W poszukiwaniu porozumienia, czyli mediacje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej

Materiał informacyjny
Szkolenie „Mediacje – przygotowanie do prowadzenia mediacji, jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów w środowisku pracowniczym”
Szkolenie „Mediacje – przygotowanie do prowadzenia mediacji, jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów w środowisku pracowniczym” Materiał prasowy
Udostępnij:
Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej od lat boryka się od lat z problemem przedwczesnego zakończenia umów. Poszukując rozwiązań, które mogłyby zminimalizować skalę zjawiska, PUP w Rudzie Śląskiej opracował i zrealizował projekt grantowy „Przez komunikację do efektywnej współpracy", którego kluczową ideą było wypracowanie metod rozwiązywania konfliktów i mediacji w urzędowych realiach.

Realizacja projektu „Przez komunikację do efektywnej współpracy" zakładała m.in.: utworzenie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej, Zespołu ds. przeciwdziałania konfliktom i ich rozwiązywania. Kadra, która weszła w skład zespołu, prowadziła spotkania mediacyjne w urzędzie, w celu rozwiązania konfliktu.

W cykl włączone zostały spotkania przedstażowe, w trakcie których obydwu stronom – pracodawcy i stażyście - zostają przedstawione zasady, prawa i obowiązki.

Projekt obejmował dwa szkolenia dla członków zespołu. Trzydniowe szkolenie dotyczące komunikacji interpersonalnej przeprowadzone przez Stowarzyszenie Młodych Psychologów w Bułgarii oraz pięciodniowy kurs „Mediacje – przygotowanie do prowadzenia mediacji, jako skutecznej metody rozwiązywania konfliktów w środowisku pracowniczym”.

Nie przeocz

Prowadzącą nauk o mediacji była dr Ewa Kosowska-Korniak, doświadczona trenerka mediacji z rekomendacją trenerską I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Wiceprezeska Stowarzyszenia Opolskie Kobiety Sukcesu.

Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno samego pomysłu mediowania ze stażystami, jak i jego sposobu realizacji. Rozwiązywanie konfliktów w sposób polubowny między pracownikami lub między pracownikiem, a przełożonym staje się coraz bardziej popularne, ale jest to pierwszy znany mi przypadek dostrzeżenia konieczności mediowania podczas trwania stażu - mówi Kosowska-Korniak.

Dzięki projektowi pracownicy PUP zwiększyli swoje kompetencje z zakresu ugodowego załatwiania sporów i mieli możliwość zastosowania ich w praktyce. W ramach projektu “Ścieżki Współpracy” członkowie RKP opiniowali spotkania projektowe. Inicjatywa rudzkiego urzędu pracy została pozytywnie odebrana przez Rudzkie Konto Pomocy.

Osoby z Rudzkiego Konta Pomocy, opiniujące działania realizowane w ramach projektu „Ścieżki Współpracy”, bardzo wysoko oceniają zaangażowanie i wkład Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Zaproponowane rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze - projekt jest odpowiedzią na istniejące realnie zapotrzebowanie, ale przede wszystkim realizowany jest za pomocą odpowiednich do tego środków - informuje Stefania Krawczyk, prezes Rudzkiego Konta Pomocy. Jest również nowatorski, zwiększa aktywność i zaangażowanie pracodawców oraz uczestników staży w realizowane wspólnie działania –dodaje.

Projekt „Przez komunikację do efektywnej współpracy" realizowany był w ramach programu „Ścieżki Współpracy - wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Musisz to wiedzieć

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie