Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Woli wybudują elektrownię

Teresa Semik
Arkadiusz Ławrywianiec
W byłej kopalni Piast Ruch II (dawniej Czeczott) w Woli koło Pszczyny ma stanąć elektrownia

Elektrownia poprawi zdolności wytwórcze Polski i nasze bezpieczeństwo energetyczne. Będzie to największy blok na węgiel kamienny w kraju o mocy 800 megawatów. Jego uruchomienie planowane jest na początek 2015 roku.

Partnerami tego gigantycznego przedsięwzięcia są RWE (największy producent energii w Niemczech, trzeci w Wielkiej Brytanii) i Kompania Węglowa (największa firma górnicza w Unii Europejskiej), przy czym RWE zachowa udziały większościowe. Porozumienie joint venture w sprawie tej inwestycji partnerzy podpisali w czerwcu 2008 roku w obecności wicepremiera i ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka.

W środę RWE i Kompania Węglowa parafowały dwie umowy: jedna dotyczy powołania nowej spółki, która przygotuje planowaną inwestycję, a druga - dostaw węgla do nowej elektrowni.

To może być największa prywatna inwestycja w polską energetykę

- Partnerstwo z RWE zagwarantuje nam długoterminową umowę na dostawę 2,5 miliona ton węgla rocznie - twierdzi Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej.
Do tej pory opracowane zostało studium wykonalności i dopracowane szczegóły techniczne. Między innymi przeprowadzone zostały badania geotechniczne niezbędne do rozpoznania podłoża gruntów pod inwestycję. Oceniono możliwości zaopatrzenia przyszłej elektrowni w wodę. Ostateczna decyzja dotycząca jej realizacji podjęta zostanie w oparciu o analizy racjonalności ekonomicznej. Nowa elektrownia węglowa ma kosztować 1,5 mld euro i może być największą prywatną inwestycją w polską energetykę.

Inwestorzy zapowiadają, że będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie i najnowocześniejszą w Polsce, o niskim poziomie emisji dwutlenku węgla. Będzie miała bardzo wysoką sprawność do 46 proc. Dla porównania, sprawność obecnych polskich elektrowni wynosi 33-35 proc. Oznacza to do 30 proc. mniejsze zużycie węgla na każdą wytworzoną kWh energii, a przez to redukcję rocznej emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton.

Największymi firmami należącymi do RWE w naszym kraju są: RWE Polska - spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ponad 880 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen, która zarządza warszawską siecią elektroenergetyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty