W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat. Gdzie...

  W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat. Gdzie najwięcej? Może komuś w Twojej rodzinie należy się świadczenie honorowe?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat

  W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat ©Pixabay

  Jeżeli mieszkasz w rejonie Bielska-Białej, masz zdecydowanie największe szanse, by doczekać setnych urodzin. Ale są rejony w województwie śląskim, w których te szanse są tylko trochę mniejsze. Sprawdź, gdzie masz największe szanse, by dożyć 100 lat.
  W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat

  W Śląskiem żyje 199 osób, które mają ponad 100 lat ©Pixabay

  Skąd to wiemy? Z ZUS-u. Każdy obywatel Polski, który dożyje tego pięknego wieku, otrzymuje świadczenie honorowe – 3.731,13 zł (brutto).

  Co ważne – nie jednorazowo, ale po 100. urodzinach już co miesiąc. Gdy ZUS raz je przyzna, wypłaca potem regularnie do końca życia. Ale uwaga! Jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

  W województwie śląskim ZUS wypłaca świadczenie honorowe 199 osobom.


  W tym gronie jest najstarsza mieszkanka Śląska, która ma 112 lat i mieszka w Gliwicach. Świadczenie wypłaca jej zabrzański Oddział ZUS-u. Jest to zarazem najstarsza osoba w Polsce. W całej Polsce ZUS wypłaca „premię za wiek” blisko 2 tysiącom osób. W większości są to kobiety.

  PISALIŚMY:
  Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach. Ma 112 lat

  Okazuje się, że najwięcej stulatków w naszym regionie zamieszkuje teren podległy Oddziałowi ZUS-u w Bielsku-Białej.

  Mieszka tam 40 osób, które ukończyły 100 lat, w tym 37 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza osoba ma 105 lat i mieszka na terenie gminy Cieszyn.

  Oddział ZUS-u w Chorzowie wypłaca świadczenie honorowe 36 osobom, w tym 29 kobietom i 7 mężczyznom. Najstarsza osoba z terenu chorzowskiego ZUS-u na początku lipca świętowała 108. urodziny. Jest to mieszkaniec Katowic.

  Oddział ZUS-u w Częstochowie ma na swoim terenie 29 stulatków, którym wypłaca „premię za wiek”. W tej liczbie jest 5 mężczyzn, ale najstarsza jest kobieta, która ma 106 lat i zamieszkuje gminę Janów.

  Na terenie rybnickiego Oddziału ZUS-u jest 36 osób, które dostają świadczenie honorowe. W tym gronie jest 29 kobiet i 7 mężczyzn. Najstarsza jest mieszkanka Jastrzębia Zdroju, która urodziła się w grudniu 1910 r., czyli za niecałe pół roku skończy 108 lat.

  Oddział ZUS-u w Sosnowcu wypłaca świadczenie honorowe 31 kobietom i 3 mężczyznom. Najstarsza osoba ma 107 lat i to też jest kobieta.

  Oddział ZUS-u w Zabrzu, na obszarze którego mieszka gliwiczanka – najdłużej żyjąca osoba w Polsce, wypłaca świadczenie honorowe 29 osobom, w tym 5 mężczyznom.

  – Ważne jest to, że osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe, bo Zakład sam załatwia wszystkie formalności – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS-u województwa śląskiego.

  Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Co ważne, im też przysługuje świadczenie w szczególnym trybie – za ukończenie stu lat. Może się więc zdarzyć, że ktoś ma uprawnienia do „premii za wiek”, ale nie wie, że może je dostawać.

  – Osoby te lub ich najbliżsi muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury – podpowiada rzeczniczka.

  Prócz ZUS-u wypłaty dla swoich 100-letnich emerytów i rencistów realizują także KRUS i resortowe zakłady emerytalne MSWiA oraz MON, może się okazać, że w naszym regionie mieszka znacznie więcej osób, którym należy śpiewać w dniu urodzin 200 lat!

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo