Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej powstanie ekologiczna elektrociepłownia

Magdalena Mikrut-Majeranek
Na działce przy średnicówce, oprócz elektrociepłowni, ma też powstać m.in. serwerownia
Na działce przy średnicówce, oprócz elektrociepłowni, ma też powstać m.in. serwerownia mat. frmy Eneris
Pierwsze prace budowlane ruszą w marcu 2017 roku, a zakończą się prawdopodobnie w 2019 roku. Elektrociepłownia ma przetwarzać 180 tys. ton odpadów rocznie. W Polsce są już trzy takie zakłady

Ma być nowoczesna, bezodorowa i ekologiczna. Będzie przetwarzała 180 tys. ton odpadów i osadów ściekowych rocznie, co daje ok. 70 ciężarówek dziennie. Ekologiczna elektrociepłownia, bo o niej mowa, ma powstać w Rudzie Śląskiej.

Inwestorem jest firma Eneris. Podobne elektrociepłownie powstały już Bydgoszczy, Krakowie i Poznaniu. Teraz czas na Rudę Śląską.

Elektrociepłownia ma powstać na nieużytkach wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej. Inwestor kupił tam działkę o powierzchni 16 ha. Złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Teren, na którym ma stanąć nowoczesny obiekt, od wielu lat nie jest używany. Ma zająć 5 z 16 ha działki przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem.

- Ten obszar w planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest symbolem 1PO, czyli jest przeznaczony do zabudowy produkcyjnej i gospodarki odpadami - tłumaczy Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Co z pozostałymi 11 hektarami działki? - Zbudujemy elektrociepłownię, a później wspólnie z miastem zaprosimy inne firmy, aby otworzyły tam swoje siedziby - zapowiada Bartosz Lewicki, rzecznik prasowy firmy Eneris.

Prace mają się rozpocząć w marcu 2017 roku. Do tego czasu powstanie zjazd z DTŚ oraz zostanie wykonana niwelacja terenu. Pierwsze ciepło, energia i chłód mają być produkowane w sezonie 2019/2020.

- Przewidujemy, że budowa zajmie 28 miesięcy od momentu wbicia pierwszej łopaty. Jeżeli rozpoczniemy w przyszłym roku na wiosnę, to jesienią 2019 roku otworzymy obiekt - wyjaśnia Lewicki.

To duża szansa dla miasta. - Dzięki inwestycji „uaktywnimy” teren, do którego chcielibyśmy przyciągnąć przemysł, a to przełoży się na nowe miejsca pracy - zdradza Bartosz Lewicki.

Czym elektrociepłownia się rożni od innych? Będzie opalana paliwem z odpadów, czyli tym, co pozostaje po wstępnej segregacji odpadów i nie nadaje się do dalszego odzyskiwania oraz osadami ściekowymi.

- Tutaj wszystkie te odpady zostaną spalone - wyjaśnia Lewicki. - Ważnym paliwem będą też osady ściekowe, traktowane jako paliwo odnawialne - podkreśla Lewicki.

Prof. dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówi, że jest to niewątpliwie znacznie lepsze rozwiązanie niż składowanie tych odpadów.

- Przy zastosowaniu zaawansowanej technologii jesteśmy w stanie unieszkodliwić, często niebezpieczne, odpady i przy okazji, tak jak w tym wypadku, uzyskać dodatkową korzyść - komentuje prof. Piotr Skubała.

Zanim inwestor przystąpi do budowy, zorganizuje konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta i debatę ekspercką.

- Wszystko to już na przełomie maja i czerwca - zapowiada rzecznik prasowy firmy Eneris.

*Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach woj. śląskiego PROGRAM + ATRAKCJE
*Wielki pożar w Katowicach na zdjęciach i filmach wideo. Toksyczny dym nad miastem
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera