W Rybniku są dwa nowe zabytki. Teatr Ziemi Rybnickiej i Okrąglak zostały uznane za zabytkowe budynki. To decyzja Wojewódzkiego Konserwatora

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Nowe rybnickie zabytki kiedyś i dziś.
Nowe rybnickie zabytki kiedyś i dziś. UM Rybnik, Muzeum Miejskie w Rybniku
Teatr Ziemi Rybnickiej i rybnicki Okrąglak powinny mieć miano zabytków - tak zdecydował Wojewódzki Konserwator Zabytków, zaliczając je do tego grona. - Wpis do rejestru zabytków jest uzasadniony potrzebą ochrony jego ciekawej architektury, reprezentującej budownictwo publiczne II połowy XX wieku - brzmi treść decyzji Śląskiego Konserwatora Zabytków.

Rybnik. Teatr Ziemi Rybnickiej i Okrąglak zostały uznane za zabytkowe budynki

Rybnik może się pochwalić dwoma nowymi zabytkami znajdującymi się w mieście. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił umieścić na liście zabytkowych obiektów Teatr Ziemi Rybnickiej, a także budynek tzw. Okrąglaka. Zaliczenie ich do grona zabytków to efekt starań ich właścicieli, czyli w przypadku TZR miasta, a także Cechu Rzemiosłu oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku i Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowa, jeśli chodzi o Okrąglak.

Wojewódzki Konserwator Zabytków, decyzję o "wciągnięciu" budynków na listę zabytków argumentuje faktem ich wartości architektonicznej. - Wpis do rejestru zabytków jest uzasadniony potrzebą ochrony jego ciekawej architektury, reprezentującej budownictwo publiczne II połowy XX wieku - brzmi fragment decyzji dotyczącej obu obiektów.

Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku: "Trzeba te budynki docenić"

Z taką opinią w pełni zgadza się Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku, który wyjątkowe cechy architektoniczne - ale i urbanistyczne - dostrzega zarówno w przypadku teatru, jak i Okrąglaka. - Trzeba te budynki docenić w sensie urbanistycznym, widać, że projektanci myśleli nie tylko o jednostkowym obiekcie, ale też o mieście jako całości. Stanowią interesujący ciąg budynków, są bardzo dobrze osadzone w przestrzeni, która pokazuje też ich funkcje, Okrąglak jest kameralny, teatr monumentalny - zauważa Henryk Mercik.

W ocenie rybnickiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków, budynek teatru uchodzi za unikatowy w skali kraju. - Rybnicki teatr wyróżnia się na tle innych budowanych w tym czasie obiektów, zrywając z symetrycznym monumentalizmem socrealizmu i nawiązując duchem do architektury francuskiej. Bardzo rzadko spotyka się budynek teatru, w którym nie ma osi symetrii, a tu nawet sala widowiskowa jest niesymetryczna. Ten brak symetrii świadczy o tym, że twórcy chcieli pokazać, jak oni widzą projektowanie nowoczesne, to także bardzo odważne wejście w powojenny modernizm - docenia zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę budynek, Henryk Mercik.

Również Okrąglak w opinii Henryka Mercika ma cechy wyjątkowego obiektu. - Okrąglak to ciekawa konstrukcja, bardzo logiczne i dobrze zaaranżowane wnętrze, a przede wszystkim świadectwo tego, że zrzeszeni w Cechu rybniccy rzemieślnicy mieli duże ambicje, realizując projekt niebanalny i wyróżniający się na tle innych budynków cechowych - zwraca uwagę Miejski Konserwator Zabytków.

Zabytków w Rybniku będzie więcej?

Jak podkreśla Henryk Mercik, wpisanie budynków teatru i Okrąglaka na listę zabytków to nie tylko działanie związane z architekturą. - Taki wpis buduje też świadomość społeczną - zaznacza.

I niewykluczone, że lista zabytków na terenie Rybnika będzie się w najbliższym czasie rozszerzać. - W tej chwili, patrząc na skalę miasta, mamy stosunkowo mało obiektów wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków. Trzeba to nadrobić, a nobilitowanie rybnickiego teatru i Okrąglaka do roli zabytków, to krok w tym kierunku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zdaniem którego w mieście nie brakuje obiektów mogących aspirować do miana zabytków.

- Pod względem architektonicznym Rybnik ma bardzo wiele do pokazania, jest atrakcyjny i różnorodny, począwszy od starego miasta, poprzez wyjątkowe obiekty XIX-wieczne, osiedla robotnicze jako przykład zabytków przemysłowych, których perłą jest Zabytkowa Kopalnia Ignacy, na powojennej architekturze kończąc - wylicza prezydent Kuczera.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie