Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W urządach pracy biurokracja górą

Piotr Sobierajski
Ofert pracy ubywa, a teraz może być ich jeszcze mniej
Ofert pracy ubywa, a teraz może być ich jeszcze mniej fot. marzena bugała
Pracodawcy nie mogą już zgłaszać ofert pracy telefonicznie, a zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od nowego roku jedynie pisemnie.

A najlepiej, gdyby jeszcze dostarczali wnioski do urzędów pracy osobiście. Zamieszanie jest ogromne, bo część PUP-ów przyjmować będzie także zgłoszenia mailem i faksem, a część nie. Tymczasem liczba ofert w zagłębiowskich urzędach pracy systematycznie maleje.

- Chcieliśmy złożyć ofertę dla pracownika ochrony w Tarnowskich Górach, ale usłyszeliśmy, że trzeba przyjechać osobiście, z wypełnionym wnioskiem - mówi nam pracowniczka jednej z dąbrowskich firm. - Koszty samego dojazdu są duże, a nie wiadomo, czy w ogóle ktoś się zgłosi. To bez sensu - dodaje.

Zapytaliśmy, czy rzeczywiście PUP w Tarnowskich Górach zamierza rygorystycznie przestrzegać nowych przepisów. - To są nowe wytyczne, ale musimy być jednak elastyczni, bo ofert jest coraz mniej. Tak więc ważne, żeby to była oferta pisemna, przyjmiemy je także mailem i faksem - przekonuje Ewa Brachaczek, dyrektorka PUP w Tarnowskich Górach. W Dąbrowie Górniczej PUP jasno wyjaśnił wszystkie kwestie na swojej stronie internetowej, akceptując oferty przesyłane drogą mailową, faksem lub pocztą.

W Jaworznie jest już inaczej. - Wniosek musi być własnoręcznie podpisany przez pracodawcę, więc faks nie spełnia wymogów oryginalnego podpisu - tłumaczy Grażyna Bąba, wicedyrektorka PUP w Jaworznie. - Najlepiej, kiedy pracodawca złoży ofertę osobiście, bo wtedy wniosek można od razu na miejscu uzupełnić - podkreśla Anna Rdest, dyrektorka PUP w Zawierciu. - Ale te przysyłane, z podpisem elektronicznym, też będziemy przyjmować - dodaje.
- To zwiększa jeszcze bardziej biurokrację i zniechęca pracodawców do współpracy z urzędami pracy, a ta już teraz nie wygląda najlepiej - podkreśla Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Było łatwiej

Dotychczas pracodawca mógł przesłać ofertę pracy pocztą, zgłosić ją telefonicznie lub osobiście. Bardzo często korzystali zwłaszcza z telefonicznych zgłoszeń, gdzie szczegóły oferty rozpisywali pracownicy urzędów pracy.
Obecnie obowiązuje tylko pisemna forma zgłoszenia miejsca pracy.
Każdy pracodawca musi wypełnić kilkustronicowy wniosek i zanieść go osobiście do urzędu pracy lub wysłać pocztą. Tylko część urzędów honoruje drogę mailową lub faks.

Zimą bezrobotnych coraz więcej

Sosnowiec
Na koniec ubiegłego roku bez pracy było 10 tys. 588 sosnowiczan. To o 434 osoby więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Obecnie sosnowiecki PUP dysponuje 154 aktualnymi ofertami pracy.

Dąbrowa Górnicza
W grudniu 2010 roku w PUP zarejestrowanych było 6 tys. 54 dąbrowian (w tym 3 tys. 180 kobiet). Miesiąc wcześniej bez pracy było 5 tys. 896 osób. Czeka 39 ofert pracy, dla 105 osób
(poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. C, C+E, pracownicy ochrony bez licencji i barmani-kelnerzy).

Zawiercie
W całym powiecie zawierciańskim bez pracy jest obecnie 7 tys. 460 osób. W samym Zawierciu zarejestrowało się 3 tys. 476 osób. W ostatnim miesiącu minionego roku przybyło 40 bezrobotnych. PUP ma obecnie 183 oferty pracy.

Będzin
Na koniec 2010 roku zarejestrowane były w PUP-ie 7 tys. 64 osoby. To więcej o 507 niż miesiąc wcześniej.
Jaworzno
Tutaj liczba bezrobotnych wzrosła w ostatnim miesiącu 2010 roku o 180 osób, do 3 tys. 240.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!