MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Siemianowicach Śląskich uczczono 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 103. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Dziś w południe odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja i wybuchu III Powstania Śląskiego
Dziś w południe odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja i wybuchu III Powstania Śląskiego Ignacy Krzemiński
W piątkowe południe 3 maja w Siemianowicach Śląskich upamiętniono dwie ważne rocznice: uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wybuch III Powstania Śląskiego. W obu wydarzeniach brali udział m.in. przedstawiciele siemianowickiego samorządu oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół, związków zawodowych.

W piątek 3 maja w Siemianowicach Śląskich odbyły uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz 103. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Konstytucja III maja

Jest to ustawa, która regulowało prawo ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów - Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą po amerykańskiej na świecie.

W samo południe wybrzmiał z wieży ratuszowej siemianowicki hejnał, następnie orkiestra odegrała „Mazurek Dąbrowskiego”. Po hymnie rozpoczęło się składanie wieńców i kwiatów przy pomniku Powstańców Śląskich na Rynku Miejskim.

Pierwsza kwiaty złożyła delegacja samorządowych władz miasta: wiceprezydent Siemianowic Śląskich Beata Gałecka wraz z sekretarzem miasta Adamem Skowronkiem, przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej: w tym poseł na sejm RP Łukasz Ściebiorowski i radna Anna Zasada-Chorab, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości - m.in. członek rady miejskiej Danuta Sobczyk. W dalszej kolejności hołd oddawały poczty sztandarowe m.in. służb mundurowych, Związku Harcerstwa Polskiego, siemianowickich placówek oświatowych, zakładów pracy i stowarzyszeń samorządowych.

103. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Tuż po uroczystości na rynku, miało miejsce jeszcze jedno rocznicowe wydarzenie tego dnia. Przy pomniku Wojciecha Korfantego obok Urzędu Stanu Cywilnego upamiętniono 103 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III powstanie śląskie, które zakończyło się 5 lipca tego samego roku. Był to ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku. Na czele jego stanął Wojciech Korfanty - działacz społeczny, komisarz plebiscytowy, jeden z architektów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni