Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku myślą nad budową nowej hali sportowej. - Ale to melodia przyszłości - zapowiadają w urzędzie. Na razie tworzona będzie koncepcja

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W Rybniku powstanie nowa hala sportowa? Na razie szykowana jest tylko koncepcja
W Rybniku powstanie nowa hala sportowa? Na razie szykowana jest tylko koncepcja ARC MOSiR w Rybniku
Czy w Rybniku, na największym osiedlu w mieście – Nowinach – budowana będzie nowa hala sportowa? Pomysł na taką inwestycję miejską jest, ale to melodia przyszłości – potwierdza prezydent miasta Piotr Kuczera. Na razie w budżecie na rok 2023 zarezerwowano pół miliona złotych na stworzenie koncepcji nowej hali. - Priorytetem dla nas na najbliższe dwa lata jest dokończenie drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz – zaznaczają w urzędzie.

To nie ma być ani drugi Spodek, ani tym bardziej nowocześniejsza jego wersja. To nie ma być nawet obiekt na miarę gliwickiej Areny. Ma być coś znacznie mniejszego, mniej widowiskowego. - Nie mamy takiej potrzeby, żeby stawiać drugi Spodek – zaznacza prezydent.

Hala sportowa, nad którą myślą w urzędzie miasta ma powstać na osiedlu Nowiny, w bliskim sąsiedztwie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. - Mam nadzieję, że mieszkańcy osiedla Nowiny się ucieszą, bo przyjęliśmy lokalizację w pobliżu Ekonomika. Ta koncepcja nam pokaże, czy wolny teren który tam mamy można zagospodarować inaczej. Zrobiliśmy wewnętrzny przegląd – i ten teren przy Ekonomiku - to jedyne miejsce, które spełnia warunki komunikacyjne i sieciowe, parkingowe oraz współczynniki zagospodarowania. Do tego dochodzi nam kolejny ważny element - element ludnościowy, czyli tutaj potencjalnie mamy największą ilość osób, które do tego obiektu mogą piechotą dojść – podkreśla Piotr Kuczera.

W mieście obecnie do dyspozycji mieszkańców jest kilka mniejszych hal sportowych – w Boguszowicach, przy szkole przy ulicy Grunwaldzkiej. Jest też hala na przykład przy Ekonomiku. Żadna jednak z nich nie jest w odpowiednia, by mówiąc brzydko „przygarnąć” wszystkie dyscypliny sportowe. I tak na przykład koszykarki grają na hali w Boguszowicach, siatkarze na Nowinach, piłkarki nożne jeżdżą na halę w jednym z sąsiednich miast. Mówił także o tym prezydent zapowiadając początek prac nad stworzeniem nowego miejsca dla sportowców na mapie Rybnika.

- Nie chciałbym już dłużej mieć takiej sytuacji, że mamy halę w Boguszowicach, ale tam nie wolno tego, tego i tego. Mamy halę przy ulicy Grunwaldzkiej, ale tam nie wolno tego i tego… Na pytanie czy w Rybniku są hale sportowe odpowiemy: tak są, ale kiedy weźmiemy profil poszczególnych dyscyplin sportowych, to się okazuje że ta jest za niska, ta za wąska… - mówi Kuczera. I choć przy Ekonomiku jest dziś stosunkowo niewielka, ale jednak hala sportowa i to wybudowana mniej więcej dekadę temu, to niewykluczone, że na potrzeby nowej – planowanej dopiero – inwestycji, może ona zostać rozebrana. - Ale to wyjdzie nam z koncepcji – zaznacza prezydent.

Jedno jest pewne - nowy obiekt ma być nie tylko wielofunkcyjny. - Chciałbym, by na przykład z hali korzystali do południa uczniowie Ekonomika, a po południu sportowcy. Na pewno najważniejszym zadaniem w ramach koncepcji będą konsultacje z federacjami, klubami z terenu miasta, by one też się wypowiedziały – mówi Kuczera. I choć plan jest konkretny, to tak samo jak pewne jest, że kwestia budowy hali jest w sferze planów, tak samo pewne jest, że to melodia przyszłości. - Zastrzegam, że na pewno w ciągu najbliższych dwóch lat priorytetem będzie budowa drogi regionalnej, dopiero potem będzie szansa, żeby tak duża inwestycja nam się zmieściła w wieloletnim planie inwestycji i w budżecie – zaznacza prezydent.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera