Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu odsłonięto tablicę upamiętniającą zastrzelonych górników z kopalni "Wujek" w Katowicach [ZDJĘCIA]

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W Tarnobrzegu odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą dziewięciu górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji Kopalni „Wujek” w Katowicach. Była to największa tragedia stanu wojennego. Na wzruszającą uroczystość przybyły rodziny ofiar, samorządowcy z regionu oraz delegacje, także ze Śląska. Uczniowie mieli na sobie koszulki z podobiznami górników, którzy ponieśli śmierć.

Protest w Kopalni Wujek rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu przewodniczącego zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. Został on aresztowany w nocy z 12 na 13 grudnia. W jego obronie stanęła załoga "Wujka". Tak rozpoczął się strajk. Górnicy domagali się uwolnienia Ludwiczaka, a także zniesienia stanu wojennego i uwolnienia internowanych.

16 grudnia kopalnię otoczyły wojsko i milicja, dokonując krwawego szturmu. Na miejscu zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych zmarło od zadanych ran. Ofiary to: Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając.

Tablica w hołdzie zabitym przez milicję uczestnikom strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek zawisła na ścianie Centrum Fizjoterapii imienia Dziewięciu z Wujka przy ulicy Sandomierskiej w Tarnobrzegu. Była to inicjatywa właścicieli obiektu, rodziny Pelców, bliskich Zbigniewa Wilka, który był pierwszą ofiarą strzałów zomowców podczas pacyfikacji kopalni. Pochodzący z Dzierdziówki koło Zaleszan górnik miał 30 lat, osierocił dwójkę małych dzieci.

- Stojąc tu, wołam do mojego brata: Byłeś piękną kartą mojego życia. Właśnie dlatego nie tylko nigdy nie będę mogła o tobie zapomnieć, ale będziesz stale obecny w mojej najgłębszej pamięci, jak powód, dla którego się żyje - mówiła Magdalena Pelc, siostra Zbigniewa Wilka, wspominając poległych górników, którym brutalnie odebrano życie.

Magdalena Pelc podkreśliła, że uroczystość jest także wyrazem szacunku i wdzięczności dla górników, którzy byli ranni, ale przeżyli i kultywują pamięć o poległych. Do Tarnobrzega przyjechali świadkowie historii - przywódca strajku Stanisław Płatek, Grzegorz Puda, Antoni Gierlotka i Franciszek Trójca. Był także dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa.

W Tarnobrzegu odsłonięto tablicę upamiętniającą zastrzelonych górników z kopalni
Fot. Andrzej Busz

Gośćmi byli także wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność" Andrzej Kaczmarek. O godną oprawę uroczystości zadbali uczniowie tarnobrzeskich szkół średnich i Miejska Orkiestra Dęta. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele dominikanów. Tablicę poświęcił przeor klasztoru Karol Wielgosz OP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Tarnobrzegu odsłonięto tablicę upamiętniającą zastrzelonych górników z kopalni "Wujek" w Katowicach [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Podkarpackie