MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku szukają oszczędności. Cięcia najmocniej dotkną kulturę - do likwidacji jest m.in. jeden z dzielnicowych domów kultury

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Placówkę w Niewiadomiu czeka reorganizacja
Placówkę w Niewiadomiu czeka reorganizacja DK Kultury w Niewiadomiu
Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu ma zostać zlikwidowany. Część realizowanych w placówce kultury zajęć przejąć ma Dom Kultury mieszczący się w sąsiednich Niedobczycach, a część duża i nowa instytucja kultury w dzielnicy, czyli Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Takie są wstępne ustalenia urzędników, choć dyskusje cały czas trwają.

Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, jednej z mniejszych dzielnic Rybnika, w obecnym kształcie przestanie istnieć. To efekt oszczędności, których w przyszłorocznym budżecie musi szukać miasto. Reorganizacja - bo takiego pojęcia w stosunku do placówki w Niewiadomiu używają urzędnicy - zajmie około pół roku. Po tym czasie część realizowanych w DK Niewiadom zajęć i inicjatyw przejmie placówka w sąsiednich Niedobczycach, a część wiodąca, rybnicka instytucja kultury - Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Rocznie na utrzymanie DK w Niewiadomiu miasto wydawało milion złotych.

- W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowaliśmy wiele koniecznych oszczędności, ponieważ w kasie miasta zabraknie w przyszłym roku 175 mln zł. Tyle wynosi ubytek stałych wpływów do budżetu naszego miasta ze względu na politykę rządu. Niestety, kultura staje się pierwszą ofiarą tych cięć. Przypominam, że rezygnujemy w 2023 roku z nieodpłatnych wydarzeń kulturalnych, takich jak Dni Rybnika, Majówka, Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku. - Kolejnym koniecznym krokiem, ze względów ekonomicznych, jest reorganizacja Domu Kultury Niewiadom. Trwają jeszcze rozmowy i ustalenia, w jakim zakresie część zajęć przejmie Dom Kultury Niedobczyce, a w jakim Zabytkowa Kopalnia Ignacy - dodaje rzeczniczka.

Jak zapewniają w urzędzie w Rybniku, nadal będzie działała filia DK Niewiadom w Buzowicach, otwarta z przytupem zaledwie kilka miesięcy temu.

- W budżecie zarezerwowaliśmy pół miliona złotych na funkcjonowanie domu kultury w Niewiadomiu, co pozwoli na półroczne działanie i wypracowanie możliwie najlepszych rozwiązań - zaznaczają w urzędzie. Nie oznacza to jednak, że zmian wprowadzone zostaną dopiero po pół roku. Pierwsze elementy wspomnianej - reorganizacji - mają być wprowadzane sukcesywnie już od stycznia. - Mieszkańcy dzielnicy nie będą pozbawieni dostępu do kulturalnej oferty miasta, ponieważ w tej dzielnicy działa Zabytkowa Kopalnia Ignacy, a do Domu Kultury Niedobczyce, jest z Niewiadomia około 2,5 do 3 km, więc odległości nie będą tu przeszkodą w korzystaniu z oferty w Niedobczycach - mówi Agnieszka Skupień.

Na razie nie wiadomo, co się stanie z pracownikami reorganizowanej jednostki kultury. Do zagospodarowania będzie także okazały budynek, w którym dziś swoją siedzibę ma dom kultury. Z informacji przekazanych przez prezydenta miasta Rybnika Piotra Kuczerę w wywiadzie dla lokalnego Radia 90 wynika, że być może jego zagospodarowaniem zajmie się Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni