MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku istniał kiedyś browar - młodzi tego nie wiedzą. Z krajobrazu miasta zniknął 19 lat temu. Jak wyglądał?

Barbara Romańczuk
Rybnicki browar na przełomie XX i XXI wieku, zdjęcie robione od strony Placu Wolności
Rybnicki browar na przełomie XX i XXI wieku, zdjęcie robione od strony Placu Wolności Zbiory muzeum w Rybniku
Rybnik, choć dziś kojarzony głównie z przemysłem i górnictwem, ma również bogatą tradycję piwowarską, której centralnym punktem był Browar Müllera. Ta historia zaczyna się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji piwa na Górnym Śląsku.

Historia browarnictwa w Rybniku sięga XIX wieku

Historia browarnictwa w Rybniku sięga XIX wieku, kiedy to w 1880 roku Jakub Müller, żydowski przemysłowiec, założył pierwszy browar przemysłowy. Jakub nie tylko zapoczątkował tradycję, ale też przekazał ją swoim potomkom, którzy kontynuowali dzieło z wielką pasją. Browar Hermanna Müllera, który odziedziczył po ojcu Hermann, stał się jednym z najważniejszych zakładów w mieście, a jego piwa zdobyły uznanie nie tylko w regionie, ale również poza nim.

W okresie świetności browar Müllerów produkował szeroką gamę piw, w tym tradycyjne lagery, koźlaki, a także bawarskie piwa leżakowe. Wśród najbardziej popularnych marek były m.in. „Rybniker Lagerbier”, warzone według pilzneńskiej receptury, oraz mocne piwo marcowe „Märzen-Bier”. Zakład z powodzeniem rywalizował z innymi browarami na Śląsku, a jego produkty były dostępne nie tylko w Rybniku, ale także w sąsiednich miastach, takich jak Chorzów czy Gliwice.

Przemiany i upadek browaru

Niestety, burzliwe losy rodziny Müllerów oraz zmieniające się warunki gospodarcze nie sprzyjały browarowi. Po śmierci Hermanna Müllera w 1934 roku zakład przeszedł w ręce jego syna Zygfryda, jednak brak naturalnych spadkobierców oraz konflikty wśród właścicieli doprowadziły do jego stopniowego upadku.

Po II wojnie światowej, jak wiele innych przedsiębiorstw, browar został znacjonalizowany i włączony do Górnośląskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. Mimo że w latach 60. XX wieku zakład przeszedł rozbudowę, która zwiększyła jego moce produkcyjne do 200 000 hektolitrów piwa rocznie, to jednak dawna świetność powoli stawała się tylko wspomnieniem.

Rybniccy piwowarzy przez lata dostarczali lokalnej społeczności piwa, które stały się częścią codziennych rytuałów, zwłaszcza wśród górników, dla których kufel piwa po szychcie był wręcz obowiązkowym elementem dnia. W browarze produkowano nie tylko piwa jasne, ale także ciemne, niskoprocentowe trunki, które starsi mieszkańcy Rybnika wspominają z nostalgią.

Koniec ery piwowarskiej w Rybniku

Przemiany gospodarcze lat 90. oraz konsolidacja rynku piwowarskiego w Polsce przyczyniły się do ostatecznego zamknięcia browaru w Rybniku. W 2000 roku zakład został sprzedany Małopolskiemu Browarowi Strzelec S.A., a dwa lata później włączony do grupy Browary Polskie Brok-Strzelec S.A. Niestety, już w 2004 roku zaprzestano produkcji piwa w Rybniku, a rok później teren browaru sprzedano nowemu inwestorowi, który nie podjął się wznowienia działalności.

W latach 2005-2007 dawne zabudowania browaru zostały przebudowane na cele handlowo-usługowe, a dziś na jego miejscu znajduje się centrum handlowe Focus Park. Z pierwotnych zabudowań przetrwały jedynie fragment komina i budynek słodowni, które stanowią ciche wspomnienie dawnej tradycji piwowarskiej miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni