Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce powstaną elektrownie jądrowe. Budowa pierwszego bloku ma zakończyć się w 2033 roku

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE vwalakte/freepik, zdjęcie pogladowe
Rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsza wybudowana zostanie w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok elektrowni powstanie w 2033 roku.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to krok na drodze do realizacji założeń, zawartych w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Budowa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikację miksu energetycznego Polski, w której obecnie aż 65 procent to energia pochodząca ze spalania węgla. Dla porównania, państwa Europy Zachodniej jako główne źródło energii wykorzystują energię jądrową – we Francji w 2018 roku udział atomu w miksie energetycznym wynosił aż 73 procent. Dzięki uruchomieniu elektrowni atomowej możliwe stanie się odejście od obciążających środowisko paliw kopalnianych na rzecz czystej, bezpiecznej i neutralnej emisyjne energii jądrowej. Pozwoli to również na ograniczenie roli gazu ziemnego w miksie energetycznym.

Jednym z głównych czynników, wpływającym na konieczność przyspieszenia realizacji inwestycji jest potrzeba trwałego uniezależnienia się od dostaw energii i jej nośników z Rosji. Budowa elektrowni jądrowej przyczyni się również do obniżenia i ustabilizowania cen energii elektrycznej, obniżenia emisji gazów przez sektor elektroenergetyczny i rozwój sektora gospodarki, powiązanego z energetyką jądrową.

Budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych na terenie Polski zrealizuje Spółka Polskie Energie Jądrowe, do której zadań należą między innymi przygotowanie procesu inwestycyjnego. Spółka pełni również rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Budową elektrowni zajmie się amerykańska firma Westinghouse Electric Company – fakt ten potwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki w serwisie społecznościowym Twitter.

Projekt przyjętej dzisiaj uchwały został przygotowany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Budowa pierwszej na terenie Polski elektrowni atomowej ma rozpocząć się w 2026 roku, we wskazanej przez inwestora preferowanej lokalizacji – Lubiatowo-Kopalino w powiecie wejherowskim. Pierwszy blok ma powstać do roku 2033.

Docelowo w Polsce powstać mają trzy elektrownie jądrowe. Druga ma powstać przy współpracy z Koreą Południową. W poniedziałek w Seulu podpisano list intencyjny, podpisany między państwową spółką PGE, należącą do Zygmunta Solorza ZE PAK, a koreańską KHNP. Umowa ma wsparcie rządów obu państw, a przy podpisaniu obecni byli premier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-jang.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera