Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziła się panda ruda! To już trzecie dziecko Laysy i Pinga

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Mała panda jest już trzecim dzieckiem Laysy i Panga, które przyszło na świat w Chorzowie.
Mała panda jest już trzecim dzieckiem Laysy i Panga, które przyszło na świat w Chorzowie. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie / Aneta Furgalińska
Śląski Ogród Zoologiczny poinformował o narodzinach pandy rudej. Maluch przyszedł na świat 16 czerwca. Przy odrobinie szczęścia można go już zobaczyć na wybiegu, kiedy czujna mama przenosi go z budki na drzewie do pobliskiego legowiska. To już trzeci przychówek Laysy i Pinga. Pierwsze dwie pandy - Lapi i Oshi - mieszkają już w innych ogrodach. "To nasz wkład w ochronę tego gatunku" - mówi Daria Kroczek z chorzowskiego zoo.

- Panda ruda to gatunek zagrożony wyginięciem. Ich liczba na całym świecie drastycznie spada, dlatego każdy maluch, który przychodzi na świat w ogrodach zoologicznych jest niezwykle ważny - tłumaczy Daria Kroczek, ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Choć maluch urodził się już 16 czerwca, to przez pierwsze trzy tygodnie matka nie dopuszczała nikogo do swojego dziecka. Dopiero w tym tygodniu udało się sfotografować małą pandę.

– Jest pod stałą opieką mamy, która przenosi go z budki na drzewie do pobliskiego legowiska. Przy odrobinie szczęścia, trafiając na moment przenoszenia, można na własne oczy zobaczyć małą pandę - mówi Daria Kroczek.

Pandy rude przychodzą na świat szare. Początkowo są ślepe i głuche. Z czasem ich zmysły rozwijają się, a sierść nabiera rudej barwy. Dopiero po około 9 tygodniach maluchy zaczynają wychodzić z gniazda. Na razie młodym zajmuje się Laysa, a tata Ping nie uczestniczy w wychowaniu. Póki co nie wiadomo jeszcze, jakiej płci jest mała panda.

– Nie chcemy stresować ani matki, ani dziecka dodatkowym odłapywaniem. Kiedy maluch będzie miał około trzy miesiące, zacznie być bardziej samodzielny i wtedy uda nam się dowiedzieć, czy jest chłopcem, czy dziewczynką - wyjaśnia Daria Kroczek.

Kiedy będzie już możliwe ustalenie, jakiej płci jest maluch, wtedy też zostanie mu nadane imię.

To już trzecia panda ruda, która przyszła na świat w Chorzowie. Lapi, pierwsze dziecko chorzowskich pand po roku pojechało do zoo we Wrocławiu, gdzie poznał swoją partnerkę. Oshi, kolejny maluch urodzony w Chorzowie, po roku również pojechał do innego ogrodu.

- To trzeci przychówek pandy rudej w Chorzowie. Dwa poprzednie po mniej więcej roku spędzonym u nas wyjechały do innych ogrodów. Najprawdopodobniej z najmłodszym dzieckiem Laysy i Pinga będzie tak samo. To nasz wkład w ochronę tego gatunku - kończy Daria Kroczek.

Nie przeocz

Panda ruda, charakterystyka gatunku

Panda ruda to niewielki ssak drapieżny. Gatunek pochodzi z centralnej części Azji południowo-wschodniej. W naturze zamieszkuje obszar południowych Chin, północno-wschodnich Indii, Nepalu i północnej Mjanmy.

Jej środowiskiem życia są lasy liściaste i iglaste strefy umiarkowanej, koniecznie z dostępem do dziupli, w których zwierzęta te się gnieżdżą oraz do bambusa, którym się żywią. Poza młodymi liśćmi bambusa, na dietę pandy czerwonej składają się również liście innych roślin, jagody, kwiaty oraz ptasie jaja.

Gatunek aktywny jest głównie wieczorem i w nocy, choć może się to zmieniać w zależności od temperatury, obecności młodych i dostępności pożywienia. Większość czasu spędza w koronach drzew. Częściowo wysuwane pazury pomagają jej się wspinać, a długi ogon pomaga w zachowaniu równowagi. Po przebudzeniu i po posiłku oddaje się licznym przyjemnościom (myje się, ociera o pień drzewa). Jest zwierzęciem terytorialnym, znakującym zajmowane przez siebie terytorium.

Gatunek posiada kategorię EN (wg IUCN), co oznacza, że jest zagrożony wyginięciem. Wśród głównych zagrożeń dla pand małych są wylesienia, polowania oraz przypadkowe chwytanie się w pułapki przeznaczone dla innych zwierząt. Chronione są one Konwencją Waszyngtońską (CITES), natomiast osobniki żyjące w zoo objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera