Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Siewierzu powstanie tężnia solankowa. Nowa atrakcja stanie w miejskim parku

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać nowa tężnia solankowa, która pojawi się w parku miejskim. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać nowa tężnia solankowa, która pojawi się w parku miejskim. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMiG Siewierz
W Siewierzu w 2022 roku powstanie tężnia solankowa. Nowa atrakcja pojawi się w miejskim parku w rejonie ul. Żwirki i Wigury. Dokumentacja projektowa tego przedsięwzięcia wraz z infrastrukturą towarzyszącą ma być gotowa w grudniu.

Siewierz stawia na tężnię solankową

Projektant - firma Baaza Studio Projektowe Wojciecha Pasternego z Czeladzi - przedstawił dwie koncepcje, z których gmina Siewierz wybrała jeden wariant projektu tężni solankowej. Obiekt będzie zaprojektowany w stylu nowoczesnym i nawiązującym do istniejących obiektów na terenie Parku Miejskiego. Zakres dokumentacji obejmuje zaprojektowanie tężni solankowej wraz infrastrukturą towarzyszącą tj. ławki, leżaki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

Tężnia zaprojektowana będzie jako asymetryczny, prostopadłościenny obiekt na rzucie trapezu. Z każdej strony przylegać ma do niego ażurowa pergola wykonana z drewna, zwężająca się stopniowo w jednym kierunku. Na górną część pergoli składać się będą poziome belki zapewniające zacienienie w upalne dni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Nowa tężnia w Siewierzu - jak będzie wyglądała?

Tężnia projektowana jest w konstrukcji z drewna iglastego modrzewiowego, wypełnionej odpowiednio ułożonymi i zagęszczonymi gałęziami z krzewów tarniny i z zadaszeniem przykrytym gontem bitumicznym. Pod pergolą zamontowane zostaną ławki oraz punktowe oświetlenie tężni i pergoli. W pobliżu tężni przewiduje się nasadzenia roślinności ozdobnej odpornej na działanie aerozolu solanki.

Z ławek wokół samej tężni jednocześnie korzystać będzie mogło minimum 40 osób, a dodatkowo około 20 osób w strefie pergoli.

Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, turystyczną oraz leczniczą, w szczególności górnych dróg oddechowych, zatok i płuc.

Koszt dokumentacji wynosi 60 tys. zł. Termin jej wykonania został ustalony na 13 grudnia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera