Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zagłębiu nie ma sali koncertowej

Sławomir Cichy
Wizualizacja sali koncertowej, na którą Sosnowiec chce pozyskać unijną dotację
Wizualizacja sali koncertowej, na którą Sosnowiec chce pozyskać unijną dotację Fot. Materiały Urzędu Miejskiego
Na terenie wschodniej części województwa śląskiego, w skład której wchodzą Zagłębie i ziemia jaworznicka, nie ma ani jednej sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia.

W śląskiej części sal jest aż trzynaście. To dysproporcja, która lokuje Sosnowiec z ościennymi miastami na szarym końcu nie tylko Polski, ale i Europy.

Jest szansa, aby choć w niewielkim stopniu poprawić sytuację. Projekt budowy sali koncertowej dla Zespołu Szkół Muzycznych znalazł się na liście rezerwowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Aby miasto dostało 20 mln zł z UE na ten cel, projekt musi się znaleźć na liście podstawowej.

Muzyka nie zna narodowości, animozji, czy różnic kulturowych

- Z województwa śląskiego trzy projekty starają się o pomoc z funduszy UE. Dwa z nich mają już praktycznie przyznane pieniądze. Chodzi o rewitalizację Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji które zostanie dofinansowane kwotą 25 mln zł. Drugi projekt na który przeznaczonych zostanie ponad 122 mln to budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - mówi Anna Konik-Żurawska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Trzeci to właśnie sosnowiecka sala koncertowa, która może wskoczyć na listę, jeśli w konsultacjach społecznych mieszkańcy przekonają ministerstwo że jest niezbędna. Do 22 czerwca mieszkańcy mogą do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zgłaszać zastrzeżenia i argumenty dotyczące przyznania dotacji konkretnemu projektowi. Po rozpatrzeniu uwag, 31 lipca br. powstanie ostateczna lista projektów.

- Liczymy na głosy Zagłębiaków, ale bardzo chcielibyśmy aby projekt Sosnowca poparli także mieszkańcy śląskich miast. Przecież obszar leżący w ramach województwa śląskiego niemal równy województwu opolskiemu nie ma ani jednej sali koncertowej. Chcielibyśmy za dwa lata zorganizować koncert tenorów im. Jana Kiepury już w nowej sali. Konkurs tej rangi w hali sportowej, to po prostu obciach - mówi prezydent Kazimierz Górski.
Jak chce przekonać Ślązaków z Rudy Śląskiej, Katowic, Mikołowa czy Zabrza żeby wysłali wnioski na rzecz goroli z Altrajchu? - Muzyka nie zna narodowości, animozji czy różnic kulturowych. To język zrozumiały dla każdego. Jest nam zwyczajnie wstyd, że jeździmy na koncerty do Katowic, Zabrza czy Chorzowa a sami nie mamy gdzie zaprosić przyjaciół z tych miast - mówi Górski.

Wszystkie projekty, plany i pozwolenia są zapięte na ostatni guzik. Brakuje jedynie pieniędzy. 20 milionów unijnej kasy pozwoliłoby domknąć budżet inwestycji.

- Jesteśmy chyba jedyną w kraju szkołą muzyczną II stopnia bez sali koncertowej. Uczymy zawodu muzyka, a gra w sali z odpowiednią akustyką jest wręcz niezbędna do osiągnięcia właściwych umiejętności. Sala koncertowa to także część kulturalnego dobra narodowego. To wartość dodana naszego województwa, której nikt nam nie zabierze - mówi Dorota Grolik, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych.

Projekt sosnowiecki jest jedynym na liście rezerwowej z naszego województwa. Warto więc o niego walczyć, odkładając animozje śląsko-zagłębiowskie, aby został wpisany na listę. Brak głosu "za", to wsparcie pomysłu inwestycji spoza naszego regionu. Sosnowiec przygotował dla mieszkańców specjalną ankietę którą wystarczy wypełnić w formie elektronicznej i wysłać e-mailem jako głos poparcia dla sali koncertowej do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Ankietę łatwo znaleźć na stronie www.um.sosnowiec.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty