MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W siedzibie głównej Dziennika Zachodniego debatowano o bezpieczeństwie energetycznym

Jakub Szołdra-Laszczyk
Wideo
od 16 lat
Występujący w imieniu spółek energetycznych prezesi Węglokoksu i Tauronu oraz reprezentant Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach rozmawiali w siedzibie Dziennika Zachodniego o bezpieczeństwie energetycznym Polski.

Na miejscu debaty zjawili się reprezentujący Węglokoks Prezes Zarządu Tomasz Heryszek, prezentujący stanowisko Tauron Dystrybucja Wiceprezes prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek oraz Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz. Debatę prowadził i moderował Redaktor Naczelny Dziennika Zachodniego Grzegorz Gajda.

Debata w formie podcastu dostępna jest poniżej:

Rozmowę rozpoczął Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu prezentując aktualną sytuację energetyczną kraju:

- Zaokrąglając naszą sytuację do równych liczb aktualnie 50% energii, którą zużywamy, produkujemy z węgla kamiennego, około 25% energii pochodzi z węgla brunatnego, a pozostała część produkcji to inne paliwa i źródła odnawialne, których procentowa obecność będzie wzrastać. W perspektywie kilkunastu lat mówimy też o energii atomowej. Pewien procent energii produkujemy z gazu, także współczynnik udziału różnych źródeł w produkcji energii będzie cały czas ewoluował w stronę zeroemisyjności. Nie możemy jednocześnie zapominać o węglu, nie tylko w kontekście zapewnienia prądu w gniazdku, czyli produkcji energii elektrycznej, ale również w znaczeniu bardzo istotnego czynnika, który w okresie zimowym zapewnia ciepło w gospodarstwach domowych.

Prezes Heryszek zwrócił uwagę na fakt, że dla wielu polskich domów jedynym źródłem energii jest węgiel, a rynek węgla opałowego do użytku prywatnego liczony jest w milionach ton. Z problemem niedoborów węgla z pewnością poradzi sobie energetyka zawodowa, ale należy pamiętać też o cieple systemowym:

- Jesteśmy w takiej części świata, w której lata bywają upalne, a zimy często bardzo chłodne. W związku z tym istnieje u nas coś, czego Europa Południowa nie rozumie, ponieważ na południu nie ma czegoś takiego jak ciepło systemowe, jak potężne sieci ciepłownicze, które znamy z naszych miast i aglomeracji. W większości państw rynek ciepła jest jednak rozwiązany za pomocą źródeł rozproszonych. My do tego pewnie też będziemy dążyć, ale na ten moment mamy bardzo rozwinięty rynek ciepła systemowego opartego, póki co na węglu kamiennym.

Polska w opinii prezesa Węglokoksu posiada alternatywne surowce czy rozwiązania, ale są one melodią przyszłości, ponieważ chociażby pompy ciepła są źródłem ciepła niskotemperaturowego, które nie sprawdzi się w starych budynkach. Korzystanie ze źródeł węglowych jest nie tylko gwarantem bezpieczeństwa energetycznego domów, ale także bezpieczeństwa strategicznego państwa opartego o stałe dostawy energii.

- Węglokoks, PGE Paliwa, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka i Tauron Wydobycie to podmioty, które węgiel krajowy i importowany na rynek dostarczają poprzez rozwiązania legislacyjne i współpracę z gminami w zasadzie do każdego miejsca w Polsce. Łącznie wprowadziliśmy na rynek około 1,5 miliona ton węgla, z czego sam Węglokoks rozdystrybuował ponad 222 tys. ton węgla opałowego – mówił o aktualnej sytuacji Tomasz Heryszek.

Zwracając uwagę na przyszłość prezes Węglokoksu zaznaczył, że udział węgla w rynku będzie sukcesywnie spadał, ale dzięki temu energetyka nie będzie uzależniona od jednego źródła mocy, a zdywersyfikowany miks energetyczny zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

O oszczędzaniu produkowanej energii mówił prof. dr hab. inż. Waldemar Skomudek reprezentujący Tauron:

- Powinniśmy na pewno nauczyć się oszczędzać energię elektryczną poprzez to, co dają nam nowe technologie w zakresie oświetlenia, w zakresie wszelkich urządzeń, które wykorzystujemy w gospodarstwach domowych. Musimy się też skupić na działaniach szerzej zakrojonych tak, by ten efekt faktycznie był widoczny w skali kraju. Z opracowania, które przygotowaliśmy ostatnio wynika, że przy redukcji zużycia tylko o 5 proc. w całej gospodarce, można by w skali kraju zaoszczędzić nawet 8 mld złotych. Z punktu widzenia dystrybutora na pewno warto podkreślić ogromne przeobrażenie elektroenergetyki krajowej i dominacji węgla na jego współudział.

Prof. Skomudek wyjaśnił, że w ciągu ostatnich 3 lat nastąpił stuprocentowy przyrost mocy jeśli chodzi o Odnawialne Źródła Energii z poziomu 10 Gigawatów w roku 2020 do poziomu 20 gigawatów w roku 2022 pochodzących ze słońca i wiatru.

- Węgiel, a zatem energia produkowana w energetyce cieplnej stanowi bazę, na której w zasadzie opieramy działalność gospodarki i jednocześnie dostępność energii elektrycznej, ale to wcale nie oznacza, że w przyszłości nie będziemy mogli odchodzić od energetyki węglowej – mówi prof. Skomudek.

Istotnym jest, by energię konsumować w miejscu jej wytworzenia, gdzie możemy korzystać z wolumenu 10-15 kilowatów mocy produkowanej poprzez duże farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w naszych okolicach. Ważne, aby wolumen pochodzący z OZE regularnie zwiększać, ale również pracować nad magazynami energii i jej uwalnianiem w trakcie doby.

- W tej chwili mamy ponad 1 milion prosumentów produkujących moc na poziomie 9,5 gigawata zainstalowanej mocy i to jest dzisiaj w sytuacji, kiedy od godziny 10:00 do godziny 14:00 świeci słońce największa produkcja, która już oddziałuje na generację węgla i co widać w systemie elektroenergetycznym – podsumowuje prof. Skomudek.

Temat tego, czy drewno może być paliwem, poruszył Marek Mróz, Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach:

- Drewno jest paliwem i to paliwem, które człowiek poznał zdecydowanie wcześniej niż węgiel kamienny czy węgiel brunatny. Z jednej strony jest najbardziej znanym surowcem, z drugiej także surowcem energetycznym. Możemy dyskutować oczywiście o kaloryczności poszczególnych gatunków i przymierzać je do węgla brunatnego, ale czy jest to paliwo przyszłości? Ciężko powiedzieć, bo jest to bardzo wymagający surowiec, na którego wzrost trzeba poczekać przez dłuższy czas, w wielu przypadkach nawet 100 lat, więc wydaje mi się, że niekoniecznie będzie paliwem, ale raczej uzupełnieniem.

Rzecznik RDLP w Katowicach zwrócił uwagę, że wszystkie lasy poza parkami narodowymi i rezerwatami są zasobami gospodarczymi, które lasy państwowe dystrybuują jako drewno opałowe. Na terenach lasów można też od lat samodzielnie wyrabiać drewno – co popularnie nazywane jest zbieraniem „chrustu”. Warto jednak pamiętać, że drewno nie jest najbardziej ekologicznym paliwem, które zastąpi inne surowce w miksie energetycznym.

Gospodarka energetyczna państwa jest wspierana przez Lasy Państwowe projektem Lasów Energii:

- To projekt rozwojowy Lasów Państwowych realizowany praktycznie od 3 lat. Najbardziej widocznym jego elementem jest flota samochodów elektrycznych do dyspozycji dyrekcji regionalnych, ale to także współpraca z Tauronem Zieloną Energią w zakresie dzierżawy miejsc, gdzie można wybudować farmę fotowoltaiczną. Na terenie dyrekcji katowickiej, która ma 38 nadleśnictw, 37 wskazało miejsca, w których takie farmy mogłyby powstać – wyjaśnia Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W podsumowaniu prezes Heryszek z Węglokoksu opowiadał o przebudowie systemu energetycznego:

- Trudno powiedzieć, jak długo potrwa przeobrażanie miksu energetycznego w Polsce i czy jesteśmy w stanie jako gospodarka w ogóle odejść od paliw kopalnych. Zaryzykowałbym odpowiedź, że nie, bo budowa energetyki atomowej to będzie potężne wyzwanie kosztowe. Rząd podjął decyzję na temat technologii koreańskich i amerykańskich, w tle jest jeszcze francuski EDF. Mówimy tutaj o trzech elektrowniach atomowych, ale warto pamiętać, że nie ma dzisiaj państwa, no może poza Francją, które w większości oparte jest na energetyce jądrowej.

Perspektywicznie myśląc Tomasz Heryszek zwrócił uwagę na konieczność uniezależnienia się od Azji, która nadal produkuje energię z węgla, opierając się na czystej energetyce węglowej. Wszelkie obecnie opracowywane analizy pokazują, że rynek węgla na świecie będzie przez najbliższe kilka lat rósł, a takie kraje jak Japonia czy Korea, które posiadają energetykę atomową, nadal używają elektrowni węglowych.

O planach inwestycyjnych Taurona wspomniał prof. Skomudek:

- W zakresie zielonej energii mamy plany na co najmniej 10 lat. Aby sprostać wymaganiom tej nowej filozofii rynku, nasze nakłady przekroczyły w ubiegłym roku 2 miliardy złotych, a w tym roku mamy zamiar wyasygnować 2,5 miliarda. Kolejne lata to poziom 3 miliardów i więcej, czyli do 2030 zainwestujemy prawie 24 miliardy złotych. Dzisiaj domeną takiego rozwoju już nie jest kwestia, tylko i wyłącznie budowy linii napowietrznych czy linii kablowych, ale w tym zakresie staramy się, przenieść potrzeby inwestycyjne z punktu widzenia zaspokojenia finansowego na obszar zwiększenia zdolności przyłączeniowych, przede wszystkim na zakres związany z utrzymaniem sieci infrastruktury istniejącej, która wymaga dokapitalizowania z uwagi na procesy starzeniowe i to staramy się skutecznie na pewno teraz w ciągu najbliższych lat rozwijać i prowadzić.

Na sam koniec Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wspomniał o działaniach Lasów Państwowych:

- Jednym z projektów realizowanych na terenie naszej dyrekcji jest stworzenie wytworni zielonego wodoru - czyli swego rodzaju magazynu energii. Tak więc współpraca z Tauronem na zasadzie budowy farm fotowoltaicznych, które będą bezpośrednio wprowadzały do sieci energię z OZE, a z drugiej strony tworzenie takich możliwości zmiany tego nośnika energetycznego pozwalają myśleć o tym, żeby stać się niezależnym energetycznie. Biorąc pod uwagę, że na terenie Polski jest ponad 430 nadleśnictw, to jest 430 miejsc, w których można produkować energię..

Partnerzy debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Partnerzy debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski Materiały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni