Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku budują nowoczesny blok mieszkalny w samym centrum. Zostały już tylko dwa wolne mieszkania

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Miejsce budowy i wizualizacje nowego bloku w Rybniku
Miejsce budowy i wizualizacje nowego bloku w Rybniku Daniel Wojaczek, ARC
Już tylko dwa wolne mieszkania są do zgarnięcia w powstającym dopiero nowoczesnym budynku mieszkalnym w samym centrum Rybnika, przy ulicy Hallera. Blok buduje rybnicki TBS, który właśnie ogłosił nabór uzupełniający na dwa ostatnie, nie przydzielone jeszcze mieszkania.

Ostatnia szansa na to, by zamieszkać w budynku przy ul. Gen. J. Hallera. Rybnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło nabór uzupełniający – na wnioski o zawarcie umowy najmu czeka do 5 maja. W ofercie już tylko dwa mieszkania. W pierwszym terminie po 80 mieszkań zgłosiło się 87 chętnych. Spośród tych wniosków 78 zostało rozpatrzonych pozytywnie. A to oznacza to, że w puli wolnych mieszkań zostały dwa, małe 44-metrowe lokale.

– W pierwszym naborze liczba wniosków przewyższyła ilość oferowanych mieszkań, jednak okazało się, że kilka aplikacji musiało zostać odrzuconych ze względów formalnych związanych np. z niezgodnością złożonych dokumentów z warunkami najmu określonymi w regulaminie TBS. W ten sposób otwarła się droga dla tych, którzy z jakichś przyczyn nie wzięli udziału w pierwszym naborze, a chcieliby zamieszkać w tej prestiżowej lokalizacji. Podobnie jak w trakcie pierwszego naboru, także i tym razem pierwszeństwo w zawarciu umowy przysługiwać będzie najemcom, którzy podpiszą umowę o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o.

Nie przeocz

Osoby ubiegające się o przydział mieszkania w bloku powstającym w ścisłym centrum Rybnika, zaledwie kilkaset metrów od rynku, deklarowały przy składaniu wniosków swój finansowy wkład w koszty budowy tego mieszkania. I ten zapis budził najwięcej zastrzeżeń ze strony mieszkańców. Nie wszyscy jednak doczytali, że wkład można było zaproponować na poziomie kilkudziesięciu procent, albo na poziomie kilku procent. Wybór najemców odbywał się drogą negocjacji i jak się okazuje spośród 78 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, tylko w dziesięciu przypadkach partycypacja nie została zadeklarowana w ogóle.

Przypomnijmy, że aby zamieszkać w nowym budownictwie w Śródmieściu, trzeba spełnić kilka warunków. O wynajem starać mogą się osoby, które nie będą posiadać w dniu objęcia lokalu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie miasta Rybnika oraz osiągają odpowiedni comiesięczny dochód, co oznacza, że są w stanie opłacać należności za lokal, a jednocześnie nie przekraczają określonej przepisami maksymalnej kwoty przypadającej na gospodarstwo domowe.

Warto zaznaczyć, że choć w wyniku pierwszego naboru wolne pozostały już tylko dwa mieszkania, to może się zdarzyć, że ktoś z przyczyn losowych zrezygnuje z podpisania umowy, co doprowadzi do zwolnienia się kolejnych mieszkań.

– W związku z tym TBS tworzy listę rezerwową najemców, którzy będą mieli szansę zająć miejsce osób, które z jakichś powodów zrezygnowały. Równocześnie Zarząd TBS zaznacza, że złożenie wniosku i bycie na liście rezerwowej w naborze na mieszkanie przy ulicy Hallera nie zablokuje możliwości wnioskowania o mieszkanie w kolejnych naborach przy ulicy Okulickiego lub Sztolniowej. Wtedy taki kandydat będzie miał możliwość wyboru lokalizacji oraz listy z której zrezygnuje – wyjaśnia Olgierd Zaraś.

Prace przy ulicy Hallera, gdzie docelowo ma powstać wielorodzinny budynek mieszkalny wraz z lokalami usługowymi, ruszyły w połowie lutego br. To pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”, które jest spółką miasta. Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika, przy ulicy Hallera, powstanie dopasowany do kontekstu urbanistycznego nowoczesny obiekt z 80 mieszkaniami, lokalami usługowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą. Przewidywany termin oddania budynku wielorodzinnego do użytkowania to pierwsza połowa 2024 r.

Dane kontaktowe TBS: Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o. o. w Rybniku ul. Gliwicka 1 44-200 Rybnik tel. 538 216 079 [email protected] Godziny otwarcia: pon. - śr.: 7:30 - 15:30 czw.: 7:30 - 18:00 pt.: 7:30 - 13:00.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty