Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstanie nowa siedziba rejonowego pogotowia medycznego. Na placu budowy zasypano akt erekcyjny budynku

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Budowa zakończyć ma się w marcu 2024 roku. Koszt inwestycji to ponad 25 milionów złotych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa zakończyć ma się w marcu 2024 roku. Koszt inwestycji to ponad 25 milionów złotych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W Sosnowcu powstanie nowa siedziba rejonowego pogotowia ratunkowego. W czwartek, 19 stycznia na placu budowy dokonano symbolicznego zasypania aktu erekcyjnego pod przyszłymi fundamentami budynku. Inwestycja ma zostać ukończona do marca 2024 roku. Podczas uroczystości przekazano także ratownikom medycznym dwa nowe ambulanse wraz z pełnym wyposażeniem.

Ulica Janowskiego w Sosnowcu staje się centrum bezpieczeństwa miasta. To tu stoi nowa komenda miejska policji, siedzibę ma prokuratura rejonowa, w przyszłości stanie tu nowy gmach sądu i siedziba służb celnych. Tu także rozpoczęła się budowa nowej siedziby rejonowego pogotowia ratunkowego, nowoczesnego centrum ratowniczo-medycznego, które stać ma się drugą najnowocześniejszą tego typu placówką w kraju.

Budowa zakończyć ma się za czternaście miesięcy, w marcu 2024 roku. Działka o powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych została przekazana przez miasto Sosnowiec. Całość inwestycji kosztować ma ponad 25 milionów złotych, z czego ponad 20 milionów złotych to środki pochodzące z budżetu województwa śląskiego. Pozostała kwota to środki własne rejonowego pogotowia ratunkowego w Sosnowcu.

Nowa siedziba i stacja pogotowia ratunkowego pomieści osiem zespołów ratownictwa medycznego. Budynek będzie również siedzibą administracji jednostki – łącznie pracować będzie tam 400 osób, w tym 250 ratowników medycznych.

W nowym centrum znajdą się między innymi część szkoleniowa dla pracowników, gdzie będą mogli poszerzać swoje kompetencje zawodowe, ale także część rekreacyjno-wypoczynkowa z siłownią, która zapewni ratownikom pozostającym na służbie pomiędzy wezwaniami możliwość regeneracji sił. Obok budynku powstanie również parking na auta pracowników i ambulanse pogotowia.

Co ważne, budynek zasilany będzie głównie z odnawialnych źródeł energii, generowanej przez panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

- Przeprowadzony audyt wykazał, że będziemy mogli pozyskać w ten sposób aż do 88 procent rocznego zapotrzebowania pochodzącego z OZE. To nie tylko nowa siedziba, ale też nowoczesna i niskoemisyjna – mówi Klaudiusz Nadolny, dyrektor rejonowego pogotowia ratunkowego w Sosnowcu.

Na działce, na której powstanie siedziba pogotowia, odbyły się uroczystości związane z zasypaniem pod fundamentami aktu erekcyjnego, podpisanego przez dyrektor rejonowego pogotowia ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusza Nadolnego, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. Marszałek i prezydent otrzymali również pamiątkowe, wykonane z ceramiki miniatury ambulansów, upamiętniające dzień rozpoczęcia budowy.

- Decyzja o przekazaniu terenu pod budowę była błyskawiczna, rada miasta nie zastanawiała się ani chwili nad słusznością tej decyzji. To ważna i potrzebna inwestycja, nie tylko dla miasta ale i całego regionu. Cieszę się, że sytuacja rozwinęła się w tę stronę, tym bardziej że jeszcze kilkanaście miesięcy temu prowadzone były rozmowy o likwidacji dyrekcji pogotowia w Sosnowcu, a dzisiaj spotykamy się na placu budowy jednej z największych inwestycji województwa – mówi prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Podczas uroczystości przekazano również dwa nowe, w pełni wyposażone ambulanse. Pojazdy poświęcił biskup archidiecezji sosnowieckiej, Grzegorz Kaszak. Do użytku ratowników oddano dwa pojazdy wraz z sprzętem ratowniczym: dwoma respiratorami, dwoma wideolaryngoskopami, pięcioma defibrylatorami, dwoma urządzeniami do kompresji klatki piersiowej, dwoma ssakami elektrycznymi, dwoma krzesłami kardiologicznymi i dwoma przenośnymi aparatami USG. Koszt zakupu ambulansów wyniósł 1 732 625 złotych, z czego 1 640 332 złote zostały przekazane w formie dotacji przez urząd marszałkowski.

Rejonowe pogotowie ratunkowe w Sosnowcu obsługuje region Zagłębia Dąbrowskiego i część ziemi zawierciańskiej, łącznie zabezpieczając czternaście miast województwa, łącznie ponad 700 tysięcy mieszkańców Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, Zawiercia, Sławkowa i Szczekocin, opieką obejmując nawet miejscowości oddalone o 100 kilometrów od stacji. Jak informuje dyrektor rejonowego pogotowia ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusz Nadolny, ratownicy pogotowia w ubiegłym roku interweniowali około 65 tysięcy razy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera