Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku rusza budowa nowych mieszkań przy Hallera. Dla kogo mieszkania w ścisłym centrum miasta?

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W ścisłym centrum Rybnika powstają nowe mieszkania.
W ścisłym centrum Rybnika powstają nowe mieszkania. Daniel Wojaczek
W Rybniku rozpoczyna się budowa nowych mieszkań w ścisłym centrum miasta. Teraz jest już ogrodzony i przekazany wykonawcy. Przy ulicy Hallera, w ścisłym centrum Rybnika ruszają prace związane z budową nowoczesnego gmachu mieszkalno-usługowego. Łącznie powstanie tam 80 mieszkań. To pierwsza inwestycja realizowana w mieście przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Teren przy ulicy Hallera jest już ogrodzony. Inwestor, czyli rybnicki TBS, przekazał plac budowy wykonawcy. A ten rusza z kopyta i buduje na wolnym placu, przed wielopoziomowym parkingiem gmach w którym będzie 80 mieszkań oraz placówki usługowe. - Stare budynki, które widać w pierwszej linii od ulicy Hallera nie zostaną wyburzone. Zmieni się ich funkcja na handlowo-usługowe.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Stare budynki zostaną poddane czyszczeniu i fragmentarycznemu uzupełnieniu i odtwarzaniu zgodnie z oryginałem, a dach oraz stropy zostaną wymienione a pozostałe części budynku zostaną poddane innym niezbędnym zmianom dostosowującym budynek do przyszłej funkcji - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Projekt został wykonany na podstawie wytycznych konserwatorskich.

Nie przeocz

Z realizacją tej niezwykle prestiżowej inwestycji w mieście od początku był spory kłopot. Jest to pierwsza inwestycja realizowana przez dowołany ponad rok temu rybnicki TBS. Pierwszy przetarg na zabudowę działki zakończył się jednak fiaskiem. Po drugim miasto musiało "dołożyć" do inwestycji ponad 11 mln zł, bo najtańsza, złożona w przetargu oferta znacznie przekraczała zaplanowany przez TBS budżet. Początkowo przebąkiwało się nawet, czy nie warto przeczekać obecną sytuację na rynku budowlany i wybudować nowy blok przy Hallera w późniejszym terminie. Ostatecznie, włodarze miasta zdecydowali się na inny krok i po dołożeniu kasy, przetarg rozstrzygnęli.

Działka w samym centrum miasta, przy ulicy Hallera była od dawna oczkiem w głowie włodarzy Rybnika. Przed laty, kilkukrotnie próbował ją sprzedać poprzedni prezydent Rybnika Adam Fudali. Próby kończyły się fiaskiem, więc przez lata przy Hallera funkcjonował gigantyczny, miejski parking. Kiedy kilka lat temu na części działki powstał parking wielopoziomowy, reszta placu, a szczególnie dwie zabytkowe kamienice stojące od strony ulicy - odstraszały. To właśnie te kamienice nie zostaną rozebrane, a mają się stać integralną częścią nowej zabudowy.

Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika powstanie nowoczesna przestrzeń z mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi. Powstać ma obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, z mieszkaniami i częścią usługową oraz infrastrukturą towarzysząca, w tym droga wewnętrzna i ciąg pieszo-jezdny. W szczegółach inwestycja przedstawia się następująco: 6 kondygnacji nadziemnych, 80 mieszkań o powierzchni od 38 do 62 metrów kwadratowych wyposażonych w loggie, klatki schodowe z dźwigami osobowymi, 6 lokali użytkowych na parterze, monitoring części wspólnych budynku, pełen dostęp dla osób niepełnosprawnych. Przewidywany termin oddania budynku wielorodzinnego do użytkowania to pierwsza połowa 2024 r.

Do 17 lutego TBS czekał na wnioski osób, które chciałaby w nowym budynku zamieszkać. Trwa ich weryfikacja i ocena.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty