18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskiem gimnazjaliści będą się uczyć o żółtaczce

Katarzyna Domagała
Tomasz Hołod
Dziesięć tysięcy uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa weźmie udział w programie profilaktycznym "Podstępne WZW". Chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu B (wirus HBV) i C (wirus HCV), które mogą być przyczynami raka i marskości wątroby. Program wczoraj ruszył w województwie śląskim.

- Bardzo wiele osób nie wie, że jest zakażona wirusowym zapaleniem wątroby - mówi Beata Kempa, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Emidemiologicznej w Katowicach, współorganizatora akcji. - Dlatego ważne jest dostarczanie nastolatkom informacji, które pozwolą na unikanie zakażeń i rozpoznawanie objawów choroby - dodaje Kempa.

Setka nauczycieli zostanie przygotowana do prowadzenia lekcji na temat WZW. Wczoraj już 50 z nich przeszło szkolenie. Dodatkowo dostali poradnik z najważniejszymi informacjami o chorobie, plakat oraz scenariusz lekcji. - Uczniowie dowiedzą się, jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem zakażenia HBV i HCV, a także, w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć - dodaje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, drugiego z organizatorów.

Z programu w roku szkolnym 2011/2012 ma skorzystać 10 tys. uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Ich wiek nie jest wyborem przypadkowym.

- Wtedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na zrobienie tatuażu, przebicie nosa i próbują narkotyków, a to zwiększa ryzyko zakażenia - mówi Pepke.

Akcja ruszy też w przyszłym roku. W Śląskiem wirusowe zapalenie wątroby typu B od 2006 r. rozpoznano u tysiąca chorych. Sanepid szacuje, że wirusem typu C w regionie zakażonych jest 70 tys. osób. Wirusowe zapalenie wątroby, WZW, to choroba wątroby wywołana zakażeniem wirusowym. Potocznie jest nazywana "żółtaczką", choć to określenie nieprawidłowe (oznacza tylko objaw zażółcenia skóry) i nieścisłe, z uwagi na różnorodny przebieg zapaleń wątroby.

Oto sytuacje grożące zakażeniem

Zakażenia HBV:
- zabiegi medyczne, ukłucie niewyjałowioną igłą,
- zabiegi upiększające, np. manicure, kolczykowanie,
- tatuowanie ciała,
- seks bez zabezpieczenia,
- korzystanie z przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, które mogą uszkodzić skórę, np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, itp.
- z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, podczas porodu i w czasie karmienia.

Zakażenia HCV (wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew):
- drobne zabiegi medyczne, np. pobieranie krwi, usuwanie znamion czy pieprzyków,
- dożylne przyjmowanie narkotyków,
- zabiegi upiększające, w trakcie których może dojść do kontaktu z krwią, np. manicure, pedicure, wykonywanie tatuażu czy kolczykowanie,
- zabiegi stomatologiczne.

CZYTAJ KONIECZNIE
VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!