MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W woj. śląskim za 3 mln złotych powstanie ośrodek dla dzieci pokrzywdzonych przemocą. Wiceminister sprawiedliwości zapowiedziała konkurs

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Śniadanie prasowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim - wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Maria Cywińska zastępczyni dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości
Śniadanie prasowe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim - wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Maria Cywińska zastępczyni dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości Mateusz Czajka / Polska Press
Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zapowiedziała w Katowicach, że z Funduszu Sprawiedliwości zniknie słynny paragraf 11. pozwalający na nadużycia w dofinansowywaniu różnych projektów. Ponadto na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przekazała, że w naszym województwie ma powstać za 3 miliony złotych centrum pomocy dzieciom, które skrzywdzono przestępstwem - najczęściej poprzez przemoc.

Spis treści

W województwie śląskim wiele dzieci cierpi przemoc domową

Fundusz Sprawiedliwości sfinansuje powstanie w województwie śląskim centrum wsparcia pomocy dzieciom, gdzie kompleksową pomoc otrzymają dzieci pokrzywdzone szeroko rozumianą przemocą domową, seksualną itp. Oprócz śląskiego ministerstwo sprawiedliwości wybrało jeszcze 9 innych województw.

- Wybraliśmy takie regiony, w których jest zapotrzebowanie na takie centrum. Z jednej strony w niektórych regionach istnieją już podobnego typu centra prowadzone przez pewne organizacje. Z drugiej strony analizowaliśmy również liczbę przestępstw, w których ofiarą jest osoba nieletnia i z takiej analizy nam wyszło, że rzeczywiście województwo śląskie ma zapotrzebowanie w tym zakresie - mówi Maria Cywińska zastępczyni dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości.

Wygrany podmiot stworzy nowy ośrodek (nawet, jeżeli jakiś już prowadzi) - otrzyma na to 3 miliony złotych. Według założeń w ośrodku ma pracować psychoterapeuta, psycholog, pedagog, lekarz psychiatra, prawnik, lekarz pediatra i osoba pierwszego kontaktu. Dzięki temu dziecko, które jest ofiarą przemocy, będzie mogło uzyskać kompleksową pomoc w jednym miejscu - w przyjaznej mu przestrzeni. Wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz mówiła, że mogłoby tam przyjść z niekrzywdzącym je opiekunem. Tego typu miejsca już funkcjonują w Polsce. Rodzi się jednak pytanie - co z dziećmi i młodzieżą, których oboje rodziców jest przemocowych?

Organizacje mogą składać oferty konkursowe w drugiej połowie lipca. Obecnie trwa proces konsultacyjny. Zainteresowanie jest spore, ponieważ ministerstwo otrzymało blisko 80 zapytań i uwag, co do konkursu. Niewykluczone, że terminy zostaną przesunięte.

Wątpliwości dotyczące konkursu Funduszu Sprawiedliwości

Jedną z wątpliwości dotyczących konkursu Funduszu Sprawiedliwości jest krótki okres trwania programu. Czy fundacje i stowarzyszenia będą chciały inwestować swój czas w tworzenie ośrodka będąc niepewnym jego przyszłości? Ministerstwo przewiduje finansowanie stworzenia i prowadzenie ośrodka na okres 2 lat. Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa, środki w budżecie funduszu są spore.

- Myślę, że nie mogę zadeklarować w tym momencie, że za 2 lata będziemy przedłużać to finansowanie, konkursy, czy też tworzyć nowe, bo to by było z mojej strony nieuczciwe. Chcemy tworzyć strategię Funduszu Sprawiedliwości w oparciu o konsultacje i w zależności od tego, czy te centra się sprawdzą, czy będą dobrze prowadzone, czy będzie potrzeba np. przesunięcia pewnych akcentów - takie konkursy będziemy powoływać, organizować co rok - mówi Maria Cywińska.

Z Funduszu Sprawiedliwości zniknie słynny paragraf 11

Jak informuje wiceminister sprawiedliwości, w ministerstwie obecnie trwają prace, aby zlikwidować słynny paragraf 11 mówiący o tym, że "w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zawarcie umowy na powierzenie zadania nieobjętego programem lub naborem wniosków". Powinno do tego dojść już niedługo.

- Liczę, że w najbliższych tygodniach dojdzie do takiej zmiany - mówiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Dodaje, że ministerstwu zależy na tym, aby środki z funduszu były wydawane transparentnie i celowo.

- Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na swoich stronach wydatki z tego paragrafu jedenastego. Jak już mówiłam, to był paragraf, który pozwalał na dowolne wydawanie środków z Funduszu Sprawiedliwości bez trybu konkursowego, bez naboru, bez powoływania komisji konkursowej, bez jakiegokolwiek trybu odwoławczego - opowiada wiceminister.

Wskazuje, że teraz Fundusz Sprawiedliwości będzie się zajmował tymi celami, dla których go stworzono - pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom, które opuszczają zakłady karne. Wyniki konkursu mają być publikowane, a propozycje konkursowe mają być badane przez grono wyłonionych ekspertów.

- Zostaje trzeci cel funduszu, jakim jest przeciwdziałanie przestępczości. No przez ostatnie lata był to taki trochę worek bez dna, do którego wrzucano właściwie każdy cel. Natomiast teraz rozważamy, czy albo tego celu nie zlikwidować, albo go nie ograniczyć - zastanawia się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni