MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ramach I edycji Zielonych Laboratoriów zmodernizowano salę lekcyjną w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. Teraz rusza II edycja projektu

Jakub Szołdra-Laszczyk
Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca zainaugurowano II edycję projektu.
Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca zainaugurowano II edycję projektu. Jakub Szołdra-Laszczyk
W gliwickiej Szkole Podstawowej nr 14 im. Stefana Żeromskiego Tauron zainaugurował II edycję projektu Zielone Laboratoria Taurona. Podstawówka na Sośnicy jest jedną z czterech szkół w południowej Polsce, która została laureatem pierwszej edycji projektu. Dzięki wsparciu finansowemu Grupy Tauron zmodernizowano salę lekcyjną wyposażając ją m.in. w tablicę interaktywną. Teraz kolejne szkoły mają szansę na modernizację.

Zielone Laboratoria Taurona to program, w ramach którego szkoły podstawowe i średnie z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego mogą otrzymać środki finansowe na modernizację sali lekcyjnych. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do nauki i rozwoju oraz danie szansy na stworzenie wymarzonej sali lekcyjnej. Projekt Zielone Laboratorium Taurona wspomaga dzieci i młodzież w równym dostępnie do nauki, wiedzy i nowych technologii.

Zielone Laboratoria Taurona to projekt będący odpowiedzią na zainaugurowany w 2019 roku Zielony Zwrot. W ten sposób Grupa Tauron reaguje na zmiany pojawiające się w energetyce. W ramach Zielonych Laboratoriów Taurona nauczyciele zyskują znakomite narzędzie do prowadzenia nowoczesnych zajęć, poprzez którego będą mogli uczyć i inspirować.

W I edycji projektu Zielone Laboratoria Taurona wzięło udział 140 szkół. Zwycięzcami pierwszej edycji projektu zostali:

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach
  • Szkoła Podstawowa im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu
  • Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Gliwicach będąca częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14.

Zapowiedź kolejnej edycji Zielonych Laboratoriów Taurona

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego w gliwickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 jest jedną z czterech szkół, która została nagrodzona w I edycji projektu Zielone Laboratorium Taurona. Wizyta w gliwickiej pracowni była znakomitą inauguracją dla II edycji projektu:

- Zebraliśmy się dzisiaj drodzy Państwo by ogłosić drugą edycję naszego projektu pt. Zielone Laboratoria Taurona. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym do wygrania są cztery klasopracownie, podobne do tej, którą mamy w Gliwicach – mówił Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron.

Rzecznik prasowy Taurona zwrócił uwagę na fakt, że budowa kolejnych Zielonych Laboratoriów Taurona to przede wszystkim inwestycja w przyszłe kadry naukowe i dalszy rozwój programu Zielony Zwrot Taurona. Dzisiejsi uczniowie zdobywający wiedzę w pracowniach Taurona za parę lat mogą być budowniczymi polskiej energetyki odnawialnej.

- W Tauronie staramy się budować gospodarkę opartą na wiedzy. Jeśli spojrzeć na energetykę z mojej perspektywy, człowieka który w branży spędził już ćwierć wieku to wówczas widać, jak przyśpieszyło tempo zmian. Kiedyś nawet nie mogliśmy marzyć, że będzie tyle fotowoltaiki i wiatraków. Dzisiaj coraz więcej mówimy o inteligentnej energetyce, czyli o takiej energetyce, która będzie się rezerwować ze źródeł odnawialnych. Pracy w energetyce nie zabraknie, a wiedza, którą uczniowie wyniosą np. z tej pracowni będzie bardzo potrzebna, więc mamy nadzieję, że dzisiaj pośród tej młodzieży znajdują się przyszli energetycy – opowiadał o fundamentach projektu Łukasz Zimnoch.

Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca
Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca zainaugurowano II edycję projektu. Jakub Szołdra-Laszczyk

Zielone Laboratorium Taurona w Gliwicach

Z modernizacji, która została przeprowadzona na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 w Gliwicach zadowolona jest dyrektor placówki, Iwona Pochopień:

- Bardzo się cieszę, że w zeszłym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu Zielone Laboratoria Taurona. Dzięki temu nasza pracownia biologiczna została wspaniale zmodernizowana, a uczniowie mają znakomite warunki do nauki przedmiotów biologicznych i ścisłych w tej pięknie odnowionej sali.

Jednym z obiektów, który został zakupiony w ramach wsparcia finansowego Grupy Tauron była tablica interaktywna wraz z odpowiednim oprogramowaniem, która umożliwia oglądanie przedmiotów w technologii 3D, a także ich dowolne przybliżanie i oddalanie.

- Pracownia jest ogromnym ułatwieniem dydaktycznym, które możemy przede wszystkim wykorzystać do skupienia na sobie uwagi dzieci. Nauka w tak rozbudowanej multimedialnie sali sprawia, że dzieci chętnie przychodzą na lekcje, chętnie się uczą i chętnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych. Dla nich to jest frajda i świetnie się bawią, a to przekłada się na naszą radość z pracy – mówi Dagmara Knapik, nauczyciel biologii.

Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca
Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca zainaugurowano II edycję projektu. Jakub Szołdra-Laszczyk

Dzieci korzystając z tablicy interaktywnej łatwiej przyswajają informacje, a w trakcie lekcji obiekty, o których opowiada nauczyciel mogą zobaczyć w dowolnej, wybranej przez siebie formie. Znakomitym przykładem takiej „szczegółowej” nauki są lekcje poświęcone budowie liścia. Wykorzystując tablicę interaktywną dzieci mogą sobie dowolnie przybliżyć liść i na własne oczy zobaczyć otwory, przy pomocy których oddycha roślina.

- Kilkanaście lat temu przywykliśmy do tego, że uczyliśmy się tylko z książek, a pomocy naukowych było niewiele. Tutaj nasza sala jest interaktywna i uczymy się tak naprawdę na żywym organizmie. Uczniowie uwielbiają brać aktywny udział w lekcjach wykorzystując tablicę interaktywną i praktycznie wszyscy się zgłaszają w trakcie lekcji – mówiła dyrektor placówki Iwona Pochopień.

Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca
Dzięki udziałowi w I edycji programu Zielone Laboratoria Taurona zmodernizowano salę lekcyjną m.in. w Szkole Podstawowej nr 14 w Gliwicach. 21 marca zainaugurowano II edycję projektu. Jakub Szołdra-Laszczyk

Na wyposażeniu Zielonego Laboratorium Taurona oprócz interaktywnej tablicy znajdują się również mikroskopy wraz z preparatami, fantom do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej czy ogromna ściana pomalowana farbą tablicową, na której uczniowie mogą w trakcie zajęć rysować chociażby własne obrysy, wzory chemiczne czy budowę komórek.

Zgłoś swoją szkołę do II edycji Zielonych Laboratoriów Taurona

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca Grupa Tauron zainaugurowała II edycję projektu Zielone Laboratoria Taurona. Od 21 marca do 15 maja będą przyjmowane zgłoszenia szkół z województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, które będą chciały wziąć udział w projekcie. Następnie 23 maja zostaną ogłoszone wyniki projektu.

Po ogłoszeniu wyników nastąpi podpisanie umów pomiędzy zwycięskimi szkołami i Grupą Tauron, a następnie zostaną przekazane środki na remont i wyposażenie sal lekcyjnych. Oficjalne otwarcie klas zmodernizowanych w ramach II edycji projektu Zielone Laboratoria Taurona zaplanowano na 1 września 2023 roku.

Aby zgłosić się do projektu należy wykonać pięć poniższych kroków:

  1. Uczniowie wraz z nauczycielami powinni sobie przede wszystkim zwizualizować, że otrzymują 100 tysięcy złotych na remont i wyposażenie pracowni przeznaczonej do nauki przedmiotów ścisłych.
  2. Następnie wyobrażenie należy zaprezentować przy pomocy dowolnej techniki (video, prezentacja itp.).
  3. Do pracy należy dodać kosztorys wydatkowania 100 tysięcy złotych oraz opisać planowane działania.
  4. Aby wziąć udział w konkursie trzeba spełnić wymogi formalne, polegające na wypełnieniu i podpisaniu dokumentów, czyli Karty Zgłoszenia Szkoły, Regulaminu projektu oraz zgód RODO.
  5. Cały pakiet z punktów 2,3 i 4 należy przesłać na adres emailowy: [email protected] do dnia 15 maja 2023 roku.

Spośród wszystkich nadesłanych prac Grupa Tauron wybierze 4 szkoły, które zostaną laureatami projektu i będą realizowały działania oraz prace w ramach tworzenia nowych Zielonych Laboratoriów Taurona.

Więcej informacji na temat II edycji projektu Zielone Laboratoria Taurona można uzyskać na stronie internetowej: https://laboratoria.tauron.pl/

Do wysyłania zgłoszeń do II edycji projektu Zielone Laboratoria Taurona namawia Dagmara Knapik, nauczyciel biologii ze Szkoły Podstawowej nr 14, która była lokalną inicjatorką projektu:

- Chciałabym to podsumować właściwie jednym zdaniem, że nowa pracownia to było minimum formalności przy maksimum dobrej energii ze strony Taurona. To była czysta przyjemność, z której teraz My, nauczyciele i nasi uczniowie możemy po prostu korzystać, co będzie miało na pewno swoje odzwierciedlenie w wynikach, które będą osiągać dzieci, jak i w tym co później będą robić, gdy będą kończyć szkoły średnie i zaczynać studia. Namawiam wszystkich bardzo serdecznie, żeby wziąć udział w drugiej edycji projektu. To świetna zabawa i fantastyczne korzyści.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni