Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rogoźnej ludzie maja sport we krwi - historia LKS Rogoźna

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Drużyna LKS Rogoźna w 1992 roku.
Drużyna LKS Rogoźna w 1992 roku. Arch. LKS Rogoźna
W wyniku działania grupy zapaleńców, w 1923 roku zarejestrowano oficjalnie klub sportowy „Jedność” Rogoźna. Początkowo klub zrzeszał graczy w popularnego wówczas palanta. Ta gra pochłaniała sportowców przez kilkanaście pierwszych lat działania klubu. Oczywiście nie zabrakło sukcesów na szczeblu lokalnym i wojewódzkim.

- Drużyna piłki palantowej rozgrywała swoje mecze w tak odległych na tamte czasy miejscowościach, jak Orzegów, Wirek i Kochłowice. Gra cieszyła się ogromną popularnością. W szeregach tej drużyny grali zawodnicy z Rogoźnej i okolicznych miejscowości. Do najlepszych należeli bracia Hermanowie, Sobikowie, Buchowie, Michalikowie, Cienciałowice oraz zawodnicy o nazwiskach Oczadły, Zmarzły, a także Paweł Machulec, Florian Frydecki czy Józef i Paweł Sitkowie - mówi Kazimierz Dajka, były prezes LKS „Jedność” Rogoźna, który zebrał skrawki historyczne na jubileusz 80-lecia klubu.

Wraz z upływem lat, klub stale się rozrastał. Okazało się, że mieszkańcy Rogoźnej chcą trenować już nie tylko palanta. W 1936 roku powołano do życia sekcje lekkiej atletyki i siatkówki, a później również sekcje tenisa stołowego oraz zdobywającej popularność piłki nożnej, która jako jedyna drużyna klubu przetrwała do dzisiaj. W tym okresie jednym z najbardziej zaangażowanych działaczy klubu był Antoni Herman.

Historyczne zapiski nie wspominają o działalności klubu w czasie II wojny. Wtedy mieszkańcom wsi nie w głowie były rozgrywki sportowe, jednak gdy wojna się skończyła, sport powrócił. Pierwszym powojennym prezesem klubu został Jan Pustelny, a po nim funkcję przez blisko 18 lat piastował Franciszek Cyrulik. Odrodziły się takie dyscypliny, jak siatkówka, tenis stołowy, piłka nożna, lekkoatletyka oraz pojawiła się też sekcja szachów, w której wyróżniali się Franciszek Sitko, Henryk Sojka, Roman Pawlas i bracia Jabłonkowie. Tenisiści swoje mecze rozgrywali wówczas w domu pana Dzidy. Ówczesna drużyna siatkówki zaliczała się do najlepszych zespołów powiatu. Lata 50. i 60. przyniosły największe sukcesy klubu. Siatkarze, jako jedyny zespół powiatu rybnickiego, grali w wojewódzkiej klasie A i w 1962 roku zdobyli mistrzostwo województwa drużyn LZS. Ośmiokrotnie zdobyli mistrzostwo powiatu, a po zdobyciu najwyższego podium w województwie, reprezentowali je na półfinałowych zawodach LZS we Wrocławiu. Z kolei tenisiści grali w wojewódzkiej klasie A i w 1962 roku zdobyli drużynowe mistrzostwo powiatu. Trzykrotnym mistrzem powiatu, mistrzem województwa oraz zdobywcą wysokich miejsc (4. i 5.) na mistrzostwach Polski w Białymstoku i Lublinie był Jan Cyrulik. Zawodnik był także rezerwowym reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy!

W 1965 roku, po 18 latach na funkcji prezesa, nastąpiła zmiana. Franciszka Cyrulika zastąpił Władysław Owczarek i to właśnie za jego kadencji drużyna piłkarska awansowała do klasy B. Ważną datą w historii klubu było wybudowanie pawilonu sportowego w 1967 roku, w którym swoje mecze rozgrywali tenisiści stołowi. W budowie ogromny udział mieli zaangażowani mieszkańcy Rogoźnej i działacze „Jedności”. Niestety, w 1978 roku klub zawiesił działalność za kadencji prezesa Franciszka Woźnicy, ale stagnacja potrwała tylko rok, bo mieszkańcy Rogoźnej nie mogli żyć bez sportu. Od tego momentu jednak, klub ograniczył swoją działalność do drużyny piłkarskiej. Najpierw zawodnicy grali w klasie C, później zdobyli awans do B-klasy (w sezonie 1980/81). Pod koniec lat 80. niestety nastąpiło drugie zawieszenie działalności klubu na 3 lata w wyniku problemów finansowych. Sport w Rogoźnej z opresji wyciągnął wtedy proboszcz ks. Józef Szulik, który bardzo wsławił się w historii klubu. Sam grał w jego barwach. Po wznowieniu działalności do1995 roku prezesem został Eryk Karwot, a po nim Bogusław Stefanik. Kolejna zmiana zarządu przyszła w 2002 roku, kiedy prezesem został Kazimierz Dajka. - Jako zarząd postawiliśmy sobie dwa główne cele do realizacji. Była to budowa nowego boiska wraz z zapleczem sanitarno-socjalnym. Dotychczasowe boisko przy ul. Gajowej nie spełniało wszystkich wymagań. Drugim celem była praca z młodzieżą i powołanie drużyny trampkarzy oraz juniorów. Oba te cele udało się zrealizować w pełni - podkreśla Kazimierz Dajka. Od 2004 roku prezesami klubu byli Tadeusz Mazurek, Jerzy Nowakowski, Janusz Rugor i Roman Paździor, za którego drużyna piłkarzy wywalczyła awans do klasy A. Niestety, obecnie w wyniku spadku zawodnicy grają w B-klasie. W tym roku prezesem klubu został Marcin Lewandowski. Życzymy wysokich wyników w nadchodzących meczach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!