W Walentynki odżywa kult św. Walentego w Bieruniu. Pielgrzymi śpiewają pieśni na odpuście

JP

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Kult św. Walentego w Bieruniu odrodziła rosnąca popularność walentynek i Walentego jako patrona miłości. Pamiętajmy jednak, że jest to patron od ciężkich chorób. Z prośbami o uzdrowienie pielgrzymowali tu ludzie z różnych stron. Pielgrzymkowe pieśni ku czci św. Walentego znajdziemy w najnowszej publikacji. Odpust św. Walentego - 14 lutego - w Bieruniu obchodzony jest 1787 r.

Walentynki - święty Walenty patronem zakochanych

W dzień odpustowy, mroźny, lutowy staje lud przed Świętym Bieruńskim Walentym, aby jak co roku od świtu do zmroku modlić się szczerze, wzrastać we wierze. Święty Walenty, uproś wiele łask, w każdym miejscu, czasie wspomagaj nas

- to pierwsza zwrotka i refren pieśni pt. „W dzień odpustowy” ze słowami i muzyką ks. Wiktora Sopory.

Jest to jedna z wielu pieśni ku czci św. Walentego. Autora słów większości z nich nie znamy, a muzyka określana jest jako starobieruńska.

Dziewięć takich pieśni, w opracowaniu znakomitego muzyka, Wacława Golonki, znalazło się w nowo wydanym zbiorze pt. „Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego” (są tam też m.in. „Witaj Maryjo z Magdalon”, z tradycyjną muzyką z tyskiego kościoła św. Marii Magdaleny, czy „Pieśń do Matki Bożej Mikołowskiej”).

Najlepsze miejsca na walentynki 2021 w Katowicach i woj. ślą...

Część tych utworów zostało nagranych na płytę pt. „In honorem Sancti Valentini”, w interpretacji Wacława Golonki (organy) i Marcina Wolaka (bas). Obie publikacje czekają na swoją premierę.

Nie przeocz

Znają bierunianie te pieśni. Jedna z nich (także znajdująca się we wspomnianym zbiorze) - "O tym świętym Walencinie" wywodzi się aż ze średniowiecza. Już wtedy św. Walenty zaliczany był do czternastu Świętych Wspomożycieli.

Nabożeństwo do św. Walentego jest znane na Śląsku od XVII w. Z pierwszej połowy XVII wieku (z lat 20.) pochodzi bieruński kościółek św. Walentego. Kult tego świętego rozkwitł w drugiej połowie XVII wieku, przekraczając granice bieruńskiej parafii.

O tym, jak wielkim świętem w Bieruniu był dzień św. Walentego świadczą rachunki parafialne z 1720 r. Widać to po wysokości kolekt. Niewątpliwie pielgrzymowano tu z różnych miejscowości.

W opracowaniu ks. Jerzego Myszora na temat pielgrzymowania Górnoślązaków w XIX i XX wieku nie ma mowy o Bieruniu. Być może w tym czasie pielgrzymowanie do św. Walentego już osłabło.

Zobacz koniecznie

Natomiast nie osłabło znaczenie odpustu św. Walentego, o który w 1787 r. wystarał się ówczesny proboszcz, ks. Jan kanty Żychoń. Ponieważ ten odpust zawsze był 14 lutego, niezależnie w jaki dzień wypadał, toteż w okresie międzywojennym dzieci były zwalniane z lekcji.

Po wojnie przyjął się zwyczaj, że sumę odpustową odprawia biskup.

Od 28 lutego 1961 r. sanktuarium ma relikwie św. Walentego, które corocznie całują rzesze wiernych idących na kolanach dookoła ołtarza. W tym roku też będzie taka możliwość, choć żadnych mszy ani nabożeństw w tym miejscu nie będzie (wszystko zostało przeniesione do kościoła św. Bartłomieja, gdzie jednak nie może być więcej jak 47 osób). Do sanktuarium będzie wpuszczanych 12 osób na indywidualne modlitwy w godz.7-18.

Porządek mszy odpustowych w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu

Msza o godz. 7 będzie mszą o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla duszpasterzy parafii św. Bartłomieja oraz wszystkich parafialnych stowarzyszeń i grup modlitewnych.
O 8.30 zostanie odprawiona msza w intencji parafii dekanatów tyskich, o dziesiątej - w intencji mieszkańców Imielina, Chełmu Śląskiego i Goławca. Na 11.30 zaplanowano sumę odpustową, której przewodniczył będzie bp Adam Wodarczyk.
O trzynastej odprawiona będzie msza w intencji parafian z Hołdunowa, Górek i Urbanowic, o 14.30 - z Lędzin i Krasów. Msza o szesnastej będzie mszą o rozeznanie życiowego powołania dla młodych i w intencji przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. O siedemnastej odprawiona zostanie msza za mieszkańców Zakościółka, pracowników i dobrodziejów parafii.
Nieszpory odpustowe - o osiemnastej.

Kazania odpustowe wygłosi ks. Adam Pukocz, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tychach.

W uroczystościach odpustowych można uczestniczyć tez poprzez internet na stronie iplan.pl/oltarz

O godz. 18 w niedzielę w Bieruńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert walentynkowy w wykonaniu zespołu "Znany temat". Będzie go można obejrzeć w internecie. Link do transmisji UM i BOK podają na swoich stronach.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie