Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce jest coraz więcej dziewic konsekrowanych. Jak wygląda sytuacja w Śląskiem? Mamy najnowsze DANE

red.
W ostatniej dekadzie w woj. śląskim, najwięcej kobiet złożyło śluby czystości 22 czerwca 2017 roku. Było to w diecezji Bielsko-żywieckiej, kiedy to odbyła się konsekracja czterech dziewic. Zobacz archiwalne zdjęcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W ostatniej dekadzie w woj. śląskim, najwięcej kobiet złożyło śluby czystości 22 czerwca 2017 roku. Było to w diecezji Bielsko-żywieckiej, kiedy to odbyła się konsekracja czterech dziewic. Zobacz archiwalne zdjęcia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE R. Karp / Diecezja bielsko-żywiecka
2 lutego przypadał Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. W Polsce świętowało go ok. 30 tys. osób. Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna - w naszym kraju z roku na rok jest więcej dziewic konsekrowanych i pustelników. Taką formę życia wybrało już w Polsce ok. 800 osób. W samym 2022 r. odbyło się 61 konsekracji. Jak wygląda sytuacja w woj. śląskim?

Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce. Jak wygląda sytuacja w woj. śląskim?

Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy, to indywidualne formy życia konsekrowanego, istniejące w starożytności, od czasów Soboru Watykańskiego II zaczynają się odradzać w Polsce i cieszyć się rosnącą popularnością.

Jak podaje KAI - po „boomie” powołaniowym z lat 80-tych liczba chętnych do życia w tradycyjnych wspólnotach życia konsekrowanego systematycznie spada, warto zauważyć jednak, dynamiczny wzrost zainteresowania, zwłaszcza w ostatnich latach, formami indywidualnymi, jak pustelnicy, dziewice i wdowy.

- W ostatnich latach obserwujemy wręcz spektakularny wzrost. Taką formę życia wybrało w Polsce ok. 800 osób. W samym 2022 r. odbyło się 61 konsekracji - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Dziewice konsekrowne

Konsekracja dziewic w Kościele katolickim to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie - taka osoba wstępująca do stanu dziewic staje się osobą konsekrowaną, podobnie jak zakonnice czy księża. Składa też śluby czystości i powinna odmawiać brewiarz. Jednak nie mieszka w domu zakonnym tylko prowadzi normalne, świeckie życie. Może chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będzie mieć męża ani rodziny.

Stan dziewic konsekrowanych istniał w Kościele w starożytności i średniowieczu. W ciągu wieków stan dziewic konsekrowanych w Kościele ustąpił miejsca zgromadzeniom zakonnym, choć nigdy nie zanikł.

Dziewice konsekrowane w Polsce

Według danych KAI ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych. Jak wyglądała sytuacja w poprzednich latach?

  • grudzień 2021 r. było ich 362
  • grudzień 2019 r. było ich 322

Wdów konsekrowanych jest niemal tyle samo - 397, w tym 1 wdowiec. W Polsce żyje też 8 pustelnic i 1 pustelnik ( w grudniu 2018 r. – było 2 pustelników i 4 pustelnice).

Liczba konsekracji dziewic w woj. śląskim w ostatniej dekadzie*:

  • diecezja bielsko-żywiecka - 12
  • diecezja częstochowska - 3
  • diecezja gliwicka - 4
  • diecezja katowicka - 9
  • diecezja sosnowiecka - 1

*dane z lat 2011 - 2022

W ostatniej dekadzie w woj. śląskim, najwięcej kobiet złożyło śluby czystości 22 czerwca 2017 roku. Było to w diecezji Bielsko-żywieckiej, kiedy to odbyła się konsekracja czterech dziewic. Poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia z tych ślubów czystości.

Dziewic konsekrowanych najwięcej jest diecezjach:

  • warszawskiej - 57
  • krakowskiej - 36
  • gdańskiej - 29

Najczęściej o konsekrację proszą kobiety ok. 30-40 roku życia. W większości dziewicami konsekrowanymi zostają kobiety młode, które są aktywne zawodowo. W środowisku pracy świadczą o Chrystusie swoim życiem, poza tym włączają się aktywnie w życie Kościoła lokalnego. Pierwsze śluby czystości w Polsce złożyła Zofia Prochownik w 1991 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera