Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Czeladzi pierwsze operacje z wykorzystaniem innowacyjnego egzoskopu operacyjnego Aeos. Ma same zalety, lekarze go chwalą

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czterech pacjentów cierpiących m.in. na dyskopatię szyjną i dyskopatię lędźwiową zostało zoperowanych w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi z wykorzystaniem nowoczesnego cyfrowego mikroskopu chirurgicznego Aesculap AeosZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czterech pacjentów cierpiących m.in. na dyskopatię szyjną i dyskopatię lędźwiową zostało zoperowanych w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi z wykorzystaniem nowoczesnego cyfrowego mikroskopu chirurgicznego Aesculap AeosZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. PZZOZ Czeladź
Czterech pacjentów cierpiących m.in. na dyskopatię szyjną i dyskopatię lędźwiową zostało zoperowanych w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi z wykorzystaniem nowoczesnego cyfrowego mikroskopu chirurgicznego Aesculap Aeos. Zagłębiowski szpital jest jednym z pierwszych w woj. śląskim testującym to urządzenie.

W operacjach neurochirurgicznych liczy się precyzja i jak najlepsze widzenie pola operacyjnego. Egzoskop Aesculap Aeos pozwala nawet na 30-krotne powiększenie. To sprawia, że jest skuteczniejszą alternatywą dla konwencjonalnych mikroskopów. Wykorzystując technologię wysokiej rozdzielczości obrazu 3D doskonale obrazuje szczegóły i daje możliwość wizualizacji trudno dostępnych zmian. Medycy chwalą to nowatorskie rozwiązanie, ponieważ pozwala na zespołową pracę a do tego wszystko przebiega szybciej niż przy wykorzystaniu dotychczasowych rozwiązań.

- Obraz z egzoskopu wyświetlany jest na jednym lub kilku ekranach 3D, dzięki czemu wszystkie osoby znajdujące się w sali operacyjnej widzą przebieg zabiegu. To skraca czas, bo każdy w zespole wie, co ma w danej chwili robić. Przy operacji z wykorzystaniem mikroskopu nie ma możliwości przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym – tłumaczy lek. Nikodem Przybyłko, specjalista neurochirurg, który przeprowadził zabiegi w PZZOZ w Czeladzi.

Drugą zaletą urządzenia jest poprawa ergonomii pracy lekarza, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i wydajność jego pracy, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnych i skomplikowanych zabiegów kręgosłupowych i neurochirurgicznych. Ze względu na specyfikę pracy neurochirurdzy są szczególnie narażeni na bóle pleców i szyi będące następstwem godzin pracy w nienaturalnych pozycjach, np. podczas pochylania się nad okularem mikroskopu.

Cyfrowy mikroskop chirurgiczny eliminuje ten problem, dzięki czemu praca odbywa się w znacznie bardziej ergonomicznej pozycji stojącej, ułatwiając lekarzowi całkowitą koncentrację na swoim zadaniu. Egzoskop daje także możliwość rejestracji wideo, co pozwala na późniejszą analizę zastosowanych technik operacyjnych oraz wykorzystanie zapisów w celach dydaktycznych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera