W Śląskiem ruszył nowy nabór do Funduszu Wspierania Nauki. W puli aż 700 tysięcy złotych

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
arc
Rozpoczął się nowy nabór wniosków do Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, który trwa od 1 do 30 czerwca. Nabór dotyczy trzech obszarów: "Światowej klasy naukowcy", "Nowatorskie metody kształcenia" i "Studiuj w Metropolii".

Od 1 do 30 czerwca można składać wnioski o przyznanie dotacji na realizację projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Środki finansowe przeznaczone na dotacje dla uczelni w roku 2023 wynoszą aż 700 tys. zł.

Światowej klasy naukowcy to jeden z obszarów funduszu, który pozwala zapraszać do siebie zarówno naukowców reprezentujących czołowe uniwersytety na świecie, jak i laureatów znaczących nagród w skali globalnej.

W skład drugiego obszaru wchodzi "wsparcie nowatorskich metod kształcenia", w którym szczególnie punktowane są programy skupione na aktywnym włączaniu partnerów. Realizowany jest we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Z kolei „Studiuj w Metropolii” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów pierwszego roku. Pozwala on na organizację inicjatyw naukowych, mających zachęcić do studiowania w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), a także indywidualnych programów kształcenia dla szczególnie uzdolnionych studentów.

- Fundusz ma wspierać uczelnie wyższe z obszaru GZM w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty naukowej i edukacyjnej, a w dalszej perspektywie zachęcać młodych ludzi do studiowania w metropolii i związania z nią swojej przyszłości. Obecnie nasz region zmaga się z dużą depopulacją, dlatego tak ważne jest dla nas, aby zatrzymać u siebie młodych i zdolnych mieszkańców, którzy dzisiaj niejednokrotnie wybierają studia w innych dużych miastach, by ostatecznie w nich zamieszkać - powiedział Michał Nowak z GZM.

Zgodnie z pierwotną ideą przedsięwzięcia, ponad 100 tys. studentów kształcących się w blisko 30 uczelniach wyższych działających na terenie GZM miało zyskać możliwość udziału w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców wykładających na co dzień w dwudziestce najlepszych uczelni na świecie.

Zgodnie z regulaminem, każda dotacja musi zostać wydana i rozliczona w ciągu jednego roku kalendarzowego, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Ewentualne oszczędności wracają do łącznej puli dostępnych w ramach Funduszu środków. Budżet programu na lata 2023-24 wynosi ok. 3,8 mln zł; w tym roku – 2 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz także

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie