W woj. śląskim ruszyła kwalifikacja wojskowa
W całym kraju od 17 kwietnia trwa kwalifikacja wojskowa. Wyjątkiem pod tym kątem nie jest woj. śląskie, gdzie również odbywa się "stawka" na komisję wojskową. W tym roku potrwa ona do 21 lipca. Takie terminy zostały wyznaczone w stosownym rozporządzeniu, wydanym w związku z kwalifikacją.
Przypomnijmy, że kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Za jej zlekceważenie przewidziane są kary. Osoby, które mimo wezwania nie przyjdą na komisję w określonym terminie i miejscu podlegają karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności.
Kwalifikacja wojskowa jest bezpośrednio związana z nadaniem kategorii wojskowej. A to właśnie od niej zależy ewentualna mobilizacja w razie wybuchu wojny.
Kto musi stawić się na kwalifikacji wojskowej?
Szacuje się, że w tym roku kwalifikację wojskową będzie musiało przejść nawet 230 tysięcy osób. To przede wszystkim młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku. Jednak "stawka" dotyczy nie tylko ich. Kogo jeszcze?
Jak wynika z obwieszczeń wydawanych przez wojewodów, kwalifikacji wojskowej podlegają też osoby, które w poprzednim roku, a także dwa lata temu zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz takie, które również uznano za niezdolne do służby w wojsku z powodów zdrowotnych, a ich okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
Ponadto na komisji muszą stawić się także kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz te, które kończą naukę na tego typu kierunkach studiów, jak również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Co zabrać na komisję wojskową?
Żeby przejść kwalifikację wojskową konieczne jest zabranie ze sobą dokumentów. Chodzi o dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Pozostałe dokumenty dotyczą już tylko części osób.
To m.in. osoby chore, które powinny zabrać dokumentację medyczną albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego ich niezdolność lub niepełnosprawność.
Dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe powinny z kolei zabrać kobiety, które otrzymały wezwanie na kwalifikację.
Zaś osoby, które stawiała się już do kwalifikacji wojskowej lub osoba ubiegająca się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, muszą mieć ze sobą książeczkę wojskową.
Nie przeocz
- Pan Piotr w świecie antyków. Budynek dworca PKP Gliwice-Łabędy zyskał drugie życie
- Zamek Welczków na brzegu Kanału Gliwickiego w Gliwicach-Łabędach. Jak teraz wygląda?
- Tu tysiące górników ze Śląska spędzało wspaniałe wakacje. Zostały wspomnienia...
- Opuszczony Zajazd Ranczo na Górnym Śląsku. Jaką historię skrywa to miejsce? ZDJĘCIA
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najpiękniejsze Ślązaczki na Instagramie. One królują w mediach społecznościowych!
- Wioska widmo w Śląskiem? Żyje w niej zaledwie 9 osób! Gdzie ją znaleźć? Zdziwisz się
- Modny salon 2023. Sprawdź, jakie są obecnie salonowe trendy w wystroju wnętrz!
- Meble używane do salonu, które można kupić w Śląskiem. Sprawdź!

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?