Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żorach powstało kolumbarium - nietypowe miejsce pamięci ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Po kilku latach przygotowania dokumentacji, planów i samej budowy, powstało wreszcie żorskie kolumbarium, czyli miejsce pamięci, gdzie umieszczane będą urny z prochami zmarłych. Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka Momentum, do której należy również krematorium przy Komunalnej.

Starania o budowę kolumbarium trwały już od 2015 roku. Podobne obiekty mają już dawno Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Bielsko-Biała oraz inne miasta regionu. W Żorach do tej pory na cmentarzu komunalnym nie było kolumbarium. O planach na taką inwestycję pisaliśmy w 2015 roku. Ostatecznie obiekt powstał w sąsiedztwie krematorium Sacrum, na terenie dzierżawionym przez firmę w obrębie cmentarza komunalnego.

Kolumbarium nie jest tradycyjną ścianą pamięci, znaną z innych miast. To na razie dwa filary z miejscami do umieszczenia urn, a w przyszłości będzie ich więcej. Kolumbarium znajduje się po prawej stronie od wejścia na cmentarz przy ul. Komunalnej. - Oddaliśmy do użytku 2 moduły kolumbarium, które jest wykonane według mojego autorskiego pomysłu. Nigdzie nie spotkałem jeszcze takiej formy – informuje Krzysztof Glück ze spółki Momentum. - Od kilku lat przymierzaliśmy się do tej inwestycji. Mamy tu do czynienia z kolumbarium w postaci modułów kolumbaryjnych. Świadomie nie chcieliśmy kolumbarium w formie ściany. Docelowo chcielibyśmy, aby powstał ogród pamięci, bo modułów docelowo będzie wiele więcej. Przy każdym będą ławeczki, będą też zasadzone drzewa. Ma to być miejsce refleksji, przemyśleń, modlitwy. Obiekt został wykonany z ciemnego grafitu, który pozwala utrzymać odpowiednią i poważną estetykę – mówi Krzysztof Glück.

Łącznie w dwóch modułach znajdują się 32 nisze. W każdej z nich zmieszczą się dwie urny, czyli łącznie obecne moduły mogą pomieścić 64 ossuaria z prochami zmarłych. Również każda nisza osobno posiada miejsce na wazon i lampion. To pozwala na złożenie kwiatów i zapalenie znicza konkretnemu zmarłemu. W tradycyjnych kolumbariach nie ma osobnych miejsc na kwiaty i znicze, dlatego pod ścianą pamięci zazwyczaj znajduje się sterta lampionów i wiązanek. Przy każdej ze ścianek z niszami ustawiona jest ławka. Wkrótce między nimi mają pojawić się też drzewa. - Stworzenie ogrodu pamięci to również przygotowanie dla rodzin zmarłych pewnego miejsca intymności, kameralnej atmosfery. Pod ścianą tradycyjnego kolumbarium stoi często wiele osób, nie ma możliwości oddechu i poczucia intymności. Coraz częściej również wybiera się pochówek kolumbaryjny nie tylko ze względów praktycznych, ale też ekonomicznych. Nie ma nagrobka, a miejsce opłaca się na 25 lat. To znacznie pomniejsza koszty. Opieka nad tym miejscem leży też po części po stronie spółki. Mamy nadzieję, że to miejsce będzie służyć społeczeństwu nie tylko Żor, ale też innych miejscowości z regionu – podkreśla współwłaściciel Momentum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!