatkowskiego,
  • „Atominum” Tadeusza Wencla,
  • „Prometeusz” i „Znicz” Jana Hermy,
  • „Starzec” Stanisława Słodowego,
  • „Płetwonurek” Fryderyka Kubicy,
  • „Lalka” i „Zakochani” Augustyna Dyrdy,
  • „Forma” Teresy Michałowskiej,
  • „Łucznik” i „Siedząca” Piotra Latoski,
  • „Lot” Tadeusza Ślimakowskiego,
  • „Zapaśnicy” Antoniego Szkudło.

W trakcie pierwszego pleneru powstała też „Karolinka”. Autorem rzeźby jest Leopold Trybowski. Przypomnijmy, że w 2019 roku zakończono, trwającą ponad pięć lat, renowację "Karolinki". Pierwsza próba renowacji figury została podjęta w 2014 roku. Było to konieczne, bo rzeźba miała liczne odspojenia, ubytki i wybrakowania. Podpory były spękane, a cała rzeźba zabrudzona, w niektórych miejscach wandale pomalowali ją sprayem.

Zakończyła się renowacja rzeźby Karolinki w Parku Śląskim

Chorzów: zakończono renowację Karolinki. Rzeźba znowu wita g...

Prototyp Karolinki został wykonany podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku. Zmonumentalizowany dwa lata później, stanął przy alei wiodącej od wejścia głównego do Stadionu Śląskiego. Ta kompozycja rzeźbiarsko-architektoniczna, została założona na rzucie zbliżonym do trójkąta.

Obecnie ekspozycję Galerii Rzeźby Śląskiej tworzą m.in.:

  • „Płetwonurek” Fryderyka Kubicy,
  • „Lot” Tadeusz Ślimakowskiego,
  • „Na pływalni”, „Kozice” i „Jelonki” Stanisława Hochuła,
  • „Kompozycja”, „Lato” i „Kulomiot” Zygmunta Brachmańskiego,
  • „Ptaki” Urszuli Kaczmarczyk, „Urząd” Jerzego Kędziory,
  • „Siedząca” Jacka Sarapata,
  • „Pastuszek” Artura Cienciały,
  • „Jura” Angeliny Jura-Petrucco,
  • „Rodzina” i „Matka z dzieckiem” Jerzego Kwiatkowskiego,
  • „Kwiaciarka” i „Dziewczyna z kwiatem” Czesława Dukata,
  • „Zakochani II” i „W objęciu” Augustyna Dyrdy,
  • „Pocałunek” i „Pączkowanie” Mirosława Kicińskiego,
  • „Motyl i „Rozdarcie” Joanny Ambroziak-Hanasiewicz.

Kilkadziesiąt rzeźb i ciekawych dzieł artystów z całej Polski znajduje się poza galerią. Wśród nich są prace Anny Dębskiej, Stanisława Chachoła, Jana Badury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera