Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pracy nie tylko pieniądz się liczy

Maciej Kubiczek
W pracy nie tylko pieniądz się liczyWydajność pracowników wzrasta również wtedy, gdy zamiast nadmiernej kontroli otrzymują swobodę działania
W pracy nie tylko pieniądz się liczyWydajność pracowników wzrasta również wtedy, gdy zamiast nadmiernej kontroli otrzymują swobodę działania arc.
Jak pokazują badania i wszelkie sondaże prowadzone wśród zatrudnionych, najsilniejszą motywacją dla pracownika jest dobre wynagrodzenie. Mało tego - większość pracowników uważa, że za sumienne wykonywanie obowiązków należy się premia lub podwyżka. Pochwała to za mało, pracownik musi namacalnie odczuć, że jest doceniany.

A jak na to zapatrują się eksperci? - Motywacja to chęć i siła do działania. Wysoka sprawia, że wytrwale dążymy do osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej kreatywni, wydajni i chętni do pracy. Niska z kolei powoduje, że nie podejmujemy wyzwań, a zadania realizujemy byle jak i bez zaangażowania - wyjaśnia Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie PagePersonnel, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników średniego szczebla. Dlatego, jego zdaniem, w wielu przedsiębiorstwach odnoszących sukcesy rynkowe integralną częścią kultury organizacyjnej jest konieczność motywowania zespołu oraz zarządzanie ludźmi oparte na szacunku.

Wśród młodych pracowników coraz częściej pojawiają się inne ważne aspekty pracy. Chodzi przede wszystkim o realizację własnych ambicji oraz pomysłów. Jeśli czujemy, że mamy realny wpływ na funkcjonowanie firmy i jej powodzenie na rynku, chętniej się angażujemy w pracę. Pozbawiona rutyny i stawiająca nowe możliwości praca to marzenie wielu młodych ludzi. Niektórzy nie lubią bowiem taśmowej produkcji, automatyzmu. Cenią sobie twórczy ferment, samodzielność i decyzyjność.

Dla wielu liczy się też wizerunek firmy, jej aktywność na rynku oraz branża odpowiadająca zainteresowaniom kandydata.  Tak jednoznacznie wyniki za badania Pracodawca Roku, prowadzanego w największych ośrodkach akademickich w Polsce przez międzynarodową organizację studencką AIESEC.

Ważnym aspektem badania jest podkreślenie przez studentów roli czynników społecznych - obok płacowych - w wyborze miejsca pracy. Dobra atmosfera pracy plasuje się wśród czynników społecznych na pierwszym miejscu.

Wśród innych bodźców determinujących wybór pracodawcy studenci podawali również stopień satysfakcji z pracy (91% odpowiedzi) poszanowanie dla życia prywatnego (88% wskazań) oraz gwarancję bezpieczeństwa pracy (84%), a także jasną ścieżkę kariery i kryteria awansu (82%).

Dlatego studenci badani przez AIESEC poszukują w pracy możliwości samodoskonalenia i dokształcania a karierę rozumieją jako dobrze pojętą inwestycję we własne możliwości.
Pracują nie tylko po to, żeby zdobyć środki na przetrwanie i egzystencję,  ale po to, żeby móc realizować swoje zainteresowania.

Dla coraz większej grupy badanych ważny jest też - jak wspomnieliśmy - dobry klimat w pracy. Wyścig szczurów, znany z korporacji, zabija często motywację. Natomiast zgrany zespół, wspierający się nawzajem, może ją wzmacniać.

Dla znacznej grupy pracowników ważna jest też stabilność w pracy - dlatego też tak wielu ludzi, nawet młodych, szuka zajęcia w sferze budżetowej i firmach o stabilnej sytuacji.
- Programy motywacyjne i zachęty finansowe, choć niezbędne w każdej firmie, wystarczą na krótko - uważa Piotr Dziedzic.  - Prawdziwa motywacja bierze się z wewnątrz każdego z nas.

Nic nie zastąpi też środowiska, w którym pracownicy cieszą się uznaniem, czują się komfortowo i mogą rozwijać własne inicjatywy. - W pracy istotną rolę odgrywają menedżerowie, którzy wspierają pracowników w poszukiwaniu i wzmacnianiu indywidualnej siły napędowej. Umożliwiając im rozwój zawodowy i zdobywanie nowych kwalifikacji, włączając do aktywnego uczestniczenia w kształtowaniu celów firmy oraz korzystając z ich indywidualnych mocnych stron przy rozwiązywaniu problemów efektywnie motywują do osiągania celów - przekonuje Piotr Dziedzic.

Jak wynika z obserwacji ekspertów PagePersonnel wydajność pracowników wzrasta również wtedy, gdy zamiast nadmiernej kontroli otrzymują swobodę działania. - Im większa swoboda oraz związane z nią wymagania wobec pracowników, tym lepszy nastrój i wyniki pracy. Zaufanie w połączeniu z jednoczesnym dzieleniem się odpowiedzialnością i radością z sukcesu stanowią doskonałe wsparcie i czynnik motywujący do działania - twierdzi Piotr Dziedzic.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!