Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rodzinnych Krzepicach ministra Zembali zatruci dopalaczami trafiają do szpitala

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
arc
To pierwszy przypadek od kilku miesięcy w powiecie kłobuckim, kiedy do jednego z naszych szpitali przyjęto osobę po zażyciu dopalaczy. Czy mężczyzna mógł przyjąć osławionego ostatnio "Mocarza"? - To niewykluczone - mówi Marian Nowak, dyrektor kłobuckiego ZOZ. Krzepice to rodzinne miasto ministra zdrowia Mariana Zembali.

Dopalacz o nazwie "Mocarz", po zażyciu którego do szpitali na Śląsku trafiło już kilkaset osób, mógł dotrzeć także do powiatu kłobuckiego.

- 8 lipca do szpitala w Krzepicach przyjęto 24-latka z podejrzeniem zażycia dopalaczy. Hospitalizowany 24-latek na drugi dzień wypisał się ze szpitala na własne żądanie. Gdy przyszły wyniki badań okazało się, że w jego organizmie znajdowały się kanabinoidy. Mógł to więc być "Mocarz" - mówi Marian Nowak, dyrektor kłobuckiego ZOZ.

- Nietrudno u nas dostać dopalacze czy marihuanę. Wyjdę z domu i w ciągu dziesięciu minut dotrę do dystrybutora. Ci, którzy chcą, wiedzą, gdzie i u kogo szukać. To żadna tajemnica - mówi, chcący zachować anonimowość, mieszkaniec Krzepic.

Ostatni potwierdzony przypadek obecności w naszych szpitalach osoby po zażyciu dopalaczy pochodzi z maja. Wtedy hospitalizowany był 16-latek.

POLICJA ZATRZYMAŁA 20-LATKA. TO KRÓL DOPALACZY W KATOWICACH

Co jest w "Mocarzu"?

Kanabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz, tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze, znajdują się w zabezpieczonym przez policjantów na całym Śląsku dopalaczu o nazwie "Mocarz", który ma postać zielonego suszu roślinnego przeznaczonego do palenia.

- Efektem jego zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia uwagi, wysuszenia śluzówek. Zagrożona jest szczególnie młodzież, u której po przyjęciu tych substancji najczęściej dochodzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego - informuje asp. Adam Jachimczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Badania wskazują na dwukrotnie większe zagrożenie wystąpienia psychozy schizofrenicznej. Uważa się, że stosowanie kanabinoidów w okresie dojrzewania i rozwoju mózgu sprzyja późniejszemu pojawianiu się zespołów psychotycznych i zaburzeniom pamięci. Używanie kanabinoidów skutkuje ostrymi zmianami w układzie oddechowym ze stanami zapalnymi, kaszlem oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli oraz zaburzeniami funkcji układu krążenia, zagrażającymi szczególnie osobom z niedokrwienną chorobą serca.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!