W Zabrzu będzie centrum przesiadkowe. Rozpoczęły się...

  W Zabrzu będzie centrum przesiadkowe. Rozpoczęły się konsultacje społeczne

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Zabrzu będzie centrum przesiadkowe. Rozpoczęły się konsultacje społeczne
  Jedno duże centrum przesiadkowe czy sieć rozproszonych, mniejszych węzłów przesiadkowych? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć władze Zabrza, które chcą usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej w mieście. Wypowiedzą się również mieszkańcy.
  W Zabrzu będzie centrum przesiadkowe. Rozpoczęły się konsultacje społeczne
  W Zabrzu powstanie centrum przesiadkowe i będzie to jedna z największych zasięgiem inwestycji drogowych w całej historii miasta. Miejsce jego budowy będzie zależało od samych mieszkańców, którzy w ankietach wskażą swoje propozycje.

  W pierwszej kolejności zostanie opracowany Zrównoważony Plan Mobilności Miejskiej Miasta Zabrze. Będzie to dokument strategiczny, na podstawie którego podjęta będzie decyzja inwestycyjna w zakresie rozwoju i rozbudowy systemu transportowego w mieście.

  - Zaczniemy od prac analitycznych, od sprawdzenia zachowań komunikacyjnych mieszkańców i od przeprowadzenia mikrosytuacji ruchowych.
  Na podstawie tych analiz będziemy w stanie wskazać punkt lub punkty, w których powinniśmy zlokalizować węzła przesiadkowe. To nie musi być jedno miejsce, ale układ kilku elementów satelitarnych usprawniających komunikacje miasta. Bierzemy taką możliwość pod uwagę z tego względu, że Zabrze nie jest miastem odizolowanym, jest ważnym elementem całej aglomeracji, dlatego łatwość dostępu do transportu publicznego jest tu niezwykle pożądana - wyjaśnia Tomasz Kacprowicz z AnArchi Gropu.

  Badanie terenowe rozpoczęły się 1 października i potrwają do 30 listopada. Prowadzą je ankieterzy, przy czym kwestionariusze dostępne są także w urzędach i innych instytucjach publicznych na obszarze Zabrza.

  Badania ankietowe są prowadzone zarówno w instytucjach publicznych, zakładach pracy, jak i w szkołach ponadgimnazjalnych. Dotyczą preferencji wyboru środka transportu, oceny zaspakajania potrzeb przewozowych w zakresie częstotliwości, czasu i kosztów przejazdu, standardu podróżowania oraz systemu informacji pasażerskiej istniejącej komunikacji. W ankietach zawarte są pytania także o kryteria wyboru środka transportu: koszt, czas przejazdu, niezawodność, dostępność przestrzenna, bezpieczeństwo.

  - Stoimy przed pytaniem czy to będzie jedno duże centrum przesiadkowe przy ul. Goethego czy też sieć rozproszonych, mniejszych węzłów przesiadkowych, które będą ze sobą wzajemnie powiązane. Chcemy, dzięki pomocy firmy AnArchi Group rozwiązać te kwestie. Potem przyjdzie czas na przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu. Chcemy, żeby do 2023 roku centrum było już funkcjonującym obiektem - tłumaczy Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów w zabrzańskim magistracie. - Jeśli chodzi o koszty budowy centrum przesiadkowego to posługujemy się budżetem 100 milionów złotych w ramach programu zintegrowanych inwestycji terytorialnych, o które będziemy się ubiegać w przyszłym roku.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Jak głosować w wyborach? Jak oddać ważny głos?


  Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał