W Walentynki odżywa kult św. Walentego w Bieruniu. Pielgrzymi śpiewają pieśni na odpuście

JP
Ołtarz w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu
Ołtarz w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Jolanta Pierończyk
Udostępnij:
Kult św. Walentego w Bieruniu odrodziła rosnąca popularność walentynek i Walentego jako patrona miłości. Pamiętajmy jednak, że jest to patron od ciężkich chorób. Z prośbami o uzdrowienie pielgrzymowali tu ludzie z różnych stron. Pielgrzymkowe pieśni ku czci św. Walentego znajdziemy w najnowszej publikacji. Odpust św. Walentego - 14 lutego - w Bieruniu obchodzony jest 1787 r.

Walentynki - święty Walenty patronem zakochanych

W dzień odpustowy, mroźny, lutowy staje lud przed Świętym Bieruńskim Walentym, aby jak co roku od świtu do zmroku modlić się szczerze, wzrastać we wierze. Święty Walenty, uproś wiele łask, w każdym miejscu, czasie wspomagaj nas

- to pierwsza zwrotka i refren pieśni pt. „W dzień odpustowy” ze słowami i muzyką ks. Wiktora Sopory.

Jest to jedna z wielu pieśni ku czci św. Walentego. Autora słów większości z nich nie znamy, a muzyka określana jest jako starobieruńska.

Dziewięć takich pieśni, w opracowaniu znakomitego muzyka, Wacława Golonki, znalazło się w nowo wydanym zbiorze pt. „Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego” (są tam też m.in. „Witaj Maryjo z Magdalon”, z tradycyjną muzyką z tyskiego kościoła św. Marii Magdaleny, czy „Pieśń do Matki Bożej Mikołowskiej”).

Gdzie można zabrać swoją drugą połówkę? Zobaczcie w galerii.ZOBACZCIE ZDJĘCIA[przycisk_galeria]

Najlepsze miejsca na walentynki 2022 w Katowicach i woj. ślą...

Część tych utworów zostało nagranych na płytę pt. „In honorem Sancti Valentini”, w interpretacji Wacława Golonki (organy) i Marcina Wolaka (bas). Obie publikacje czekają na swoją premierę.

Nie przeocz

Znają bierunianie te pieśni. Jedna z nich (także znajdująca się we wspomnianym zbiorze) - "O tym świętym Walencinie" wywodzi się aż ze średniowiecza. Już wtedy św. Walenty zaliczany był do czternastu Świętych Wspomożycieli.

Nabożeństwo do św. Walentego jest znane na Śląsku od XVII w. Z pierwszej połowy XVII wieku (z lat 20.) pochodzi bieruński kościółek św. Walentego. Kult tego świętego rozkwitł w drugiej połowie XVII wieku, przekraczając granice bieruńskiej parafii.

O tym, jak wielkim świętem w Bieruniu był dzień św. Walentego świadczą rachunki parafialne z 1720 r. Widać to po wysokości kolekt. Niewątpliwie pielgrzymowano tu z różnych miejscowości.

W opracowaniu ks. Jerzego Myszora na temat pielgrzymowania Górnoślązaków w XIX i XX wieku nie ma mowy o Bieruniu. Być może w tym czasie pielgrzymowanie do św. Walentego już osłabło.

Zobacz koniecznie

Natomiast nie osłabło znaczenie odpustu św. Walentego, o który w 1787 r. wystarał się ówczesny proboszcz, ks. Jan kanty Żychoń. Ponieważ ten odpust zawsze był 14 lutego, niezależnie w jaki dzień wypadał, toteż w okresie międzywojennym dzieci były zwalniane z lekcji.

Po wojnie przyjął się zwyczaj, że sumę odpustową odprawia biskup.

Od 28 lutego 1961 r. sanktuarium ma relikwie św. Walentego, które corocznie całują rzesze wiernych idących na kolanach dookoła ołtarza. W tym roku też będzie taka możliwość, choć żadnych mszy ani nabożeństw w tym miejscu nie będzie (wszystko zostało przeniesione do kościoła św. Bartłomieja, gdzie jednak nie może być więcej jak 47 osób). Do sanktuarium będzie wpuszczanych 12 osób na indywidualne modlitwy w godz.7-18.

Porządek mszy odpustowych w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu

Msza o godz. 7 będzie mszą o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla duszpasterzy parafii św. Bartłomieja oraz wszystkich parafialnych stowarzyszeń i grup modlitewnych.
O 8.30 zostanie odprawiona msza w intencji parafii dekanatów tyskich, o dziesiątej - w intencji mieszkańców Imielina, Chełmu Śląskiego i Goławca. Na 11.30 zaplanowano sumę odpustową, której przewodniczył będzie bp Adam Wodarczyk.
O trzynastej odprawiona będzie msza w intencji parafian z Hołdunowa, Górek i Urbanowic, o 14.30 - z Lędzin i Krasów. Msza o szesnastej będzie mszą o rozeznanie życiowego powołania dla młodych i w intencji przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. O siedemnastej odprawiona zostanie msza za mieszkańców Zakościółka, pracowników i dobrodziejów parafii.
Nieszpory odpustowe - o osiemnastej.

Kazania odpustowe wygłosi ks. Adam Pukocz, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tychach.

W uroczystościach odpustowych można uczestniczyć tez poprzez internet na stronie iplan.pl/oltarz

O godz. 18 w niedzielę w Bieruńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert walentynkowy w wykonaniu zespołu "Znany temat". Będzie go można obejrzeć w internecie. Link do transmisji UM i BOK podają na swoich stronach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie