Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. W Unii Europejskiej trwa dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu.

AIP
Mieszkańcy Polski mogą przeanalizować scenariusze przyjęcia na stałe w Polsce czasu letniego lub czasu zimowego, czy też zachowania regularnych zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku.
Mieszkańcy Polski mogą przeanalizować scenariusze przyjęcia na stałe w Polsce czasu letniego lub czasu zimowego, czy też zachowania regularnych zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. 123RF
W weekend przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. W Unii Europejskiej trwa dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu.  12 września br. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Propozycja KE pozostawia dowolność krajom członkowskim, co do określenia, który czas będzie obowiązujący. Główny Urząd Miar przygotował „ściągę” dla mieszkańców Polski pozwalającą ocenić, które rozwiązanie jest dla nich najkorzystniejsze i dlaczego.

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego.

Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

Przeczytaj także:

Propozycja KE rozpoczęła konsultacje projektu w państwach członkowskich UE. Polska popiera propozycję Komisji zmierzającą do odstąpienia od zmian czasu. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu br. przez Komisję Europejską wynika, że 72 proc. osób głosujących z Polski popiera wprowadzenie czasu letniego. W kwestii, który czas zostanie w naszym kraju przyjęty, nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. Trwają konsultacje międzyresortowe i z innymi krajami UE.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa przedsiębiorczości i Technologii, mieszkańcy Polski mogą przeanalizować scenariusze przyjęcia na stałe w Polsce czasu letniego lub czasu zimowego, czy też zachowania regularnych zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. Mają do dyspozycji symulacje pozwalające zobaczyć, jak zmiana czasu wpływa na różne dziedziny ich życia na stronie Głównego Urzędu Miar- bit.ly/2PqDUZh.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W weekend przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. W Unii Europejskiej trwa dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. - Strefa Biznesu