Rybnik. Teatr Ziemi Rybnickiej i Okrąglak zostały uznane za zabytkowe budynki
Rybnik może się pochwalić dwoma nowymi zabytkami znajdującymi się w mieście. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił umieścić na liście zabytkowych obiektów Teatr Ziemi Rybnickiej, a także budynek tzw. Okrąglaka. Zaliczenie ich do grona zabytków to efekt starań ich właścicieli, czyli w przypadku TZR miasta, a także Cechu Rzemiosłu oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku i Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowa, jeśli chodzi o Okrąglak.
Wojewódzki Konserwator Zabytków, decyzję o "wciągnięciu" budynków na listę zabytków argumentuje faktem ich wartości architektonicznej. - Wpis do rejestru zabytków jest uzasadniony potrzebą ochrony jego ciekawej architektury, reprezentującej budownictwo publiczne II połowy XX wieku - brzmi fragment decyzji dotyczącej obu obiektów.
Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku: "Trzeba te budynki docenić"
Z taką opinią w pełni zgadza się Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku, który wyjątkowe cechy architektoniczne - ale i urbanistyczne - dostrzega zarówno w przypadku teatru, jak i Okrąglaka. - Trzeba te budynki docenić w sensie urbanistycznym, widać, że projektanci myśleli nie tylko o jednostkowym obiekcie, ale też o mieście jako całości. Stanowią interesujący ciąg budynków, są bardzo dobrze osadzone w przestrzeni, która pokazuje też ich funkcje, Okrąglak jest kameralny, teatr monumentalny - zauważa Henryk Mercik.
W ocenie rybnickiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków, budynek teatru uchodzi za unikatowy w skali kraju. - Rybnicki teatr wyróżnia się na tle innych budowanych w tym czasie obiektów, zrywając z symetrycznym monumentalizmem socrealizmu i nawiązując duchem do architektury francuskiej. Bardzo rzadko spotyka się budynek teatru, w którym nie ma osi symetrii, a tu nawet sala widowiskowa jest niesymetryczna. Ten brak symetrii świadczy o tym, że twórcy chcieli pokazać, jak oni widzą projektowanie nowoczesne, to także bardzo odważne wejście w powojenny modernizm - docenia zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę budynek, Henryk Mercik.
Również Okrąglak w opinii Henryka Mercika ma cechy wyjątkowego obiektu. - Okrąglak to ciekawa konstrukcja, bardzo logiczne i dobrze zaaranżowane wnętrze, a przede wszystkim świadectwo tego, że zrzeszeni w Cechu rybniccy rzemieślnicy mieli duże ambicje, realizując projekt niebanalny i wyróżniający się na tle innych budynków cechowych - zwraca uwagę Miejski Konserwator Zabytków.
Zabytków w Rybniku będzie więcej?
Jak podkreśla Henryk Mercik, wpisanie budynków teatru i Okrąglaka na listę zabytków to nie tylko działanie związane z architekturą. - Taki wpis buduje też świadomość społeczną - zaznacza.
I niewykluczone, że lista zabytków na terenie Rybnika będzie się w najbliższym czasie rozszerzać. - W tej chwili, patrząc na skalę miasta, mamy stosunkowo mało obiektów wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków. Trzeba to nadrobić, a nobilitowanie rybnickiego teatru i Okrąglaka do roli zabytków, to krok w tym kierunku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zdaniem którego w mieście nie brakuje obiektów mogących aspirować do miana zabytków.
- Pod względem architektonicznym Rybnik ma bardzo wiele do pokazania, jest atrakcyjny i różnorodny, począwszy od starego miasta, poprzez wyjątkowe obiekty XIX-wieczne, osiedla robotnicze jako przykład zabytków przemysłowych, których perłą jest Zabytkowa Kopalnia Ignacy, na powojennej architekturze kończąc - wylicza prezydent Kuczera.
Nie przeocz
Zobacz także
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?