MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sezonie grzewczym jeszcze więcej pożarów domów. Winne przestarzałe urządzenia podłączone do sieci i brak przeglądów [20.11.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Brak wymaganego przepisami prawa przeglądu lub zamontowanie nie spełniających warunków bezpieczeństwa urządzeń zgodnie z OWU polisy może sprawić, że firma ubezpieczeniowa nie sfinansuje nie tylko takich dodatkowych świadczeń, ale nawet nie wypłaci jakiegokolwiek odszkodowania w związku ze stratami poniesionymi przez pożar.
Brak wymaganego przepisami prawa przeglądu lub zamontowanie nie spełniających warunków bezpieczeństwa urządzeń zgodnie z OWU polisy może sprawić, że firma ubezpieczeniowa nie sfinansuje nie tylko takich dodatkowych świadczeń, ale nawet nie wypłaci jakiegokolwiek odszkodowania w związku ze stratami poniesionymi przez pożar. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Kominiarze alarmują: w sezonie grzewczym będzie jeszcze więcej pożarów. Z ich obserwacji wynika, że właściciele wielu domów bagatelizują obowiązek okresowych przeglądów instalacji. Gromadząca się w kominach sadza bardzo często się zapala, zaś ogień szybko zamienia się w trudny do opanowania pożar. W tym sezonie dodatkowo pojawiło się ryzyko związane z ponownym korzystaniem z przestarzałych pieców i innych urządzeń służących do ogrzewania. Ryzyko jest tym większe, że w czasie termomodernizacji, podczas której zdecydowano o wycofaniu ich z użytku, zmieniano też instalacje i obecnie nie są one przystosowane do bezpiecznej eksploatacji.

Spis treści

W ciągu ostatnich 10 lat liczba pożarów domów, spowodowanych przez nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych, wrosła o ponad 150 proc. Ten sezon może być wyjątkowo niebezpieczny ze względu na groźbę zwiększonego użytkowania nieodpowiedniego opału.

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej tylko w 2021 roku strażacy byli wzywani do ugaszenia pożarów ponad 106 tys. razy. Najwięcej, bo aż 33,8 tys. interwencji dotyczyło obiektów mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych.

Eksperci ostrzegają: może nas czekać wzrost liczby pożarów w domach

Jak podaje Krajowa Izba Kominiarzy, najczęstszą przyczyną pożarów jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (46 proc.). To wzrost niemal o jedną szóstą o (16,4 proc.) w porównaniu do 2020 roku.

Większość pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze dotyczyła instalacji na paliwa stałe, a to właśnie takich jest w Polsce najwięcej. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, urządzeń wykorzystujących paliwa stałe mamy łącznie około 4,4 mln – to aż jedna trzecia wszystkich instalacji grzewczych. Ponad połowa z nich zasilana jest węglem.

Regularne czyszczenie przewodów kominowych ogranicza ryzyko pożaru

Najczęstszą przyczyną jest zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym. Dlatego tak istotne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń w kominach. Zaniedbanie tej praktyki powoduje niebezpieczne gromadzenie się sadzy i wysoki wzrost ryzyka zapłonu i pożaru. Szczególnie kotły wykorzystujące paliwo o niższej jakości narażone są na zwiększoną produkcję zanieczyszczeń i – w konsekwencji – wymagają częstszego czyszczenia.

Nierzadko przyczyną pożarów jest również zaprószenie ognia przez samych mieszkańców. Najczęściej jest to pozostawienie zbyt blisko pieca lub kominka materiałów łatwopalnych, lub pozostawienie niedogaszanego popiołu w plastikowym wiaderku albo worku.

Zwiększona eksploatacja urządzeń grzewczych w okresie jesienno-zimowym przyczynia się do wzrostu liczby awarii i uszkodzeń, zwiększających ryzyko pożaru. Na stan techniczny instalacji wpływa przede wszystkim jakość wykorzystywanego paliwa, ale też utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości urządzenia i dobrego stanu przewodów kominowych – wskazuje Katarzyna Kowalczyk, kierownik Wydziału Rzeczoznawców Majątkowych w Warcie.

Przegląd instalacji: jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości i jakie są kary

Poza dbaniem o czystość i stosowaniem wysokiej jakości certyfikowanego paliwa równie istotne jest regularne przeprowadzanie kontroli i przeglądów urządzeń grzewczych.

Zgodnie z prawem budowlanym każdy właściciel lub zarządca nieruchomości zobligowany jest do corocznej kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych. Te z kolei powinny być przeprowadzane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Wymagane jest również regularne usuwanie zanieczyszczeń – raz na 3 miesiące w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym, a w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym raz na pół roku.

Ponadto wszystkie instalacje nowych urządzeń, podobnie jak naprawy starszych instalacji, powinny być zlecane profesjonalistom, gwarantującym odpowiedni nadzór nad ich eksploatacją i stanem technicznym. Warto także zadbać o przeglądy instalacji elektrycznych, które w budynkach gospodarczych narażone są na zwarcia wskutek np. przegryzienia przewodów przez gryzonie.

Pożar: kiedy ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie?

Zabezpieczeniem na wypadek pożaru, a w konsekwencji zniszczenia nieruchomości oraz przechowywanego w niej mienia, jest ubezpieczenie. Pozwala ono nie tylko na uzyskanie odszkodowania na pokrycie szkód, ale także może być bardzo pomocne w tej trudnej dla rodziny sytuacji.

Z perspektywy Warty „sezon” na pożary trwa od początku jesieni do początku wiosny.

- Każdego dnia zgłaszane są do Warty szkody pożarowe. Średnio jest ich 7 dziennie, ale bywają dni, w których przyjmujemy nawet 30 zgłoszeń! 70 procent z nich dotyczy domów. Pożar domu często jest dla mieszkańców ogromnym wstrząsem – mówi Kordian Czuryłło z Biura Ubezpieczeń Mieszkaniowych, Rolnych i Osobowo-Turystycznych w Warcie.

Jak wyjaśnia ekspert Warty, taki rozwój wypadków sprawił, że ubezpieczyciele rozszerzają stale zakres swojej pomocy gwarantowanej w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Standardową polisę majątkową z tego zakresu można uzupełnić o różne świadczenia typu assistance, które wspiera przy znalezieniu i opłaceniu zastępczego zakwaterowania czy kosztów dozoru mienia w miejscu pożaru na czas nieobecności właścicieli albo transportu sprzętów w bezpieczne miejsce.

Z drugiej strony trzeba pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Brak wymaganego przepisami prawa przeglądu lub zamontowanie niespełniających warunków bezpieczeństwa urządzeń zgodnie z OWU polisy może sprawić, że firma ubezpieczeniowa nie sfinansuje nie tylko takich dodatkowych świadczeń, ale nawet nie wypłaci żadnego odszkodowania w związku ze stratami poniesionymi przez pożar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W sezonie grzewczym jeszcze więcej pożarów domów. Winne przestarzałe urządzenia podłączone do sieci i brak przeglądów [20.11.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni