Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rydułtowach rozegrano 29. Memoriał Margicioka i Hałaczka. Młodzi uczestnicy biegali wokół Machnikowca. Walczyli bardzo dzielnie! [WIDEO]

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Na terenie Machnikowca w Rydułtowach rozegrano 29. Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka – harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej
Na terenie Machnikowca w Rydułtowach rozegrano 29. Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka – harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej Ireneusz Stajer
W czwartek (27 kwietnia), na terenie Machnikowca w Rydułtowach rozegrano 29. Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka – harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej. Zawody połączono z obchodami trzech świąt: Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi i 102. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Stąd rywalizacja toczyła się na tle biało-czerwonych barw i, jak co roku, przy udziale umundurowanych harcerzy.

Na starcie obok tężni przy Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks stanęli młodzi biegacze, którzy rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych. Zaczęły najmłodsze dziewczynki, a po nich chłopcy z rocznika 2008. Następnie w szranki stawały coraz starsze dzieci. Uczestnicy biegali trasa wokół stawu Machnikowiec.

Starterami senator i burmistrz

Starterami byli m.in. senator Ewa Gawęda i burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Wszystkich gorąco dopingowała licznie zgromadzona publiczność, wśród której dominowała młodzież. Byli też goście z zaprzyjaźnionej z Rydułtowami czeskiej Orlovej, grupie przewodniczył tamtejszy zastępca burmistrza – Petr Stuchlik.

od 16 lat

- Tradycją w Rydułtowach, w ostatni czwartek kwietnia jest Memoriał Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka, harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej, którzy oddali życie za wolność swojej Ojczyzny, naszej Ojczyzny Polski. To biegi sztafetowe z udziałem młodzieży szkolnej, która rywalizuje w różnych grupach wiekowych po to, aby poprzez sport czcić pamięć bohaterów - mówi burmistrz Połomski.

Biegi na „rydułtowskiej rybie”

Jak dodaje, przed imprezą sportową są składane kwiaty pod Pomnikiem Walki i Zwycięstwa, który powstał w Rydułtowach w 1975 roku i symbolizuje patriotyzm ludzie tej ziemi. Potem wszyscy przechodzą w rejon Machnikowca, zwanego „rydułtowską rybą”, czyli Rydułtowską Enklawę Bardzo Aktywnych. Zaczyna się bieg: cztery okrążenia i po cztery osoby w każdej sztafecie. Najlepsi są nagradzani i dekorowani.

Bohaterowie z Armii Krajowej

Impreza organizowana jest w Rydułtowach od 1992 roku, czyli powtórnego uzyskania praw miejskich przez to miasto.
Lokalni bohaterowie – Jan Margiciok i Leopold Hałaczek czynnie działali na rzecz naszej ojczyzny zarówno na terenie Rydułtów, jak i całego Śląska i Zaolzia. Obaj też zginęli z rąk hitlerowców.

Jan Margiciok został rozstrzelany w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz, natomiast Leopold Hałaczek - powieszony w publicznej egzekucji zbiorowej w Kocierzu Moszczanickim. Jako, że terenem działania tych żołnierzy był zarówno Śląsk, jak i Zaolzie, Memoriał to dobra okazja do zacieśnienia więzi i spotkania z władzami oraz mieszkańcami czeskiej Orlovej. Od wielu lat honorowy patronat nad imprezą obejmuje Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo