W Sosnowcu pojawił się nowy mural. Zobaczycie go na ul....

  W Sosnowcu pojawił się nowy mural. Zobaczycie go na ul. Kościelnej ZDJĘCIA MURALI W SOSNOWCU

  AD, TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Murale w Sosnowcu
  Mural przy ulicy Kościelnej w Sosnowcu - "Sosnowy początek".
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©AD

  Na ścianie kamienicy przy ulicy Kościelnej w Sosnowcu powstał kolejny mural. W sobotę 4 sierpnia, z budynku znikną rusztowania i będzie można wreszcie zobaczyć dzieło w całości. Projekt przygotowała sosnowiczanka Małgorzata Rozenau, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Mural „Sosnowy początek” wypełnia świetnie eksponowaną ścianę kamienicy w centrum miasta, przy ulicy Kościelnej. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Projekt powstał w związku ze 115-leciem uzyskania przez Sosnowiec praw miejskich. Artystka nawiązała również do samej nazwy miasta, a sosnowy las ma uświadamiać mieszkańcom wartości ekologiczne i przyrodnicze, a także przypominać, na jakim terenie powstał ten ośrodek miejski.

  - Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą, co jest ważne zwłaszcza w dobie ostatnich cięć i redukcji drzewostanu w naszym kraju.
  Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – tłumaczyła swój pomysł Małgorzata Rozenau.

  ZOBACZCIE MURALE W SOSNOWCU
  Zobacz galerię


  Tymczasem już rozstrzygnięto kolejny konkurs na następny mural w Sosnowcu. Będzie to projekt artystki Ewy De Luca „Balans na linie”. Jej malowidło ozdobi ścianę budynku przy ulicy Małachowskiego 36. Konkurs na mural ogłosił Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

  Mural powstanie jeszcze w tym roku.
  Sosnowiczanie z pewnością znają także inne świetne murale na sosnowieckich kamienicach. Jednym z nich jest dzieło według projektu prof. Jacka Rykały na kamienicy przy ulicy Warszawskiej.

  Tak artysta mówił o swoim muralu podczas jego odsłonięcia w 2015 roku:
  - Zaprosiłem do współpracy doktora Aleksandra Kozerę i Miłosza Wnukowskiego. Ja byłem konsultantem, oni malowali. Wybraliśmy mineralne farby bardzo dobrej jakości - mówi prof. Jacek Rykała.

  Projekt muralu opiera się na częstych elementach jego twórczości. To świat, który odchodzi i Sosnowiec, którego mało już zostało. Dlatego na muralu widzimy m.in. samochód marki Warszawa na tle jednej z sosnowieckich kamienic. Prof. Rykała podkreślał, że powstawanie pracy spotykało się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Sosnowca.
  Zobacz galerię
  W 2016 roku na ścianie budynku przy ulicy 3 Maja 45a powstał inny znany w Sosnowcu mural – z nosorożcem. Autorem jest pochodzący z Sosnowca Ryszard Grzyb. To artysta pochodzący z Sosnowca, ale mieszkający w Warszawie.

  Jakie jeszcze murale możemy zobaczyć w Sosnowcu? Wszyscy, którym zdarza się przejeżdżać ulicą Zuzanny lub drogą krajową nr 94 z pewnością znają słynnego Pablo Escobara, namalowanego na jednej ze ścian domów przy ulicy Zuzanny. Są też inni związani z mafią przywódcy np. Don Corleone czy Blues Brothers. Autorzy tej serii podpisują się pseudonimem Koneserzy Sztuki.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarno-zielona ponura kupa!

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam nadzieję, że ten smutny szajs nie powstał za pieniądze podatników...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim