Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej powstała noclegownia dla kobiet [ZDJĘCIA]

Michał Nowak
Noclegownia dla kobiet w Rudzie Śląskiej
Noclegownia dla kobiet w Rudzie Śląskiej UM Ruda Śląska
Miasto od dawna zapowiadało, że ma zamiar wybudować noclegownię dla kobiet przy siedzibie straży miejskiej. Obiekt właśnie został ukończony i może udzielić schronienia ośmiu osobom bez dachu nad głową.

Miasto zapowiadało już wcześniej, że konieczność utworzenia takiej noclegowni podyktowana została obowiązkiem ustawowym gminy polegającym na zapewnieniu miejsc noclegowych dla kobiet. Wynika to z ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Głównym zadaniem noclegowni dla kobiet będzie zapewnienie schronienia kobietom po eksmisjach, którym nie przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego czy też pomieszczenia tymczasowego.

– Kobiety bezdomne, szukające schronienia, mogą zgłosić się bezpośrednio do noclegowni lub do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W obu przypadkach pracownik socjalny przeprowadzi z nimi wywiad, po którym otrzymają wymagane skierowanie - tłumaczy Karina Kaczyńska, zastępca dyrektora MOPS w Rudzie Śląskiej.

Noclegownia podlegała będzie Dyrektorowi Izby Wytrzeźwień, z siedzibą przy ul. Tołstoja 11, podobnie jak już istniejąca noclegownia dla mężczyzn.

By dostosować budynek przy siedzibie straży miejskiej do potrzeb noclegowni, należało przeprowadzić szereg prac. M.in. wymieniono część dachu, okna i drzwi, docieplono ściany i zmodernizowano sieć gazową i elektryczną. Całość inwestycji pochłonęła 190 tys. zł, a połowę tej kwoty zobowiązał się przekazać bank BGK, z którym miasto podpisało umowę.

Oprócz nowej noclegowni w Rudzie Śląskie działa również całodobowa placówka Dom PCK Centrum Interwencji Kryzysowe przy ul. ul. Przy Kolei. Schronienie może tam znaleźć 18 osób - kobiet i dzieci. Wspomniana noclegownia dla mężczyzn przy ul. Tołstoja dysponuje 44. miejscami.

Ponadto, w podpiwniczeniu probostwa parafii św. Andrzeja Boboli w dzielnicy Wirek prowadzone są prace nad utworzeniem "Domu Ubogich". Miałyby się w nim znaleźć łazienki, kuchnia, sala do spotkań, pracownia komputerowa i biuro, w którym możliwa byłaby rozmowa z psychologiem. Już teraz parafia pomaga około 40 osobom ubogim i bezdomnym. Osoby te mogą również liczyć na posiłek przygotowany przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza oraz siostry Boromeuszki z Kochłowic.

Budowę "Domu Ubogich" można wesprzeć poprzez wpłaty pieniędzy na konto parafii, ale też przez dostarczenie ubrań, artykułów spożywczych czy kosmetycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!