Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W walentynki akcenty miłosne znajdziemy nawet niebie - mówi astronom Krzysztof Dwornik. Namiętności, zdrady i miłosne zemsty

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Na niebie jest sporo miłosnych akcentów
Na niebie jest sporo miłosnych akcentów Pixabay
Zdrady, kochanki i miłosne akcenty widoczne na niebie. Kto by pomyślał, że w gwiazdach znajdują się miłosne historie rodem ze starożytności. Okazuje się, że wspólne patrzenie w gwiazdy jest nie tylko romantyczne, ale same gwiazdy mają sporo miłosnych opowieści. Te, przedstawia w swoim najnowszym wykładzie z cyklu Niebo z balkonu", Krzysztof Dwornik, astronom z Planetarium Śląskiego.

Romantyczne wypatrywanie gwiazd z miejskich balkonów

Planetarium Śląskie w 2020 roku rozpoczęło cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie. Cykl prowadzi astronom - Krzysztof Dwornik.

Czy w centrum miasta zobaczymy coś ciekawego na niebie? Oczywiście, że tak. o tym przekonuje nas Krzysztof dworni z Planetarium Śląskiego. Wystarczy wyjść na balkon, na spacer lub wyjechać trochę dalej za miasto, by cieszyć się widokiem gwieździstego nieba. Oczywiście, wtedy gdy warunki atmosferyczne nam na to pozwolą.

Obserwacja nocnego nieba potrafi być też bardzo romantyczna. To pomysł na to, jak spędzić czas ze swoją drugą połówką. Wspólne wypatrywanie gwiazdozbiorów czy podziwianie zachodu Słońca. Prawda, że to romantyczne? A czy na niebie, w tym walentynkowym czasie, można odszukać akcentów miłosnych? Okazuje się, że tak. Przekonuje nas o tym Krzysztof Dwornik w swoim, już 45 odcinku cyklu "Niebo z balkonu". Przeczytajcie cały wykład astronoma.

Nie przeocz

Akcenty miłosne na niebie. Z cyklu "Niebo z balkonu" Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego

Historia wielu gwiazdozbiorów na niebie sięga starożytności, a są one związane z mitami, które Grecy przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie, umieszczając jednocześnie bohaterów tych legend na niebie. Domyślamy się zapewne, że jednym z kilku ulubionych tematów takich legend były namiętności greckich bogów. Zobaczmy, jakie gwiazdozbiory na niebie mają wątek miłosny.

Najważniejszym bogiem Olimpu był Zeus. Miał żonę Herę i niemało kochanek. Jakie sztuczki wykorzystywał, aby się z nimi spotykać? Przypomnijmy sobie gwiazdozbiór Łabędzia, widoczny wysoko nad horyzontem w okresie letnim. Ten piękny ptak z długą szyją był wcieleniem, w które zmieniał się Zeus, aby spotykać się z królową Sparty Ledą. Z ich potajemnych spotkań zrodzili się bracia Dioskurowie: Kastor i Polideukes – których widzimy na niebie pod postacią gwiazdozbioru Bliźniąt.
Pod Łabędziem zobaczymy malutki gwiazdozbiór Strzały. Według jednej z legend jest to strzała wystrzelona przez greckiego boga miłości Erosa.

Zobacz koniecznie

Innym gwiazdozbiorem związanym z Zeusem jest Byk. Tym razem władca Olimpu zakochał się w najpiękniejszej ponoć na ziemi kobiecie, fenickiej królewnie Europie. Przeobraził się on w śnieżnobiałego byka, przepłynął morze i pojawił się przed obliczem Europy, która zachwycona pięknem zwierzęcia usiadła na jego grzbiecie. Wtedy ten porwał ją do tajemniczej groty na wyspie Krecie. Zamieszkawszy na Krecie, Europa urodziła Zeusowi dwóch synów: Minosa i Radamantysa. Zeus jednak słynął z tego, że szybko nudził się swoją zdobyczą. Europa wyszła więc za mąż za Asteriona, króla Krety, który adoptował jej dzieci. Jeżeli znamy gwiazdozbiór Psów Gończych, pod dyszlem Wielkiego Wozu to wiemy, że jedna z jego gwiazd nosi jego imię.

Wróćmy na chwilę do gwiazdozbioru Bliźniąt. Ich też łączyła miłość, co prawda braterska, ale bardzo mocna i szczera. W czasie jednej z bitew śmiertelny Kastor został zabity. Samotny Polideukes zrzekł się nieśmiertelności, a Zeus pozwolił im razem żyć wśród bogów i wśród gwiazd.

Kolejną kochanką Zeusa była nimfa leśna Kallisto. Jedna z wersji mitu mówi, że zauroczony nią Zeus przemienił się w boginię łowów Artemidę, której Kallisto towarzyszyła w trakcie polowań. Gdy Kallisto zbliżyła się do Zeusa, wrócił do swojej postaci i uwiódł nimfę. Gdy wydało się, że jest ona z nim ciąży, żona Zeusa Hera, z zemsty zamieniła Kallisto w niedźwiedzicę. Pewnego razu, syn nimfy i Zeusa Arkas, polując omal nie zabił własnej matki. Uratował ich Zeus zamieniając Arkasa w małego niedźwiedzia i umieszczając oboje na niebie. Nieustępliwa Hera poprosiła boga morza Posejdona, aby zabronił im odpoczywać w morzu. Dlatego Wielka Niedźwiedzica i Mała Niedźwiedzica nigdy nie chowają się pod horyzontem.
Na koniec historia prawdziwa, mająca swój finał na niebie.

Musisz to wiedzieć

W 246 roku p.n.e. Berenika II została żoną króla Egiptu Ptolemeusza III Euergetesa. W tym samym roku Ptolemeusz wypowiedział wojnę królowi Syrii Seleukosowi II. Berenika obawiająca się losów swego męża, poszła do kapłanów, aby wyprosić jego bezpieczny powrót. Ci oznajmili, że Ptolemeusz wróci z wojny cało, ale wtedy będzie musiała obciąć swoje piękne włosy i złożyć je w ofierze w świątyni Afrodyty. Tak się też stało, ale włosy zniknęły z ołtarza. Wtedy nadworny astronom Ptolemeusza Conon z Samos wskazał mu pewien fragment nieba i oznajmił, że bogini przyjęła dar i umieściła go na niebie. Conon nazwał ów asteryzm Włosami Bereniki. Dziś jest to formalny gwiazdozbiór Warkocz Bereniki, a znajdziemy go pod Psami Gończymi.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera