Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstanie nowa siedziba Sądu Rejonowego. Na placu budowy wmurowano kamień węgielny pod przyszły budynek

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, sądów i lokalnych władz samorządowych spotkali się dzisiaj na placu budowy przy ulicy Kombajnistów w Sosnowcu, by dokonać symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły budynek Sądu Rejonowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, sądów i lokalnych władz samorządowych spotkali się dzisiaj na placu budowy przy ulicy Kombajnistów w Sosnowcu, by dokonać symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły budynek Sądu Rejonowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, sądów i lokalnych władz samorządowych spotkali się dzisiaj na placu budowy przy ulicy Kombajnistów w Sosnowcu, by dokonać symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły budynek Sądu Rejonowego. Nowy gmach stanie w sąsiedztwie siedziby komendy głównej policji w Sosnowcu i budynku prokuratury rejonowej. Otwarcie nowej siedziby sądu planowane jest na rok 2026.

26 stycznia bieżącego roku ministerstwo sprawiedliwości podpisana została umowa na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Obecnie siedzibą jednostki jest budynek dawnego pałacu Oskara Schoena przy ulicy 1 Maja, jednak część wydziałów pracuje w budynku przy ulicy Kaliskiej.

od 16 lat

Dzisiaj, 17 marca na placu budowy dokonano symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły gmach Sądu. W uroczystościach udział wzięli między innymi minister w kancelarii prezesa rady ministrów Michał Wójcik i wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.

–  To dobry dzień dla Sosnowca i jego mieszkańców. To kolejna inwestycja zapewniająca jak najlepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości. To także zapewnienie odpowiednich warunki pracy sędziom, urzędnikom, asesorom, referendarzom i innym pracownikom sądu. Rozpoczyna się dziś wielka, potrzebna inwestycja, której realizacja będzie trwała niecałe trzy lata – powiedziała Katarzyna Frydrych. – Jej efektem będzie nowoczesny budynek Sądu Rejonowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Po zakończeniu inwestycji zaspokojone zostaną wszystkie potrzeby lokalowe sądu. Jestem przekonana, że będzie to kompleks na miarę oczekiwań i potrzeb sosnowieckiej społeczności.

Biorący udział w uroczystości goście podziękowali Ministrowi Sprawiedliwości za decyzję o inwestycji w nowoczesny kompleks Sądu Rejonowego w Sosnowcu, a także wyrazili wdzięczność wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę. Następnie doszło do podpisania aktu erekcyjnego budowy nowej siedziby rządu przez wiceminister Katarzynę Frydrych i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach sędziego Witolda Mazura. Dokument umieszczono w tubie, która następnie została złożona do kamienia węgielnego.

Nowa siedziba sądu ma być gotowa za 33 miesiące – gmach zostanie oddany do użytku w 2026 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mota-Engil Central Europe S.A. Wartość kontraktu to blisko 100 milionów złotych. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Nowa siedziba Sądu Rejonowego będzie składała się z 3 do 4 pięter, poziomu podziemnego oraz niezadaszonego patio, a całkowita powierzchnia wyniesie ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Teren pod budowę został udostępniony przez gminę Sosnowiec.

Nowy sąd stanie się częścią kompleksu wymiaru sprawiedliwości w rejonie ulicy Kombajnistów: budynek znajdzie się w sąsiedztwie komendy miejskiej policji i prokuratury rejonowej. W przyszłości w tym miejscu powstanie również siedziba placówki Straży Granicznej, obecnie mającej siedzibę przy ulicy Teatralnej w Sosnowcu. W bezpośrednim sąsiedztwie sądu powstaje również nowa kwatera sosnowieckiego pogotowia ratunkowego.

To nie jedyna inwestycja ministerstwa sprawiedliwości w Sosnowcu, realizowana w ostatnim czasie. W ubiegłym roku do użytku przekazano nową siedzibę sądu okręgowego, mieszczącą się w budynku dawnej Szkoły Realnej przy ulicy Teatralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo