MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świerklanach rozdają komputery

Barbara Kubica
Komputery będą  montowane w domach mieszkańców gminy w lipcu - mówi Marta Paszenda z urzędu gminy
Komputery będą montowane w domach mieszkańców gminy w lipcu - mówi Marta Paszenda z urzędu gminy Fot. Agnieszka Materna
Nowe komputery wraz z oprogramowaniem oraz dostępem do internetu mogą otrzymać w prezencie od urzędników mieszkańcy Świerklan.

Jak to możliwe? Ta mała gmina dostała właśnie 310 tysięcy złotych dotacji z Unii Europejskiej. Zamiast budować nową drogę albo halę sportową, postanowiono kupić sprzęt komputerowy i rozdać go mieszkańcom.

- Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy jeszcze w ubiegłym roku i udało się. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w Polsce, a w województwie śląskim jedyną, której udało się pozyskać pieniądze na taki nietypowy projekt - wyjaśnia Stanisław Gembalczyk, wójt Świerklan. - Do domów mieszkańców naszej gminy trafi 50 nowoczesnych komputerów, opatrzonych plakietkami z logo Unii Europejskiej. W tej chwili zbieramy wnioski od rodzin, które chcą dostać sprzęt - dodaje.

Komputery trafią miedzy innymi do rodzin najuboższych i wielodzietnych

Komputery, dzięki którym mieszkańcy gminy będą mogli do woli surfować w internecie, w pierwszej kolejności trafią do rodzin najuboższych, wielodzietnych i do osób niepełnosprawnych o niskich dochodach. W liczących ponad 10 tysięcy mieszkańców gminie takich rodzin nie brakuje.
- Tylko w ubiegłym roku ze wsparcia tutejszego ośrodka pomocy społecznej skorzystały 174 rodziny. Część z nich pewnie będzie zainteresowana tym programem - mówi Krystyna Marek, dyrektorka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklanach.

Rodziny, które zostaną zakwalifikowane przez powołaną w tym celu komisję otrzymają komputery na 8 lat.
- Koszty ich zakupu i instalacji, ewentualnych napraw oraz rachunki za internet przez najbliższe 3 lata pokrywać będzie Unia Europejska. Pozostałe 5 lat spada na barki gminy - mówi wójt.
Komputery instalowane będą w domach w czerwcu i lipcu.
- Wtedy też odbędą się darmowe szkolenia, które będą obejmowały naukę podstaw obsługi komputera. Na ten cel Bruksela też dała nam pieniądze - podkreśla Gembalczyk.

Wieść o tym, że wójt będzie rozdawał komputery, rozeszła się wśród mieszkańców lotem błyskawicy.
- Słyszałam o tym, ale zastanawiam się czy komputery rzeczywiście będą za darmo, czy jest w tym jakiś haczyk. Powiem synowi, żeby się tą akcją zainteresował, bo może akurat on też dostanie komputer. Przydałby mu się do nauki - mówi nam Maria Przelorz, jedna z mieszkanek.
Urzędnicy zapowiadają, że komputery nie zostaną "bez opieki".

- Będziemy przeprowadzali kontrole w domach, do których trafi sprzęt. W sytuacji, kiedy stwierdzimy, że sprzęt został uszkodzony z winy użytkownika, lub co gorsza sprzedany, rodzina będzie musiała zapłacić jego równowartość - podkreśla Gembalczyk.

Po ośmiu latach użytkowania komputerów mieszkańcy będą musieli zwrócić je do urzędu.

Tylko 10 gmin

Świerklany są jedyną śląską gminą, która otrzymała dofinansowanie w ramach projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu".
Jego celem jest stworzenie dostępu do internetu najuboższym mieszkańcom miast i wsi. Od początku tego roku do dzisiejszego dnia Ministerstwo Spraw Wewnętrzych i Administracji, które nadzoruje program, podpisało umowy z przedstawicielami
10 gmin i miast w całej Polsce na realizację przedsięwzięć podobnych do tych, które realizowane jest w Świerklanach.

Największą dotację, w wysokości ponad 2 milionów złotych udało się wywalczyć urzędnikom z gminy Halinów w województwie mazowieckim.
Milion złotych otrzymały także Malbork oraz gmina Siennica i Grodzisk Mazowiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni