Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tychach jest rondo i parkingi, które zatrzymują wodę. Pierwsze rondo retencyjne zdało egzamin

Jolanta Pierończyk
Rondo retencyjne na Towarowej
Rondo retencyjne na Towarowej Mat. prasowy
Pierwsze rondo retencyjne - na ul. Towarowej przy galerii handlowej Gemini Park - zdało egzamin. Miasto zamierza iść w tym kierunku i w przyszłości takie rozwiązania będą stosowane w różnych miejscach. Mikroretencja i bioretencja, które minimalizują skutki zarówno suszy, jak i ulewnych deszczy to bowiem obecnie jedno z najważniejszych zadań miast.

Retencyjne rondo na ul. Towarowej w Tychach ma nietypowy, wklęsły kształt.

- To zagłębienie to tzw. niecka bioretencyjna (posadzone są tu rośliny), która ma kilka warstw. Wierzchnia warstwa (filtracyjna) wysypana jest żwirem, kolejne warstwy to przepuszczalna oraz drenażowa. Podczas deszczu zagłębienie gromadzi wodę, która zamiast spływać na jezdnię wsiąka w kolejne warstwy gruntu. Przy bardzo intensywnych opadach nadmiar wody przelewa się przez brzeg niecki, na niższe nasadzenia - roślinność okrywową, która również przechwytuje część wody i hamuje jej wypływ na jezdnię – tłumaczy Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

To pierwsze w Tychach rondo retencyjne w Tychach powstało wiosną 2020. Latem tego samego roku Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach zlecił wykonanie parkingów w specjalnej technologii umożliwiającej odprowadzanie wody deszczowej.Wyłożon zostały kostką ekologiczną.

Nie przeocz

- Kostka ekologiczna charakteryzuje się dużą szerokością fug, które mogą być wypełnione trawą, grysem czy ziemią, czyli materiałami szybko i łatwo przepuszczającymi wodę. Urok tych kostek tkwi w ich prostocie. Mają gładką powierzchnię i naturalny kolor. Wykazują także odporność na mróz i sól – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Musisz to wiedzieć

Kostka ekologiczna stosowana jest tam, gdzie konieczne jest szybkie odprowadzenie wód opadowych. Woda wsiąka w grunt i nie trafia do kanalizacji.

Parkingi z kostki ekologicznej znajdują się już przy ulicach Borowej, Narcyzów, Kopernika, Dąbrowskiego (jezdnia wykonana w asfalcie, natomiast miejsca postojowe w kostce ekologicznej), Brzozowej, Cichej, Filaretów, Reymonta, Jaracza i ulicy Harcerskiej.

Zobacz koniecznie

- Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji to dziś jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed miastami. Gdy wód opadowych jest za dużo, dochodzi do podtopień, gdy jest ich za mało – schną trawniki, żółkną liście drzew - mówi Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy.

- Najskuteczniejszym działaniem jest zagospodarowywanie wód opadowych w miejscu, gdzie spadają one na ziemię. Najbezpieczniej i najtaniej będzie, gdy wszyscy zaczniemy mądrze myśleć o naszym otoczeniu, dlatego chcemy, by retencyjnych rond, parkingów czy chodników z kostki ekologicznej było w naszym mieście coraz więcej – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera