Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej powstanie drapacz chmur? Najpierw trzeba zmienić plan miejscowy. ZDJĘCIA

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
Kilkanaście miesięcy temu pojawiła się informacja, że w Rudzie Śląskiej może powstać najwyższy w regionie biurowiec. RADIUS - Silesian Business Center miałby być wysoki na 125 metrów. A w środku? Centrum kongresowe, kompleks rozrywkowy, biura, hotel, apartamenty, parkingi, a na szczycie widokowy Skybar. Co zostało z tych planów?

Koncepcja Śląskiego Centrum Biznesu została zaprojektowana przez Andrzeja Truszczyńskiego i Pawła Kobierzewskiego z TKHolding. W jej budowaniu kluczowa była lokalizacja (ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej). Atutem tego miejsca jest oczywiście świetne skomunikowanie wszystkimi współczesnymi środkami transportu. Radius miałby powstać pomiędzy autostradą A4 i Drogową Trasą Średnicową.

To właśnie DTŚ przebiegająca przez konurbację stała się punktem wyjścia dla całej idei i stała się inspiracją dla projektantów. Zrealizowanie takiego pomysłu nie należy jednak do najprostszych rzeczy. Jak przekonuje Andrzej Truszczyński, udało się już uzyskać zgodę ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego na budowę tak wysokiego budynku. Władze Rudy Śląskiej zmieniły też studium rozwoju miasta, ale do rozpoczęcia prac budowlanych potrzebna jest jeszcze zmiana planu miejscowego, który zakłada, że w miejscu gdzie miałby powstać Radius nie można budować wyżej niż ponad 100 metrów.

Wieżowiec w Rudzie Śląskiej? Trzeba być cierpliwym

- Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zmiana planu miejscowego to nie jest taka prosta sprawa. Rozmawiałem już na ten temat z władzami Rudy Śląskiej i mam nadzieję, że wkrótce się tą sprawą zajmą - mówi Andrzej Truszczyński, twórca koncepcji Radiusa.

Należy jednak pamiętać, że sama zmiana planu miejscowego to nie wszystko. Następnie musi jeszcze powstać projekt budowlany, potrzebne są też specyfikacje i kosztorysy.

- Oczywiście te wszystkie procedury się przedłużają, ale to jest normalne. Przypomnę tylko, że nasz projekt parku wodnego w Tychach powstał w 2011 roku, a sam obiekt został otwarty dopiero w 2018 roku. Dlatego wiem, że w przypadku takich inwestycji trzeba wykazać się cierpliwością - tłumaczy Andrzej Truszczyński

Wiceprezydent Rudy Śląskiej: Zmienimy plan miejscowy

Jeszcze rok temu, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o budowie najwyższego w regionie biurowca właśnie w Rudzie Śląskiej, władze miasta zapewniały, że wesprą tę inicjatywę. Jak to wygląda w tym momencie?

- Cały czas jesteśmy w kontakcie z panem Truszczyńskim i mogę zapewnić, że jeszcze w tym roku zajmiemy się sprawą doprecyzowania planu w miejscu, gdzie ta inwestycja miałaby być realizowana - przekonuje Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej

.

- Gdy plan będzie już dopuszczał budowę tak wysokiego wieżowca to oczywiście pochylimy się nad każdym projektem budowlanym, który do nas wpłynie - dodaje Pierończyk.

Wieżowiec Radius. Elewacja w kolorach Rudy Śląskiej

- 125m (liczone do helipada), 31 kondygnacji, 75 tys. mkw powierzchni a na nich centrum kongresowe, kompleks rozrywkowy, biura, hotel, apartamenty, parkingi a na szczycie Skybar z niesamowitym widokiem. To wszystko świetnie skomunikowane, w środku metropolii śląskiej, między Katowicami a Gliwicami, tuż przy zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej oraz najważniejszej linii kolejowej na południu Polski - tak swój projekt reklamują jego twórcy z pracowni TKHolding.

Bryła obiektu została wykreślona za pomocą promieni wychodzących ze środka założenia do poszczególnych miast konurbacji i symbolicznie przecięta. Stąd też wzięła się nazwa Radius, czy po angielsku promień. Niezwykła ma być też elewacja zaprojektowana w technologii fasad wentylowanych z wykorzystaniem specjalnych, innowacyjnych płyt do wykończenia elementów wgłębionych, które dzięki swoim właściwością będą mienić się w kolorach brązu i zieleni. Kolory te mają symbolizować Rudę Śląską oraz jej zielone tereny.

Pisaliśmy
Ruda Śląska: Biurowiec przy DTŚ może mieć nawet 150 metrów. Jest zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Najwyższy biurowiec na Śląsku powstanie w Rudzie Śląskiej?

Idąc od najwyższej kondygnacji, piętra budynku posiadają wgłębienia, w części środkowej elewacja się uspokaja, po czym w niższej części z jej obrysu zaczynają wychodzić nadwieszenia, które w przyziemiu stopniowo łączą się z układem elementów zagospodarowania terenu.

Tak ma wyglądać kompleks dwóch biurowców .KTW w Katowicach. Na wizualizacji widać oba wieżowce

Druga wieża KTW w Katowicach. Jest przetarg na .KTW II. Biur...

Obiekt został podzielony na różne strefy funkcjonalne. W jego wnętrzu znalazło się centrum handlowe, strefy gastronomiczne, hotel z całą infrastrukturą rekreacyjną, sale konferencyjne, sale wykładowe i kinowe. Wieżowiec spełnia rygorystyczne wymagania certyfikacji LEED. Koszt budowy Radiusa to 225 milionów złotych.

Zobaczcie koniecznie

Marsz dla Życia w Rybniku

Słynna Gabi Gold w studiu Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo