Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu nie ma problemów z zamianą mieszkania, ale

Monika Krężel
Kinga Fiałkowska ma nadzieję, że uda się jej zamienić mieszkanie. Będzie wysyłać kolejne pisma
Kinga Fiałkowska ma nadzieję, że uda się jej zamienić mieszkanie. Będzie wysyłać kolejne pisma Fot. Marzena Bugała
Czy lokator może żądać zamiany mieszkania na inne? Może, ale musi pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsza to taka, że otrzyma mieszkanie o podobnym lub niższym standardzie.
Kinga Fiałkowska mieszka w Sosnowcu w budynku należącym do gminy. Ani to blok, ani familok, ale uroczy budynek z werandą, w którym jest zaledwie kilka mieszkań. Przed wojną był zapewne ładną willą. Dzisiaj też nie wygląda źle, ma wymienione wszystkie okna.

Sanepid w 2002 r. stwierdził, że mieszkanie jest zalewane, a ściany są zagrzybione

- Kiedyś mieszkało tu pięć rodzin, ale teraz zostałam ja i sąsiedzi - opowiada pani Kinga. - Wprowadziłam się tutaj 27 lat temu, pracowałam wtedy w Miejskim Zakładzie Zasobów Lokalowych w Sosnowcu i z tego zakładu dostałam przydział. Od kilku lat staram się o zamianę mieszkania. Problemy zaczęły się wtedy, gdy nade mną zamieszkała sąsiadka. Ze strychu zrobiono mieszkanie i ona tam się wprowadziła. Niestety, zalewała moją kuchnię i pokój, podobnie jak strych - mówi.

Sąsiadka na górze już nie mieszka, a Miejski Zakład Zasobów Lokalowych, który zarządza budynkami komunalnymi, wyremontował strych. Pani Kinga rozpoczęła tymczasem wędrówkę po urzędach. - Już w 2002 roku sanepid stwierdził u mnie zalewania i zagrzybienie ścian. Jeden pokój w ogóle jest wyłączony z użytkowania - pokazuje. - Napisałam najpierw pismo o wykonanie remontu. Jednak zaproponowano mi położenie płyt na suficie, a ja się na to nie zgodziłam, nie chcę sufitu podwieszanego. W końcu zdecydowałam, że wolałabym zamienić to mieszkanie na inne. Jestem schorowana, mam choroby przewlekłe, a tutaj jest piec i trzeba palić węglem - dodaje.
W mieszkaniu pani Kingi zameldowany jest też jej wnuczek. - On nie chce tu mieszkać, raz został pobity. To też sprawiło, że wystąpiłam o zamianę mieszkania. Najpierw do MZZL, potem do prezydenta, gdyż MZZL mi odmówił. Prezydent może przyznać mieszkanie w trybie szczególnym, ale też się nie udało - narzeka.

W piśmie, które nasza Czytelniczka otrzymała od prezydenta, jest m.in. zapis o tym, że ona - jako najemca - nie spełnia kryterium dochodowego. Poza tym, skoro jej wnuczek nie mieszka z nią, to "nie jest możliwa zamiana dotychczas zamieszkiwanego mieszkania na rzecz osoby, która faktycznie nie zamieszkuje pod wskazanym adresem".

- Będę dalej walczyć, wysyłać kolejne pisma - mówi Kinga Fiałkowska. - Nie wiem, co musi się stać, żeby człowiek mógł zamienić mieszkanie...

Proponowaliśmy tej pani remont


Janusz Nowosielski, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu

Proponowaliśmy i byliśmy gotowi wyremontować u tej pani ściany i sufit już kilka lat temu, ale Czytelniczka nie zgodziła się. Napisaliśmy więc do niej pismo, że w tej sytuacji będzie musiała wyremontować mieszkanie w omawianym zakresie na własny koszt. W jej mieszkaniu proponowaliśmy położenie płyt gipsowo-kartonowych, sufit byłby ładny, ale niestety najemca nie wyraził zgody.
Wyprowadziliśmy lokatorów z mieszkania znajdującego się nad nią, zrobiliśmy strop, tam jest naprawdę bezpiecznie. Drożne są także przewody kominowe.

Jesteśmy w stanie zaproponować tej pani mieszkanie w innym budynku, ale o takim samym wyposażeniu i standardzie, czyli mieszkanie równorzędne. Tymczasem ta pani chciałaby zamiany na mieszkanie z centralnym ogrzewaniem. MOKR

Jak można zamienić mieszkanie?

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miejską w Sosnowcu, na wniosek najemcy zarządca może dokonać zmiany dotychczas zajmowanego mieszkania na lokal o takiej samej lub mniejszej powierzchni od dotychczas zajmowanego i o takim sa-mym lub niższym standardzie.
W pozostałych przypadkach, najemcy mieszkań komunalnych mogą występować o zamianę z wynajmującym, na mieszkanie o większej powierzchni lub wyższym standardzie, jeżeli spełniają kryterium dochodowe dla ubiegających się o najem mieszkania komunalnego.
W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, dochód na jedną osobę nie może przekraczać około 707 zł, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - około 1.059 zł. Warto pamiętać, że o przyznaniu mieszkania w trybie szczególnym decyduje prezydent miasta.
Jeżeli najemcy marzy się lokal o wyższym standardzie, to może sam szukać osoby chętnej na zamianę, ale zgodzić się na to musi zarządca budynku. MOKR

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera