Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radlinie popłynie solanka z Ciechocinka

A. Biernat, K. Spyrka
Tężnia w Radlinie ma 21 metrów długości i 7 metrów wysokości. Wypełniona jest gałązkami tarniny, po której spływa solanka. Godzina spędzona przy tężni jest jak trzydniowy pobyt nad morzem
Tężnia w Radlinie ma 21 metrów długości i 7 metrów wysokości. Wypełniona jest gałązkami tarniny, po której spływa solanka. Godzina spędzona przy tężni jest jak trzydniowy pobyt nad morzem UM Radlin
Rozpoczyna się sezon w tężni w Radlinie. Można poczuć się tu jak w Ciechocinku! A latem w Jastrzębiu-Zdroju gotowa będzie fontanna solankowa.

Mieszkańcy Radlina będą mogli poczuć się jak w Ciechocinku. Co prawda na razie nikt nie planuje w górniczym mieście budować sanatorium, ale za to w miejscowej tężni będzie płynąć ciechocińska solanka. O jej walorach będzie można przekonać się w najbliższy piątek, kiedy po zimie rozpoczyna się kolejny sezon przy tężni.

- W tym roku skorzystaliśmy z oferty ciechocińskiej solanki. Niewykluczone, że w przyszłych latach będziemy próbować również inne źródła, tak aby oferta naszej tężni była różnorodna. To jedyny tego typu obiekt w przemysłowej części Górnego Śląska - wyjaśnia Marek Gajda, rzecznik radlińskiego magistratu.

Tężnia znajduje się przy ul. Wypandów i oddano ją do użytku w październiku 2014 r. (koszt inwestycji wyniósł 1,4 mln zł). Korzystanie z niej jest darmowe. I choć była czynna tylko przez dwa miesiące, to cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko Radlina, ale i regionu. - Czekam z niecierpliwością na rozpoczęcie kolejnego sezonu. W ubiegłym roku w obiekcie byłam kilka razy i naprawdę lepiej się czułam po inhalacjach - zapewnia Janina Rogoś, mieszkanka Radlina.

Odwiedzanie tężni niesie ze sobą sporo zalet. Inhalacje solankowe służą przede wszystkim zdrowej regeneracji organizmu.

Tężnie solankowe powodują powstanie specyficznego "mikroklimatu", z którym spotykamy się np. podczas pobytu nad morzem. Godzinna inhalacja solanką dostarcza do organizmu sporą dawkę jodu - porównywalną z trzydniowym pobytem nad morzem.

To również idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, dla alergików oraz osób mających problemy z tarczycą czy nadciśnieniem. W szczególności z inhalacji solankowych korzystać powinny osoby mieszkające w dużych aglomeracjach, w dużym skupisku przemysłowym oraz palacze tytoniu.

Do zalet solanek przekonują się włodarze śląskich miejscowości. W ub. roku tężnia powstała w Jaworzu, a jeszcze latem mieszkańcy będą mogli spacerować przy fontannie solankowej w jastrzębskim Parku Zdrojowym. Przed laty, w dawnym uzdrowisku, kuracjusze przyjeżdżali tu zażywać leczniczej solanki, a teraz miasto chce wrócić do tej tradycji. Już w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa specjalnego obiektu, w którym jastrzębianie i odwiedzający Park Zdrojowy turyści z całego regionu będą się mogli poczuć jak w dawnym kurorcie.

Nowy obiekt, który powstaje już w Zdroju, będzie nawiązywał kształtem do dawnej, rozebranej po II wojnie światowej kolumnady, a więc przykrytego dachem deptaka (arkad), który służył kuracjuszom uzdrowiska jako miejsce spacerów i odpoczynku. Inhalatorium będzie zasilane właśnie leczniczą solanką.

- Na chwilę obecną wykonane zostały ławy fundamentowe pod budynkiem i na ukończeniu są prace związane z wykonywaniem ścian fundamentowych. Później będzie można przystąpić do wznoszenia części nadziemnej, a w następnej kolejności do robót wykończeniowych, instalacyjnych. Inwestycja ma być gotowa w połowie roku - informuje Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Inwestycja w Jastrzębiu pochłonie ponad 3 miliony zł.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty