Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim urodziło się w 2020 roku 882 dzieci, to o 13 procent mniej niż rok wcześniej

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W 2020 roku w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim urodziło się 882 dzieci
W 2020 roku w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim urodziło się 882 dzieci Pixabay
Porodówka w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim to ważne miejsce w Zagłębiu, był czas, gdy tylko tutaj, z powodu zawirowań kontraktowych w innych zagłębiowskich szpitalach, mogły przychodzić na świat dzieci. W ubiegłym roku urodziło się tu 882 dzieci.

Więcej chłopców i pięć par bliźniąt

Wśród wspomnianych 882 dzieci, warto też wymienić pięć par bliźniąt. Według statystyk, na świat przyszło więcej chłopców niż dziewczynek. Urodziło się 450 chłopców, a dziewczynek– 432. To zmiana w stosunku do 2019 roku, kiedy to w sosnowieckiej placówce powitano więcej dziewczynek.

Nieznacznie mniej urodzin podczas pandemii

Jak te dane mają się do wcześniejszych lat i czasu pandemii? Pandemia nie wpłynęła znacząco na liczbę urodzeń w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, których w 2020 roku było tylko 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

- Jesteśmy dumni z każdego maluszka, którego wspólnie z ich rodzicami powitaliśmy na świecie w ubiegłym roku. Narodziny zawsze były i będą wielką radością i powodem do satysfakcji dla całego zespołu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Noworodków i Wcześniaków rodzinnych - mówi Aneta Kawka, prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. - Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i dobro pacjentek i ich dzieci, dlatego od pierwszych sygnałów o zbliżającej się pandemii wprowadzaliśmy wszystkie zasady sanitarne i dokładaliśmy wszelkich starań, aby pobyt w szpitalu był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu staraliśmy się, aby jak najszybciej powróciła możliwość. Dziękujemy pacjentkom za zaufanie, jakim nas darzą. Z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące, aby wszystko powoli wracało do „normalności” – dodaje pani prezes.

Sosnowiec finansuje leczenie niepłodności metodą in vitro

Warto też wspomnieć, że Sosnowiec jest jednym z dwóch miast w województwie śląskim, które od czterech lat finansuje program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro. Program rozpoczął się w Sosnowcu w 2016 roku. Objął wsparciem 160 par. Co roku z tej formy leczenia mogło skorzystać po 40 par. Choć nie można powiedzieć, że ta metoda jest zawsze w stu procentach skuteczna, to miasto ma tu swoje sukcesy.

Nie przeocz

- W programie urodziło się już 23 dzieci. Czekamy na sześć kolejnych rozwiązań – mówiła w listopadzie ubiegłego roku, Anna Jedynak, pełnomocniczka prezydenta do spraw społecznych i zdrowotnych w Sosnowcu. – W sumie w całym programie było 37 ciąż. Chcemy nadal wspierać te pary, by jak najwięcej dzieci mogło się urodzić w naszym mieście – kończyła Anna Jedynak.

Po czteroletnim okresie miasto kontynuuje program także w tym roku. Program ma trwać przez kolejne cztery lata.

Najpopularniejsza Lena i Antoś

Patrząc na nowo narodzone dzieci, nie sposób tez nie przyjrzeć się trendom jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona maluszków. Wśród 882 dzieci urodzonych w Sosnowcu najwięcej z nich otrzymało imiona Lena i Antoni. Na trzecim miejscu podium uplasowała się jeszcze Zuza.

Jeśli chodzi o imiona żeńskie – najwięcej dziewczynek nazwano w Sosnowcu imionami Lena, Zuza i Julia. Z kolei wśród imion dla chłopców, prym wiedli Antoni, Aleksander oraz Filip. W porównaniu do 2019 roku, tylko Antoni pozostał w obecnym rankingu najpopularniejszych imion. A jakie inne wyjątkowe imiona nadawano maluszkom w Sosnowcu? Wśród najciekawszych, Urząd wskazuje na Aarona, Sofi i Oktawiana.

Zobacz koniecznie

II stopień referencyjności, czyli także trudne przypadki

Jak twierdzą przedstawiciele szpitala, przyszłe mamy wybierają Sosnowiecki Szpital Miejski również dlatego, że jest to placówka o II stopniu referencyjności, przystosowana do opieki nad kobietami w zagrożonej ciąży i przygotowana do specjalistycznej opieki nad nowo narodzonymi dziećmi i wcześniakami. Oddział Noworodków i Wcześniaków Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego gwarantuje specjalistyczną opiekę medyczną noworodków urodzonych z porodów fizjologicznych, patologicznych oraz cięć cesarskich.

Oddział dysponuje wysokiej klasy sprzętem i aparaturą medyczną, zapewniającą szybką diagnozę, monitorowanie, leczenie i podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych noworodków wymagających szczególnej opieki. Opieka nad dziećmi na oddziale od urodzenia do wypisu, odbywa się w systemie „rooming-in", co oznacza, że noworodki przebywają w łóżkach najazdowych na sali mamy. Mamy maluszków mają z nimi stały kontakt, co pozwala na szybkie nawiązanie bliskiej i jedynej w swoim rodzaju więzi.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera