Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach jeszcze nie zapłacisz bezgotówkowo. "Zauważalny jest trend popularyzacji płatności bezgotówkowych na terenach wiejskich"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wyniki badania potwierdzają, że zmniejsza się liczba wsi, gdzie mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo.
Wyniki badania potwierdzają, że zmniejsza się liczba wsi, gdzie mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo. fot. 123 RF
Nowoczesne formy płatności są domeną dużych miast. Jednak mniejsze miejscowości również wykazują tendencję wzrostową w tym zakresie ale rozwój tych transakcji jest tam zdecydowanie wolniejszy.

Systematycznie rośnie liczba punktów handlowo-usługowych, w których mieszkańcy deklarują możliwość płatności kartą- wynika z cyklicznego badania „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe” przeprowadzonego przez zespół badawczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Jednocześnie wyniki badania potwierdzają, że zmniejsza się liczba wsi, gdzie mieszkańcy nie mogą zapłacić bezgotówkowo – o czym świadczą następujące wyniki 53,70 proc. (2021) wobec 58,75 proc. (2018). Zmniejsza się również liczba sklepów w których można zapłacić wyłącznie gotówką – 19,54 proc. (2018) wobec 8,23 proc. (2021).

Autorzy raportu wskazują, że pomimo tego, iż wciąż w Polsce wstępują tzw. białe plamy płatnicze to zauważalny jest trend popularyzacji płatności bezgotówkowych na terenach wiejskich oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju płatności.

- Polacy już przed pandemią polubili płatności bezgotówkowe i wraz z poszerzaniem sieci terminali i akceptacji kart zbliżeniowych- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesy Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Warto dodać, że ten poziom obrotu płatniczego należy do jednych z najbezpieczniejszych i cały czas pracujemy żeby był on jeszcze bardziej bezpieczny- wskazuje.

Zdaniem Pietraszkiewicza na popularność tego rozwiązania wpływa to, że karty można wyrabiać członkom rodziny, dzieciom, ustalać indywidualne limity. - Można przyznać, że dzisiaj jest to dużo łatwiej zarządzane- tłumaczy.

Przy okazji warto dodać, że Polacy coraz chętniej korzystają z bankowości mobilnej. Końcówka III kwartału przyniosła wzrost o 5 proc. w stosunku do poprzedniego okresu. Gdy spojrzymy na III kwartał 2020 roku, to progres wynosi prawie 16 proc.- wynika z raportu NetB@nk.

Ile wynosi średnia wartość przelewu klienta indywidualnego w Polsce? W III kwartale 2021 roku to 898,35 złotych. Jest to spadek w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku o prawie 4,3 proc. Spadła również średnia liczba przelewów aktywnego użytkownika bankowości internetowej. W III kwartale było to 5,77 przelewu w stosunku do I kwartału, w którym średnia wynosiła 6,39 przelewu.

Liczba rachunków klientów indywidualnych, na których istnieje możliwość korzystania z usług bankowości internetowej, wynosi 38,7 mln. Dodać należy, że według danych GUS z października 2021 roku, liczba mieszkańców naszego kraju wnosi 38,162 mln ludzi.

Ponadto, w Polsce zwiększa się liczba klientów bankowych aplikacji mobilnych. W III kwartale nastąpił wzrost aktywnych użytkowników tego segmentu usług bankowych. Jest ich już prawie 16 mln. W III kwartale 2020 roku była to liczba 13,7 mln użytkowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera