W tym roku wróci wspólny bilet?

  W tym roku wróci wspólny bilet?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jest szansa przywrócenia jeszcze w tym roku wspólnego biletu, który pozwoli na swobodne przesiadki między autobusem, tramwajem i pociągiem. Przynaglany przez media i pasażerów KZK GOP zaproponował PKP Przewozom Regionalnym stworzenie wspólnej taryfy. Kolejarze na razie unikają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wejdą w ten projekt.
  Kiedy okazało się, że Śląska Karta Usług Publicznych, mająca spełniać funkcję wspólnego biletu, będzie gotowa dopiero za trzy lata, wśród pasażerów zawrzało. Zaczęli nękać mejlami wszystkie związane z tym projektem instytucje, nawołując do przyśpieszenia prac. Poskutkowało. W ubiegłym tygodniu KZK GOP przedstawił kolejarzom dwa warianty rozwiązania tymczasowego.

  Bilet miałby być drukowany w kasach PKP.
  Po naklejeniu hologramu uprawniałby zarówno do przejazdu pociągiem, jak też środkami komunikacji miejskiej. W szerszej wersji możliwe byłyby wszystkie kombinacje obecnych biletów okresowych autobusowo-tramwajowych z ofertą miesięcznych, imiennych biletów kolejowych; według zawężonego modelu wspólny bilet miałby obowiązywać w obrębie dwóch stref kolejowych (od strony KZK GOP oferta odnosiłaby się do autobusowo-tramwajowych biletów na całą sieć).

  - Nie prosimy o nic marszałka. Cały ciężar wprowadzenia wspólnego biletu bierzemy na siebie, dzieląc się nim po połowie. Udzielamy pasażerom 20-procentowego rabatu od ceny naszych biletów. Na tyle nas stać - mówi Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.

  Pytanie, czy podobnego rabatu mogą udzielić kolejarze, choć przyznają, że od strony technicznej przedsięwzięcie nie stanowi kłopotu.

  Barbara Szczerek, rzeczniczka śląskiego zakładu PKP Przewozy Regionalne, nie chce rozstrzygać, jakie stanowisko w tej kwestii zajmie spółka.

  - To zależy od tego, na jakim obszarze bilet miałby obowiązywać, a tego jeszcze nie ustalono - mówi.
  Jak jednak podkreśliła, wprowadzając we wrześniu bilet strefowy, spółka obniżyła ceny niektórych połączeń nawet o 40 procent.

  Orientacyjnie wspólny bilet, w zależności od konfiguracji i ostatecznej wysokości rabatów, mógłby kosztować od 130 do 180 złotych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piszmy listy w tej sprawie!

  kolej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Zachęcam do wysyłania listów w tej sprawie do KZK GOP, PKP PR oraz marszałka. Aby widzieli, że ludzie tego biletu potrzebują. A do marszałka też aby dofinansował to przedsięwzięcie - bo bez...rozwiń całość

  Zachęcam do wysyłania listów w tej sprawie do KZK GOP, PKP PR oraz marszałka. Aby widzieli, że ludzie tego biletu potrzebują. A do marszałka też aby dofinansował to przedsięwzięcie - bo bez dofinansowania może ten bilet nie znaleźć za wielu nabywców.

  Przykładowe listy, adresy na które wysyłać znajdziecie na stronie: http://kolej.wikidot.com/blog:piszemy-listy-w-sprawie-wspolnego-biletuzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo