Dzisiaj, 1 sierpnia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano dotychczasowy stan realizacji rządowego programu "Dobry Start" w naszym województwie. Przypomnijmy, że zakłada on przyznanie 300 złotych wyprawki szkolnej raz w roku każdemu dziecku, które uczy się - aż do ukończenia przez niego 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, świadczenie przysługuje do 24. roku życia.

CZYTAJ i POBIERZ WNIOSEK:
WNIOSEK 300 plus |ONLINE DO POBRANIA|: 300 zł na dziecko na wyprawkę "Dobry Start" TERMINY. Kiedy wypłata? 1.08 2018 Jak złożyć wniosek

Możliwość złożenia pierwszych wniosków pojawiła się już 1 lipca wraz z uruchomieniem specjalnej strony internetowej, na której możemy to zrobić - www.empatia.mrpips.gov.pl

Zobacz galerię

Ile świadczeń w Śląskiem?
– Wsparciem w całej Polsce zostanie objętych łącznie 4,6 mln uczniów – mówił w lipcu Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W woj. śląskim, jak szacowała początkowo Urszula Bauer, śląska kurator oświaty, pomoc miało otrzymać około 500 tys. uczniów.

Dziś wiemy już, że liczba jest nieco wyższa.

– Świadczenia będzie mogło łącznie otrzymać ponad 550 tys. osób – mówił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Na liczbę tę składa się 549 tys. 771 uczniów w gminach, a także 8 tys. 926 dzieci w domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 lipca w Śląskiem złożono blisko 170 tys. wniosków.

– To dotychczas najwyższy wynik spośród wszystkich województw w kraju – podkreśla wojewoda.

W naszym regionie chwalona jest również sama organizacja związana z przekazywaniem samorządom funduszy na realizację programu. Podczas gdy w innych województwach kwoty przekazane samorządom sięgają dopiero kilku milionów złotych, u nas jest to kwota 34 mln 711 tys. 631 zł (w tym 1 mln 569 tys. 460 zł to koszty realizacji programu).

A warto zaznaczyć, że to stan na 11 lipca, więc przekazanych środków jest już więcej.

Czy pieniądze trafiają już do rodzin?
Okazuje się, że tak. Do 11 lipca samorządy wykorzystały dotację na sumę blisko 2 mln zł. Oznacza to, że pieniądze wypłacono już na nieco ponad 6,5 tys. osób.

Od tych, którzy złożyli wnioski słyszymy, że wypłacanie pieniędzy przebiega sprawnie. Cała procedura na samym początku składania wniosków trwała zaledwie tydzień - po tym terminie pieniądze wpływały na konto.

Teraz czas oczekiwania może się trochę wydłużyć, ponieważ od wczoraj, wnioski można składać nie tylko przez internet, ale także osobiście. Można zrobić to w tych samych placówkach, w których przyjmowane są wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, czyli w urzędach miasta lub gminy, ośrodkach pomocy społecznej bądź innych jednostkach w gminach.

Jak mówiła w lipcu Urszula Bauer, jeśli wniosek wpłynie jeszcze w sierpniu, rodzic powinien otrzymać świadczenie do 30 września.

– Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, pomoc do rodziny trafi w ciągu dwóch miesięcy – podkreślała.

Na wszelkie pytania dotyczące programu odpowiedzi otrzymamy, dzwoniąc na infolinię: (32) 606-30-03. Jest czynna od poniedziałku do piątku (do 31 sierpnia) w godz. 9.00-14.00.

Wniosek o świadczenie należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień