Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskiem w sierpniu może zabraknąć wody. To przez niżówkę hydrogeologiczną. Państwowa Służba Hydrologiczna wydała ostrzeżenie

MP
Prognoza hydrologiczna na sierpień 2019
Prognoza hydrologiczna na sierpień 2019 pixabay
Państwowa Służba Hydrologiczna wydała ostrzeżenie przed suszą na terenie 8 województw, w tym w województwie śląskim. To oznacza, że jeśli szybko porządnie nie popada (a nie ma na to widoków) z kranów w wielu domach w naszym regionie nie popłynie woda.

Państwowa Służba Hydrologiczna w ostrzeżeniu na sierpień 2019 pisze tak:

„W związku z przekroczeniem w lipcu br. stanów niskich ostrzegawczych z tendencją spadkową położenia zwierciadła wód podziemnych w punktach sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych państwowa służba hydrogeologiczna informuje o zagrożeniu hydrogeologicznym w związku z wystąpieniem zjawiska niżówki hydrogeologicznej w SIERPNIU 2019 r. w płytko występujących poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym na obszarze województw:

  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • opolskiego (część południowo-wschodnia),
  • śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia),
  • mazowieckiego (cześć północno-zachodnia),
  • łódzkiego (część południowo-wschodnia),
  • lubelskiego (cześć północna)
  • zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia).

Państwowa Służba Hydrologiczna ostrzega. Czytajcie tu:

Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna wskazuje na utrzymanie w najbliższych tygodniach tendencji obniżania się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych na wyżej wymienionych obszarach.

Zobaczcie zdjęcia:

Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

W szczegółowej prognozie hydrologicznej PSH pisze, że „przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych m.in. w Śląskiem będą występowały obszary, na których zwierciadło płytkich wód podziemnych kształtować się będzie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego. Często też na terenie kraju będzie dochodzić do sytuacji, w której stan wody pierwszego poziomu wód podziemnych będzie układał się w strefie powyżej stanu niskiego ostrzegawczego".

Tak dziś wyglądają dęby sadzone na Tysiącleciu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste sadzenie odbyło się w listopadzie 2018 roku.

Dęby Niepodległości w Katowicach przegrały z upałem. Aż 100 ...

PSH ostrzega, że „ lokalnie, na terenie kraju stan rezerw będzie kształtował się powyżej zera, ale będzie niższy niż 20 proc.".

Nie przegapcie

Hydrolodzy piszą też, że w części zachodniej i północno-zachodniej województwa śląskiego niżówka może stać się przyczyną utrudnionego zaopatrzenia w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny.

Na szczęście kłopoty z wodą nie pojawią się z komunalnych i przemysłowych ujęć wody podziemnej z głębszych warstw wodonośnych.

Potwierdza to Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które twierdzi, że w województwie śląskim nie istnieje zagrożenie brakiem wody w skali makro.

- System sieci magistralnej oraz stacji uzdatniania wody GPW - który zaopatruje w wodę pitną obszar o powierzchni około 4300 km kw. na terenie 66 gmin województwa śląskiego, zamieszkały przez 3,5 mln mieszkańców, co stanowi 85 proc. populacji miast i gmin Górnego Śląska – jest w pełni przygotowany do elastycznego trybu pracy i zwiększonych poborów wody związanych z wysokimi temperaturami i okresem suszy hydrogeologicznej - pisze Marek Jaromin, pełnomocnik Zarządu GPW ds. kontaktów z mediami.

- Zasoby wodne w kaskadzie Soły oraz w zbiornikach Goczałkowickim i Dziećkowickim, w myśl instrukcji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozwalają na nieograniczony pobór wody - dodaje.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo